Od pewnego czasu głośno było o przygotowywanej nowelizacji Ustawy o ochronie zdrowia w części dotyczącej zakazu (nawet całkowitego) palenia tytoniu w miejscach publicznych. Jeszcze bez ustawowych zmian, w wielu miejscach w Polsce, w ramach inicjatyw lokalnych (tak jak w Goleniowie z inicjatywy Stowarzyszenia GIO- Goleniowskiej Inicjatywy Obywatelskiej) ugrupowań, stowarzyszeń czy władz samorządowych, wprowadzono zakazy palenia np. na przystankach, placach zabaw, stadionach itp.
Jak się okazuje, wprowadzona przez Sejm nowelizacja jest... łagodniejsza od obecnych przepisów. Przyjęta poprawka złagodziła niektóre z drastycznych propozycji zakazu palenia (nawet w samochodach służbowych czy na plaży). Obecnie zakłada ona, że właściciele lokali gastronomicznych o powierzchni poniżej 100 metrów kw. będą mogli zdecydować czy ich lokale będą w całości przeznaczone wyłącznie dla osób palących czy niepalących. W większych lokalach (powyżej 100 m kw.) właściciel będzie mógł wydzielić sale dla palących. Palenie (papierosów, fajek, cygar) będzie dopuszczalne w specjalnie wydzielonych pomieszczeniach w hotelach, akademikach, uczelniach wyższych, a także np. w domach spokojnej starości, domach zakonnych i szpitalach.
Przypomnijmy - 9 mln Polaków regularnie pali 15-20 papierosów dziennie, nie trudno wyliczyć, że tylko z tytułu różnych podatkow do budżetu wpływają dziennie milionowe kwoty, ale z drugiej strony, z powodu palenia co roku umiera w Polsce 70 tys. ludzi, a leczenie osób z chorobami powstałymi w wyniku palenia, pochłania kwoty porównywalne do tych ze sprzedaży wyrobów tytoniowych..