wersja dla słabowidzących

Paweł Samecki, komisarz Unii Europejskiej ds. polityki regionalnej, potwierdza-łatwiej o fundusze UE - 01.01.1970 r.

AKTUALNOŚCI Z BRUKSELI.

 

Ułatwienia dla państw członkowskim w korzystaniu z funduszy spójności zapowiedział w poniedziałek w Warszawie komisarz Unii Europejskiej ds. polityki regionalnej Paweł Samecki.

Poinformował także, że w najbliższych dniach Komisja Europejska zaakceptuje współfinansowanie dwóch dużych ekologicznych projektów w Gdańsku i Piotrkowie Trybunalskim, których wartość wynosi ponad 100 mln euro.

„Chcę uprościć procedury funkcjonujące w ramach polityki regionalnej, żeby pieniądze potrzebne na rozwój i modernizację były jak najszybciej uruchamiane” – cytuje na swojej stronie Reprezentacja KE w Polsce słowa komisarza z konferencji prasowej, pierwszej w Polsce od czasu objęcia przez niego funkcji w Komisji.

Jak sprecyzował, do końca roku zamierza wprowadzić w życie uproszczone procedury ubiegania się o współfinansowanie projektów z funduszy strukturalnych i spójności (Europejski Fundusz Społeczny, Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Finansowy Instrument Orientacji Rybołówstwa).  Zapowiadane zmiany mają dotyczyć przede wszystkim ochrony środowiska.

Niebawem  tylko projekty  powyżej 50 mln euro  będą musiały przejść pełną procedurę, co - zdaniem Sameckiego – skróci czas wypłaty pieniędzy nawet o kilkanaście tygodni.

W czasie konferencji prasowej komisarz powiedział także, że w najbliższych dniach Komisja Europejska oficjalnie zatwierdzi dwa duże polskie projekty dotyczące ochrony środowiska, a realizowane w ramach polityki spójności. Pierwszy, to system zarządzania odpadami stałymi w Gdańsku (przebudowa składowiska i sortowni w Gdańsku-Szadółkach, gdzie codziennie przyjmuje sie ok. 700 ton śmieci), a drugi - budowa oczyszczalni ścieków w Piotrkowie Trybunalskim.

Według Sameckiego, w ramach funduszu spójności Polska będzie mogła przedstawić do zatwierdzenia nawet 250 dużych projektów. Na razie zgłosiła jednak tylko 25, z czego dwa są zatwierdzone, a kolejne dwa będą niebawem zatwierdzone ( ten z Gdańska i Piotrkowa Trybunalskiego). „Liczymy, że do końca br. będziemy mieli w sumie 50 projektów z Polski” - wyraził nadzieję komisarz.

W ramach polityki regionalnej i spójności  Polsce przyznano bowiem do 2013 roku 67 mld euro. Najwięcej - 28 mld euro – ma trafić na realizację projektów związanych z ochroną środowiska i infrastrukturą transportową.

Pytany o perspektywę przystąpienia Polski do systemu ERM II i strefy euro Samecki  przywołał niedawną wypowiedź komisarza ds. gospodarczych i walutowych Joaquína Almunii. Według tego komisarza, największym wyzwaniem dla Polski jest ustabilizowanie kursu złotego, bo tylko wówczas można ustalić parytet wymiany wobec euro.

Przed południem polski komisarz uczestniczył w międzynarodowym seminarium dotyczącym polityki regionalnej w czasie kryzysu  "Geography of the Financial Crisis and Policy Response" (Geografia kryzysu i sposoby jego przezwyciężania). Na spotkaniu, które odbyło się  w starym budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, komisarz przedstawił priorytety na koniec kadencji obecnej Komisji Europejskiej i prognozy na temat przyszłej polityki spójności.     

W czasie wizyty w Warszawie Samecki spotkał się też z minister rozwoju regionalnego Elżbietą Bieńkowską i kierownictwem resortu.

Paweł Samecki (51 lat) funkcję komisarza ds. polityki regionalnej objął 4 lipca zastępując Danutę Huebner, która złożyła rezygnację w związku z kandydowaniem w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Nowy polski komisarz jest doktorem nauk ekonomicznych, pracował m.in. w ministerstwie finansów, był podsekretarzem stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, a ostatnio (przez ponad 4 lata) wchodził w skład zarządu Narodowego Banku Polskiego. (bea)

Źródło: Euractiv