wersja dla słabowidzących

Pierwszy informator unijny w 2010r. - 01.01.1970 r.

Informacje UE 1 (50)/2010

 

Darmowe szkolenia:
·         Cykl szkoleń dotyczących wykorzystania odnawialnych źródeł energii (dla 300 przedsiębiorców i ich pracowników) – 01-12.2010, Ostoja
 
 
·         CHEMIKA 2010
Zachęcamy do udziału w niezwykłym wydarzeniu dla branży chemicznej w skali kraju: CHEMIKA 2010 czyli Targi, Konferencja i Międzynarodowa Giełda Kooperacyjna dla branży chemicznej. W dniach 21-22.01.2010, w halach wystawowych Międzynarodowych Targów Szczecińskich już po raz trzeci miasto Gryfa stanie się chemiczną stolicą Polski. Na terenie MTS spotkać będzie można najważniejszych producentów, dystrybutorów oraz przedstawicieli reprezentujących branżę chemiczną w Polsce i Europie.
 
·         Spotkania kooperacyjne z niemieckimi firmami z branży budowlanej
W dniach 19-21.01.2010 korzystając ze wsparcia Federalnego Ministerstwa Gospodarki Republiki Federalnej Niemiec oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich, organizowany jest wyjazd studyjny niemieckich firm z branży budowlanej na targi BUDMA 2010 w Poznaniu.
 
·         Współpraca w gospodarce w czasach kryzysu - KONFERENCJA REGIONALNA – 27.01.2010
Konferencja składać się będzie z dwóch części: części wykładowej, poświęconej m.in. charakterystyce działań w warunkach kryzysu w województwie zachodniopomorskim, oraz części dyskusji panelowych, podczas których przedsiębiorcy opowiedzą m.in. o wzajemnych relacjach i zagrożeniach płynących z trwającego zastoju gospodarczego. Organizator: RCIiTT.
 
·         Wspólne Biuro Funduszu Małych Projektów ogłosiło 4.01.2010 nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach „Funduszu Małych Projektów INTERREG IVA 2009-2011”.
Nabór prowadzony będzie w trybie ciągłym, do wyczerpania środków (tj. 4 462 500 EUR – środki EFRR). O dofinansowanie należy wystąpić min. 3 miesiące przed planowaną datą rozpoczęcia realizacji projektu.
W ramach FMP wspierane będą małe przedsięwzięcia służące poprawie współpracy polsko-niemieckiej w zakresie:
- kultura, sport i rekreacja,
- ochrona środowiska i działania proekologiczne,
- wymiana młodzieży,
- zdrowie i integracja społeczna,
- edukacja (np. wspólne warsztaty, seminaria, szkolenia).
Do ubiegania się o dofinansowanie uprawnione są organizacje o charakterze non-profit.
 
·         b2d BUSINESS TO DIALOG Region Lausitz (Łużyce) 2010
Największe ponadbranżowe spotkanie biznesowe decydentów z małych i średnich przedsiębiorstw w Niemczech, po raz pierwszy w swej historii odbędzie się na Łużycach.
W dniach 10. i 11.03.2010 ponad 60 wystawców i 500 branżowych gości będzie na terenie CMT Cottbus prezentować swoje przedsiębiorstwa i nawiązywać nowe kontakty.
Uczestniczący w imprezie wystawcy i goście rekrutują się z branż: produkcji rzemieślniczej i przemysłowej, dostawców komponentów, z branży high-tech łącznie z badaniami i rozwojem, rzemiosła, handlu oraz usług rzemieślniczych.
Więcej informacji lub w załączniku
 
·         Konkurs o dofinansowanie projektów celowych w dziedzinie zastosowań praktycznych dla małych i średnich przedsiębiorstw
Naczelna Organizacja Techniczna - Centrum Innowacji NOT,na podstawie umowy zawartej w dniu 22.04.2009 z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ogłasza terminy konkursów o dofinansowanie projektów celowych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wnioski o dofinansowanie projektów celowych muszą dotyczyć wprowadzenia nowoczesnych wyrobów lub technologii obejmujących fazę badawczo-rozwojową oraz fazę wdrożeniową czyli bezpośrednie zastosowanie w praktyce.
 
·         Zachęcam do zapoznania się z informacją na temat zawartych umów w ramach I i II priorytetu PO IG
Projekty w ramach osi I oraz II związane są szczególnie ze wsparciem badań naukowych, projektami B+R oraz rozbudową infrastruktury naukowej. Na 446 podpisanych umów w kraju zaledwie 10 podpisano z instytucjami/firmami z regionu zachodniopomorskiego.
 
·         Zmiany w ustawie o finansach publicznych a wdrażanie Funduszy Europejskich 
Od 1.01.2010 wchodzi w życie ustawa o finansach publicznych z 27 sierpnia 2009 r., która wprowadza fundamentalne zmiany w systemie wdrażania Funduszy Europejskich. Dotyczą one przede wszystkim systemu finansowania realizacji programów, ale również systemu instytucjonalnego. Nowe przepisy ustanawiają instytucję Płatnika, którego rolę pełnić będzie Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).
 
·         Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE) zastąpi Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Marszałkowskiego
Stworzenie systemu COIE jest ministerialnym projektem w ramach PO Innowacyjna Gospodarka. Zakłada on stworzenie centrów we wszystkich 16 województwach. Stworzenie systemu Centrów ma zagwarantować inwestorom jednolite standardy obsługi w całej Polsce, a polskim przedsiębiorcom dostęp do informacji z zakresu rynków międzynarodowych, zmniejszenie kosztów wejścia przedsiębiorstwa na rynki zagraniczne, zintegrowanie informacji z zakresu eksportu i inwestowania poza Polską oraz bliższą współpracę regionów z Wydziałami Promocji Handlu i Inwestycji przy ambasadach RP za granicą.
 
·         Powstała strona internetowa PARTNERSTWA ODRY
„Partnerstwo-Odra” jest nieformalną, międzyregionalną siecią, w której pod hasłem „Granice dzielą – Odra łączy”, w oparciu o projekty współpracują województwa Wielkopolskie, Zachodniopomorskie, Dolnośląskie i Lubuskie oraz niemieckie kraje związkowe Berlin, Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Saksonia. Celem tej transgranicznej inicjatywy jest zbudowanie efektywnej regionalnej wspólnoty, która zintegruje region nadodrzański zarówno w sferze politycznej jak i pod względem infrastruktury oraz stworzenie dynamicznego obszaru gospodarczego, kooperującego w możliwie wielu dziedzinach.
Strona Partnerstwa, w ramach której realizowany jest projekt EUNOP, to: http://www.oder-partnerschaft.eu/
 
·         Akademia Morska szuka pracowników do projektów realizowanych w ramach Poddziałania 4.1.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
Stanowiska: Specjalista ds. rozliczeń finansowych, Asystent kierownika projektu
Rozpoczęcie pracy: 1 marca 2010 r.
 
·         Pierwszy polski podcast IT - Magazyn komputerowy Trącić myszką Polskiego Radia Szczecin został laureatem V edycji konkursu Popularyzator Nauki
Konkurs jest organizowany przez Polską Agencję Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
·         Urodzinowy konkurs Netcampa
Z okazji 2. urodzin Netcampa ogłoszono specjalny konkurs dla społeczności internetowej. Wystarczy zapisać się na newsletter Netcampa oraz wypełnić ankietę a następnie dołączyć do fanów Netcampa na Facebooku. Do wygrania klawiatury, książki, t-shirty od firmy Microsoft i ATS SI.
Więcej informacji
 
·         Zagraniczne staże podoktorskie w najlepszych ośrodkach na świecie
Stypendia zagraniczne przyznawane są młodym polskim uczonym, którzy nie przebywali jeszcze po doktoracie na długoterminowym stażu zagranicznym (dłuższym niż 6 miesięcy), aby umożliwić im pobyt (od 6 do 12 miesięcy) w najlepszych ośrodkach naukowych świata.
 
·         Zatwierdzono zmieniony Program Współpracy Transnarodowej Region Morza Bałtyckiego 2007-2013
Aktualny tekst Programu (w języku angielskim) wraz z opisem zmian oraz Podręcznik Programu (Programme Manual) z opisem zmian znajdą Państwo tutaj.
 
·         Przedstawiciele Zachodniopomorskiego w Radzie Informatyzacji
16.12.2009 w Warszawie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Jerzy Miller wręczył powołania dwudziestu nowym Członkom Rady Informatyzacji trzeciej kadencji. W składzie Rady znaleźli się przedstawiciele naszego regionu.
Do zadań RI należy opiniowanie projektów związanych z informatyzacją kraju, a także opracowywanie rekomendacji do minimalnych wymagań teleinformatycznych.
W skład trzeciej kadencji Rady weszli Marszałek WZ Władysław Husejko oraz prof. Zdzisław Szyjewski z US. W Radzie zasiadł także Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie".
 
·         Bądźcie szczecińskie
Władze Szczecina chcą namawiać inwestorów, by rejestrowali swoje firmy w mieście. Choć wpływy z podatku od przedsiębiorstw są stosunkowo niewielkie, to liczy się prestiż. Miastu chodzi także o lepsze związanie przedsiębiorstw z lokalnym środowiskiem.
 
·         Po kontakty biznesowe do Japonii i Korei Południowej
Nawiązanie nowych relacji biznesowych w różnych branżach umożliwia adresowany do europejskich przedsiębiorców program „EU Gateway”, który oferuje poza pomocą w wyszukaniu i nawiązaniu kontaktów biznesowych, szereg działań przygotowawczych.
 
·         Zachęcamy do udziału w 2 międzynarodowych wydarzeniach skierowanych do branży morskiej:
1)    Oi10 Oceanology International – 9-11.03.2010  w Londynie - http://www.oceanologyinternational.com/
2)    BalticFuture – 4-6.05.2010 w Rostocku - http://www.hansemesse-rostock.de/balticfuture.html
 
·         Pół królestwa czyli czym jest spin-off/spin-out
W literaturze fachowej, zarówno polsko jak i anglojęzycznej, przewijają się te dwa pojęcia, jednakże w zależności od typu źródła, znaczą całkiem coś innego. I problemem nie jest tutaj definicja, która jest raczej spójna i klarowna, tylko typ zależności spółki od jednostki organizacyjnej.
·         Zachodniopomorska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Szczecinie zaprasza do udziału w pielgrzymce do Tel Avivu
Więcej informacji pod numerem tel. (0-91) 422-20-67 lub mailem: zirzipszczecin@onet.eu
 
·         Podpisano dwu i pół tysięczną umowę w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka
Wartość dotychczas zawartych w ramach PO IG umów o dofinansowanie wynosi 15,6 mld zł., co stanowi 38,6% alokacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zatwierdzono do tej pory 3 653 wnioski o dofinansowanie na kwotę 20,8 mld zł.
 
 
 
informacje nadesłał:
 
Konrad Frontczak
Zachodniopomorski Koordynator EUNOP
zachodniopomorskie@eunop.eu
http:\www.eunop.eu