Każdy obywatel może sprawdzić przez Internet czy istnieje w rejestrze wyborczym swojej gminy – informuje PKW. Wystarczy, że samorząd uruchomi odpowiednią usługę na platformie ePUAP.
Umowę w sprawie uruchomienia usługi udostępnienia rejestru wyborców na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej podpisali jeszcze w styczniu wiceszef MSWiA Witold Drożdż i kierownik Krajowego Biura Wyborczego, Kazimierz Czaplicki.
Porozumienie ma na celu udostępnienie obywatelom rejestru wyborców, który służy do sporządzenia spisów wyborców do wszystkich wyborów i referendów. Usługa ma na celu także sprawdzenie prawidłowości prowadzenia rejestru wyborców.
Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza na swojej stronie internetowej, zapytanie o umieszczeniu w rejestrze danej gminy można złożyć w swoim imieniu lub zapytać o wpis do rejestru innej osoby.
Aby uzyskać informację, czy w danej gminie obywatel widnieje w rejestrze wyborców, należy zalogować się na platformę ePUAP, wejść w Katalog Usług Publicznych, a następnie odnaleźć wzór wniosku o udostępnienie rejestru wyborców poprzez wyszukanie żądanej gminy korzystając z podziału terytorialnego lub wg kategorii „Wybory i referenda", wypełnić i wysłać do urzędu gminy.
Po zweryfikowaniu informacji samorząd prześle odpowiedź do wnioskodawcy. Odpowiedź twierdząca oznacza, że obywatel znajduje się w rejestrze wyborców danej gminy; odpowiedź przecząca informuje o braku wpisu obywatela rejestru, natomiast odpowiedź: dane osoby wpisanej do rejestru są niezgodne z danymi osoby we wniosku, oznacza, że dane podane we wniosku nie pokrywają się ściśle z danymi w rejestrze wyborców.
PKW przypomina, że każdy urząd gminy posiadający Elektroniczną Skrzynkę Podawczą na ePUAP może zainstalować przygotowaną usługę i rozpocząć jej świadczenie na rzecz obywateli z pomocą elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej. Informacje o procesie instalacji usługi znajdują się na stronie www.epuap.gov.pl w zakładce „ePUAP dla Administracji".