Zasady i formy gospodarki komunalnej jednostek samorządu terytorialnego reguluje ustawa z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej. Generalnie administracja lokalna i regionalna poprzez swoje jednostki organizacyjne działa przede wszystkim w sferze użyteczności publicznej (bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych).
W niektórych przypadkach gminy i województwa mogą wprawdzie tworzyć spółki prawa handlowego funkcjonujące poza sferą użyteczności publicznej, nie było jednak jednolitej interpretacji czy dla samorządu regionalnego oznacza to możliwość wsparcia kapitałowego dla funduszy pożyczkowych. MG chce te wątpliwości wyjaśnić umożliwiając podobne działanie także powiatom.
Po pierwsze projekt nowelizacji wskazuje, że samorząd powiatu i samorząd województwa będzie mógł tworzyć spółki prawa handlowego, ale również stowarzyszenia, fundacje i spółdzielnie oraz przystępować do nich, na zasadach określonych w obu ustawach ustrojowych.
Ponadto, w ustawach o samorządzie powiatowym i o samorządzie województwa ma znaleźć się podobnie brzmiący przepis, zgodnie z którym poza sferą użyteczności publicznej samorządy tych szczebli będą mogły tworzyć spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne, a także stowarzyszenia, fundacje i spółdzielnie oraz przystępować do nich, jeżeli ich działalność polega na udzielaniu pożyczek, gwarancji lub poręczeń, w celu rozwoju wspierania przedsiębiorczości na obszarze działania jst.
Jak podkreśla resort gospodarki, zmiana przepisów ma na celu upoważnienie samorządów województwa i powiatowych do tworzenia i uczestniczenia w spółkach kapitałowych, stowarzyszeniach, fundacjach oraz spółdzielniach, których zadaniem jest udzielanie pożyczek, gwarancji lub poręczeń w celu wspierania przedsiębiorczości na ich terenie.
„Stanowi to narzędzie realizacji polityki rozwoju województw i powiatów, poprzez tworzenie warunków rozwoju gospodarczego, w tym kreowanie rynku pracy” – tłumaczą autorzy projektu.
Ich zdaniem, propozycje te są spójne z zakresem zadań jakie realizuje województwo i powiat. Zwłaszcza w zakresie przeciwdziałania bezrobociu oraz aktywizacji rynku pracy.
Ministerstwo tłumaczy, że dotychczasowe doświadczenia z realizacji „Rządowego programu rozbudowy sytemu funduszy pożyczkowych i doręczeniowych dla małych i średnich przedsiębiorstw w latach 2002-2006” wskazują, że dzięki aktywnej działalności samorządów terytorialnych udało się w Polsce zbudować sieć funduszy pożyczkowych i poręczeniowych dysponujących kapitałem ok. 1,5 mld zł.
Proponowane zmiany w ustawie o gospodarce komunalnej, ustawie o samorządzie województwa oraz w ustawie o samorządzie powiatu, stworzą przesłanki do aktywnego uczestnictwa tych samorządów w dalszej rozbudowie sieci funduszy pożyczkowych i poręczeniowych.