Ze stron Związku Powiatów Polskich :
Powiaty żądają takiego umocowania w systemie finansowym państwa, które pozwoli na pełną realizację ustawowych zadań – apelują przedstawiciele samorządów. Wśród postulatów znalazło się zwiększenie udziałów w PIT i CIT oraz przyznanie części wpływów z akcyzy i VAT. /// Serwis Samorządowy PAP, 2008-05-21
Najważniejsze postulaty Związku Powiatów Polskich znalazły się w „Raporcie – Analiza Systemu Finansów Publicznych” przygotowanym na ostatnie Zgromadzenie Ogólne związku. Samorządowcy przypomnieli, że do realizacji zadań stawianych przed powiatami niezbędne jest wyposażenie ich w adekwatne środki finansowe oraz dokonanie standaryzacji usług publicznych.
Zdaniem ZPP, prace nad dokończeniem reformy decentralizacyjnej państwa powinny polegać także na dywersyfikacji dochodów powiatów, w tym określeniu nowych źródeł finansowania zadań oraz modyfikacji systemu finansowania szczebla powiatowego.
Do najważniejszych kwestii samorządowcy zaliczyli zwiększenie udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych do 12,5% (dziś 10,25%) oraz od osób prawnych do 3% (dziś 1,4%). W raporcie pojawił się także postulat przyznania powiatom udziału w podatkach pośrednich takich jak VAT i akcyza od paliw płynnych.
W opinii przedstawicieli szczebla powiatowego samorządów, dochodem własnym powiatu powinna być połowa składki na Fundusz Pracy. Druga połowa miałaby być dzielona wedle specjalnego algorytmu. Dochodem własnym, zdaniem samorządowców, powinny być również wpływy Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym.
Powiaty postulują również ujednolicenie przepisów dotyczących opłat skarbowej i administracyjnej. Z mocy prawa z opłaty skarbowej miałby zostać wyłączone wszystkie sprawy załatwiane przez powiat, zamiast nich uiszczana byłaby opłata administracyjna, której ostateczna wysokość uzależniona była od decyzji władz powiatu. Ustawa regulowałaby jedynie dolną i górną granicę wysokości opłaty.
Zdaniem ZPP należy również reaktywować część drogową subwencji ogólnej. Środki pochodzące z tego źródła musiałyby zostać przeznaczone na utrzymanie, remonty i modernizację dróg powiatowych.
Wśród postulatów związku znalazło się również wprowadzenie zasady zwrotu podatku VAT płaconego od towarów i usług realizowanych jako wydatki majątkowe oraz zwolnienie samorządu powiatowego z opłaty sądowej i notarialnej na zasadach zwolnień stosowanych dl administracji rządowej.