wersja dla słabowidzących

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. - 01.01.1970 r.

Kolejne wyjaśnienia - co podlega zwrotowi w ramach działań PROW.

Materiał ze strony samorząd.pap

Ministerstwo rolnictwa wyjaśnia kolejny pakiet wątpliwości dotyczących kwalifikowalności kosztów oraz podmiotów uprawnionych do ubiegania się o wsparcie w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” objętego PROW 2007-2013.

Czy w przypadku remontu budynku OSP, lub siedziby urzędu gminy (pełniącego funkcje społeczne), w którym znajduje się również biblioteka wiejska lub świetlica (pełniąca funkcje kulturalne), całość kosztów realizacji projektu będzie kwalifikowalna, czy też część kosztów związanych z działalnością wyłącznie społeczną nie może zostać uznana za koszty kwalifikowalne?

Zgodnie z przepisami rozporządzenia MRiRW z dnia 14 lutego 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” refundacji podlegają koszty budowy, przebudowy, remontu lub wyposażenia budynków pełniących funkcje rekreacyjne, sportowe i społeczno – kulturalne, w tym świetlic i domów kultury, z wyłączeniem szkół, przedszkoli i żłobków.

W związku z tym, kwalifikowalne będą koszty remontu pomieszczeń wykorzystywanych w celach społeczno – kulturalnych. Natomiast, nie będą kwalifikowalne koszty związane z działalnością wyłącznie społeczną.

Czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do ubiegania się o przyznanie pomocy przez jednostki OSP, których cele statutowe są zbieżne z celami działania, na dofinansowanie remontu, bądź budowy części bojowej, magazynu OSP?
Czy należy brać pod uwagę procent powierzchni użytkowej i w oparciu o te dane dokonywać kalkulacji (np. dach piętrowego budynku, gdzie część bojowa zajmuje tylko część parteru)?


W przypadku budowy, remontu, budynku OSP refundacji nie będą podlegały koszty remontu pomieszczeń nie wpisujących się w cele działania „Odnowa i Rozwój wsi” tj. np. część bojowa, magazyn OSP. Elementy wspólne dla wszystkich pomieszczeń OSP, takie jak dachy, elewacje, klatki schodowe, kotłownie itp., mogą być realizowane, jednakże koszty kwalifikowalne należy w takim przypadku obliczyć procentem wynikającym z powierzchni użytkowej całego remontowanego budynku (lub jego części).

Czy wnioskodawcą w ramach ww. działania może być instytucja kultury, dla której organizatorem jest inna niż gmina jednostka samorządu terytorialnego – powiat lub województwo?
Jakie dokumenty finansowe, potwierdzające zabezpieczenie środków finansowych na realizację operacji powinny zostać w tym przypadku dołączone do wniosku?


Beneficjentem działania „Odnowa i rozwój wsi” może być instytucja kultury, dla której organizatorem jest jst, nie określono natomiast, że jest to gmina. Dlatego też o wsparcie może ubiegać się instytucja kultury, dla której organizatorem jest gmina lub powiat lub województwo. Dokumenty, na podstawie których można stwierdzić, że wnioskodawca dysponuje środkami na realizację operacji wymienione zostały w pkt 20 wzoru wniosku o przyznanie pomocy w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”.