wersja dla słabowidzących

Projekt na Sejm Dzieci i Młodzieży z Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie - 13.04.2016 r.

 -

Uczennice Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie – Patrycja Węgierska i Aleksandra Wojtysiak ubiegają się o mandat poselski XXII sesji Sejmu Dzieci I Młodzieży. W tym roku zadanie konkursowe polegało na znalezieniu w swojej okolicy miejsca pamięci historycznej, a następnie sprawdzeniu, jaką rolę odgrywa to miejsce w świadomości lokalnej społeczności. Wybór uczennic padł na Kościół św. Jerzego w Goleniowie. Wybór ten uzasadniły silnym związkiem historycznym i kulturowym – Kościół św. Jerzego łączy się ściśle z siłą tradycji narodowych, z ich więzią z wartościami religijnymi, z integrującą rolą kultu religijnego, bardzo widocznego zwłaszcza w powojennej Polsce. Choć przez mieszkańców nazwany często ”Małym” Kościołem odegrał on ogromną rolę w tworzeniu społeczności goleniowskiej, bo przecież zaczątki historii parafii pw. świętego Jerzego sięgają pierwszej połowy XX wieku. W miejscu, w którym dzisiaj stoi kościół parafialny, w 1930 roku wybudowany został niewielki kościół katolicki. Ówczesny Gollnow zamieszkiwało 12 tysięcy osób. Byli to protestanci. Katolików było niewielu, jednak robotnicy, którzy docierali do Goleniowa w poszukiwaniu pracy potrzebowali stałej opieki duszpasterskiej. Kamień węgielny pod budowę katolickiego kościoła poświęcono w lipcu 1930 roku, a pięć miesięcy później konsekrowano kościół.

Celem zadania rekrutacyjnego było sprawdzenie wśród młodzieży Goleniowa z czym kojarzy im się  Kościół św. Jerzego.  Do badania wykorzystano metodę „wiszące pytania”. Po uzyskaniu zgody dyrektor Goleniowskiego Domu Kultury, badanie odbyło się na chodniku przed Domem Kultury. W badaniu wzięło udział około 50 przechodniów, młodych ludzi w wieku 15-25 lat. Każdy z nich miał odpowiedzieć na pytanie „Z czym kojarzy Ci się kościół św. Jerzego?” Niestety ani jedna z osób nie odpowiedziała, że jest to pierwszy kościół na ziemi goleniowskiej i że miejsce to jako pierwsze stało się miejscem kultu religii katolickiej, wsparciem i oparciem dla wiernych.

Chcąc wpłynąć na poszerzenie wiedzy kolegów i koleżanek uczennice wykonały kilka zadań. Po pierwsze – chyba najprostsze - przygotowały gazetkę w bibliotece szkolnej na temat historii kościoła św. Jerzego. Kolejnym krokiem było przygotowanie prezentacji multimedialnej – a dalej, przez cały tydzień odwiedzanie klas podczas lekcji religii i prezentowanie jej wspólnie z katechetami i księżmi. Największym osiągnięciem jednak było zorganizowanie spotkania z Panią Jadwigą Krause. Jest to kobieta, która przeżyła okrucieństwo II Wojny Światowej – utratę ojca, rozdzielenie z siostrą, zsyłkę na Syberię, utratę domu i całego majątku i wreszcie powrót do ukochanego kraju – choć z dala od rodzinnego domu na Wileńszczyźnie. Z ogromnym przejęciem i drżeniem głosu opowiedziała młodzieży jaki wpływ na życie w powojennym Goleniowie miał kościół św. Jerzego i ówczesny proboszcz Franciszek Włodarczyk. Historia powrotu do domu po sześciu latach pobytu w Kazachstanie opowiadana przez naocznego świadka tamtych wydarzeń z roku 1946 i kolejnych powojennych miesięcy była niesamowitym przeżyciem – żal, że pani Jadwiga nie uczy historii na co dzień. Spotkanie odbyło się 12 kwietnia br. w Sali konferencyjnej Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie.

Informację oraz zdjęcia otrzymaliśmy z Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie.