Powiat Goleniowski otrzymał dofinansowanie na działania w ramach programu Erasmus + pn. „Niemiecki staż - szanse na pracę masz” finansowanego ze środków POWER w kwocie 722 288,40 zł tj. (170 528 Euro).
Pobierz regulamin.
Projekt „Niemiecki staż i szansę na pracę masz” przeznaczony jest dla 72 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowogardzie. Do udziału w działaniach w zakresie mobilności dotyczących sektora kształcenia i szkolenia zawodowego zostali wybrani uczestnicy, uczący się w zawodach: technik hotelarstwa i technik żywienia.
W okresie od 15.11.2016 – 30.06.2018 r. zostaną zorganizowane 4 wyjazdy w grupach 18 osobowych. Z uczniami pojadą Opiekunowie. Staże odbędą u zagranicznego partnera w Berlinie – firmy Akademie für Berufsförderung und Umschulung - ABU gGmbH Berlin. W trakcie stażu w ramach projektu młodzież ma zapewniony transport, nocleg, wyżywienie oraz ubezpieczenie.
Głównym celem projektu jest praktyczne doskonalenie kompetencji zawodowych, językowych i społecznych uczniów, zgodnie z wymogami regionalnego i europejskiego rynku, zdobycie doświadczeń zawodowych w nowym środowisku, podniesienie, jakości wykonywanej pracy oraz odnalezienie się na międzynarodowym rynku pracy.
Po przeprowadzeniu rekrutacji zgodnej z regulaminem, uczniowie zostaną zapoznani z programami praktyk, oczekiwanymi efektami i sposobami uzyskania certyfikatów. Na dodatkowych zajęciach z niemieckiego w wymiarze 30 h utrwalą słownictwo branżowe i umiejętności w zakresie komunikacji.
Odbyte praktyki zawodowe w Niemczech wpłyną na wzrost umiejętności i wiedzy, co umożliwi absolwentom łatwiejsze znalezienie pracy w zawodzie, zarówno na rynku polskim jak i europejskim. Udział uczniów w projekcie za granicą będzie miał duży wpływ na wzrost zainteresowania młodzieży atrakcyjną ofertą edukacyjną naszej szkoły. Projekt odpowiada potrzebom zwiększenia mobilności młodzieży do krajów UE, wspiera aktywizację zawodową i społeczną młodych ludzi, promuje naukę języka obcego, jako bardzo istotną część w procesie kształcenia zawodowego i rozwoju osobistego.
Koordynator Projektu Jowita Pawlak