wersja dla słabowidzących

Przypominamy - wielkie wydarzenie w Szczecinie już 17-19 czerwca 2009r. - 01.01.1970 r.

II Polsko - Niemieckie Dni Mediów. Informacja - Maria T. Markiewicz Biuro Informacji Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie.

Transformacja w Europie: wczoraj, dziś i jutro

„20 lat później…” – to motto II Polsko-Niemieckich Dni Mediów dla obecnych pokoleń jest bardzo czytelne. Byliśmy i nadal jesteśmy świadkami historycznych przemian w Europie, którym początek dała  polska transformacja 1989 roku.  Jak przebiegały, jakich wyborów trzeba było dokonywać, jakie szanse wykorzystano, a jakie zaprzepaszczono – na to spojrzymy z perspektywy dwóch dziesięcioleci podczas II Polsko-Niemieckich Dni Mediów. Rozpoczynają się one 17 czerwca br. w Szczecinie, a ich gospodarzem jest Województwo Zachodniopomorskie.

Podczas czerwcowych II Polsko-Niemieckich Dni Mediów politycy i dziennikarze rozmawiać będą nie tylko o zaraniu polskich przemian, ale poddadzą refleksji ich kontekst europejski, a nawet światowy. W uznaniu znaczenia Dni Mediów w polsko-niemieckim dialogu swojego patronatu udzielili im Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski oraz Przewodniczący Niemieckiego Bundestagu Norbert Lammert.

Uczestnikami debat Dni Mediów będą politycy najwyższej rangi.  Po raz pierwszy w Szczecinie gościć będziemy jednocześnie byłego szefa dyplomacji niemieckiej Hansa-Dietricha Genschera, byłych prezydentów RP – Lecha Wałęsę i Aleksandra Kwaśniewskiego,  pierwszego premiera III RP Tadeusza Mazowieckiego, ambasadora RFN Michaela H. Gerdtsa. Dziennikarska drużyna wyjdzie na pole dyskusji także w pierwszoligowym składzie – wymieńmy choćby takie nazwiska, jak: Tomasz Lis, Grzegorz Miecugow, Bogusław Chrabota, Jerzy Baczyński, Adam Krzemiński, Piotr Niemczycki, Annette Dittert, Steffen Seibert, Christoph von Marschall.

Wszyscy goście II Dni Mediów to w zdecydowanej większości architekci  przemian w tym zakątku Europy. Wszyscy zaś uczestnicy szczecińskiego spotkania  doświadczyli  - choć w różnym stopniu zapewne – trudów polskiej drogi do wolności.  Konfrontacja różnych punktów widzenia, innej perspektywy wydarzeń zapowiada się bardzo interesująco. Ten dwugłos polsko-niemiecki może nie tylko odświeżyć nam historię ostatnich lat, ale i pokazać całkiem nowy jej wymiar.   

Więcej informacji:

www.dnimediow.org
www.fwpn.org.pl
http://www.bosch-stiftung.de/content/language1/html/8166.asp

Tradycja Dni Mediów dopiero się kształtuje, ale Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska to przedsięwzięcie już trwale wpisane do medialnego kalendarza wydarzeń.  W tym roku laureatów XII edycji nagrody poznamy podczas konkursowej gali  18 czerwca w dostojnych wnętrzach Teatru Współczesnego w Szczecinie.  Wręczenie nagród zakończy nie tylko tegoroczną edycję PNND, ale postawi symboliczną kropkę nad i dyskusyjnej części II Polsko-Niemieckich Dni Mediów.

Zanim jednak spotkamy się w teatralnym foyer, tegoroczni organizatorzy Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej,  Fundacja Roberta Boscha i Województwo Zachodniopomorskie musieli wprawić w ruch konkursową machinę. Praktycznie, już po zakończeniu XI edycji rozpoczęli przygotowania do następnej.  Wysiłek przyniósł plony: do biura konkursu wpłynęło 145 prac polskich i niemieckich dziennikarzy.

Zestawienia statystyczne  XII edycji PNND

Każdy z jurorów przez kilkanaście tygodni drobiazgowo badał wartość dziennikarskich produkcji pod każdym kątem – od warsztatu po emocje. Na obrady jury szedł już z własną listą rankingową, ale to był dopiero przedsmak starcia o nominacje. W skład jury wchodzą bowiem nie tylko przedstawiciele partnerów tego wspólnego projektu medialnego, ale także eksperci w poszczególnych dziedzinach dziennikarskiego fachu – profesjonaliści pióra, ekranu i mikrofonu.

Nominacje w XII edycji PNND

Rozstrzygające spotkanie jury w pełnym składzie odbyło się w dniach 22-23 kwietnia br. w Szczecinie.  W pierwszym dniu obrad szacowne grono gościła Książnica Pomorska, w drugim – Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w swojej siedzibie przy ul. Piłsudskiego.
Dyskusję nad nominowanymi pracami trzymał w ryzach Manfred Krohe, kierownik niemieckiego biura PNND w Kancelarii Kraju Związkowego Brandenburgia.  Znakomite tłumaczenie symultaniczne, pozwoliło na dynamiczną, nieraz wręcz burzliwą dyskusję jurorów.   

Skład jury XII edycji Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej

Kilkumiesięczna praca jurorów i organizatorów wreszcie wydała owoce – mamy laureatów XII edycji Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej w trzech kategoriach: prasa, radio, telewizja.
Do finałowej uroczystości , kiedy poznamy nazwiska zwycięzców, mamy jeszcze trochę czasu. Można zatem zmierzyć się wirtualnie z jurorami PNND i ustalić własną kolejność na podium.

Prace nominowane w XII edycji PNND