Prosimy o zapoznanie się z Rozporządzeniem porządkowym Nr 1/2010 Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 12 stycznia 2010 r. przypominającym o obowiązku usuwania nadmiaru śniegu i lodu zalegającego na dachach obiektów budowlanych.
Informacje odnośnie wielkości obciążenia gruntu śniegiem:
Wielkość obciążenia gruntu śniegiem w zależności od strefy klimatycznej wynosi:
- dla I strefy Q = 0,7 [kN/mA2]
- dla II strefy Q = 0,9 [kN/mA2]
- dla III strefy Q = 1,1 [kN/mA2]
- dla IV strefy Q = 0,003H [kN/mA2]
ale nie mniej niż 0,9 przy czym H to wysokość n.p.m. ale do 1000 m.n.p.m. Powyżej 1000 m.n.p.m. wielkość q należy ustalić indywidualnie.
Ponieważ watrości te dotyczą śniegu zalegającego na gruntach należy zastosować współczynnik który pozwoli nam te wartości odnieść do śniegu zalegającego na dachu. Współczynnik ten uwzględniał będzie kąt pochylenia i kształt naszego dachu. Norma określa ten współczynnik jako c oraz jego zakres c = 0 do 2,5. Dla budynków jednorodzinnych wolnostojących o dachach jednospadzistych o kącie do 60° c max = 0,8 natomiast dla dachów dwuspadzistych c max = 1,2 .
Zasady określania obciążenia śniegiem (PN)
1.Obciążenie charakterystyczne dachu S odniesione do rzutu dachu na powierzchnię poziomą należy obliczyć wg wzoru: S = Q " c [kN/mA2] (1)
2.Zwiększenie wartości obciążenia charakterystycznego.
Dla wiat i stropodachów w budynkach nieogrzewanych i nieocieplonych, obciążenie S należy zwiększyć o 20%.
3. Obciążenie obliczeniowe przyjmowane przy sprawdzaniu nośności konstrukcji dachów wg metody stanów granicznych wylicza się ze wzoru:
S = S " f ,gdzie f = 1,4 (PN-76/B-03001) (2)
W kontekście stosowania płotków przeciwśniegowych dla nas najistotniejszą wartością będzie wynik uzyskany ze wzoru (1), gdyż daje nam on pogląd na to jak wielka ilość śniegu może leżeć na naszym dachu a co gorsza jak wielka ilość śniegu może nam się zsunąć na chodnik wokół domu w okresie roztopów zrywając jednocześnie rynny.
Przykład
Obliczyć ile śniegu może znajdować się nad naszymi głowami siedząc sobie spokojnie przed telewizorem i grzejąc nogi przy kominku. Przyjmijmy dach naszego budynku kopertowy 11m x 11m o kącie pochylenia połaci dachowej 35° i załóżmy że nasz dom jest położony na peryferiach Warszawy. Zimę w tym roku mamy choć spóźnioną jednak obfitą w opady śniegu więc łatwiej poczujemy co nad nami wisi ;)
Zgodnie z tymi danymi i PN stwierdzić możemy, że dom jest położony w I strefie klimatycznej obciążenia śniegiem dla którego Q = 0,7 [kN/mA2], współczynnik kształtu dachu (zgodnie z załącznikiem Z1-1 do normy) przyjmujemy c = 1. Poziomy rzut dachu obejmuje powierzchnię 121 mA2. Podstawiając to do wzoru (1) z uwzględnieniem powierzchni dachu otrzymujemy:
SI = 0,7 x 121 x 1 = 84,7 [kN], czyli nad nami leży śnieg o masie 8 470 kg
Budując ten sam dom w Beskidach (IV strefa) na poziomie ok.370 m.n.p.m. otrzymujemy obciążenie:
SIV= 0,003 x 370 x 121 x 1 = 134,3 [kN] czyli już 13 430 kg
Dzieląc wynik przez cztery, bo mamy spadki dachu w cztery strony otrzymujemy w IV strefie śniegowej po ok. 3 350kg spadającego lawinowo śniegu na stronę (w I strefie 2 200kg).
Teraz brakuje nam jeszcze obliczenia siły z jaką ten śnieg może napierać na płotki przeciwśniegowe
położone na wysokości murłaty.
Przy wytworzeniu się warstwy wody na granicy śniegu i pokrycia dachu przyjmijmy współczynnik "tarcia" I` = 1. Przy takim uproszczeniu składowa spychająca siła pochodząca od śniegu będzie wynosiła dla przyjętego wcześniej kąta pochylenia dachu 35° : T = S x tg35° = 33,60 x 0,7 = 23,5 [kN] lub 15,4[kN] w pierwszej strefie śniegowej. Takiej sile muszą stawić opór płotki przeciwśniegowe.
źródło: www.nowogard.pl