wersja dla słabowidzących

Raport Komisji Europejskiej w sprawie zrównoważonego rozwoju UE. - 01.01.1970 r.

Mimo, że Unia Europejska stara się włączyć zrównoważony rozwój do swoich polityk, to w wielu dziedzinach utrzymują się tendencje sprzeczne z założeniami takiego rozwoju - wynika z podsumowania Komisji Europejskiej.

"Poczyniliśmy istotne postępy w zakresie włączania kwestii zrównoważonego rozwoju do różnych dziedzin polityki UE" – ocenił przewodniczący Komisji Jose Manuel Barroso.

Jak powiedział, przedstawiony pod koniec zeszłego tygodnia przegląd uwidacznia postępy ostatnich lat i określa dziedziny, w których konieczna jest dalsza praca. Szef KE podkreślił, że kryzys gospodarczy stwarza "wyjątkową możliwość stworzenia nowej zrównoważonej gospodarki dzięki inteligentnemu ekologicznemu rozwojowi".

"Mam nadzieję, że ten przegląd będzie stymulować debatę nad najlepszymi rozwiązaniami w takich dziedzinach jak zużycie energii w transporcie, ograniczanie różnorodności biologicznej i degradacja naszego ekosystemu" - dodał Barroso.

KE podjęła się podsumowania po trzech latach wprowadzania w życie strategii zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej. Przypomniała przy tym, że w ostatnich latach UE włączyła zrównoważony rozwój do wielu dziedzin swojej polityki, przede wszystkim w walce ze zmianami klimatu i propagowaniu gospodarki niskoemisyjnej.

Według KE,  z przeglądu wynika, że we wszystkich obszarach objętych strategią poczyniono znaczne postępy. Przykłady obejmują unijny pakiet klimatyczno-energetyczny z grudnia zeszłego roku, działania na rzecz ekologizacji transportu i bardziej inteligentnych systemów stosowanych w tej dziedzinie, poprawę efektywności energetycznej budynków, zmiany projektowania ekologicznego i dyrektywę w sprawie ekologicznego oznakowania,  a także tworzenie ram zintegrowanej polityki morskiej oraz strategii ochrony zdrowia, prace w zakresie migracji oraz walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Ponadto – wylicza Komisja -  poczyniono postępy w pracach nad edukacją, badaniami naukowymi i finansowaniem.

Przyznaje jednak, że „niezrównoważone trendy” utrzymują się w wielu dziedzinach. Na przykład zapotrzebowanie na zasoby naturalne rośnie, różnorodność biologiczna jest zagrożona, a zużycie energii w transporcie wciąż wzrasta.

Komisja zwraca także uwagę, że obecny kryzys gospodarczy i finansowy wykazał, że zrównoważony rozwój ma także zasadnicze znaczenie dla naszych systemów finansowych i gospodarki jako całości. Zastrzega przy tym, że wspieranie gospodarki i minimalizowanie społecznych skutków kryzysu muszą być zgodne z założeniami zrównoważonego rozwoju oraz strategią ekologicznego i inteligentnego wzrostu.

W przeglądzie zwraca się ponadto uwagę, że  konieczna jest dyskusja na temat przyszłości strategii zrównoważonego rozwoju UE, której tematem mogłoby być m.in. lepsze dostosowanie do strategii lizbońskiej na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia oraz innych unijnych strategii.

Sprawozdanie to – podkreśla KE - umożliwi Radzie Europejskiej zajęcie się przyszłością tej strategii  na następnym posiedzeniu, które odbędzie się w grudniu. Pod koniec tego roku opublikowane zostanie również - przygotowywane przez Eurostat co dwa lata - sprawozdanie monitorujące na temat zrównoważonego.

Komisja przypomina w komunikacie siedem głównych wyzwań „odnowionej strategii zrównoważonego rozwoju UE”, przyjętej w czerwcu 2006. Są to: zmiany klimatu i czysta energia; transport zorganizowany z poszanowaniem zasady zrównoważonego rozwoju, zrównoważona konsumpcja i produkcja; ochrona zasobów naturalnych i gospodarowanie nimi; zdrowie publiczne; integracja społeczna, demografia i migracja oraz ubóstwo na świecie.

W grudniu 2007 roku, unijni przywódcy zwrócili się do Komisji, by do czerwca tego roku przedstawiła drugie sprawozdanie z postępów w realizacji strategii zrównoważonego rozwoju UE. Przedstawiony właśnie przegląd stanowi odpowiedź na prośbę Rady Europejskiej.
Źródło: Euractiv