wersja dla słabowidzących

Rok w samorządzie. - 01.01.1970 r.

Najważniejsze zmiany jakie przyniósł 2009r.

Na początku 2009 roku zaczęła obowiązywać nowa ustawa o pracownikach samorządowych, która zastąpiła stary dokument z 1990 roku. Wśród najważniejszych zmian znalazło się obowiązkowe zatrudnianie sekretarza, zniesienie limitów płac urzędników niższych szczebli oraz likwidacja mianowania w samorządach.
 

W styczniu Sejm przyjął zmiany do ustawy o systemie oświaty dotyczące m.in. obowiązku szkolnego sześciolatków. Nowe przepisy wprawdzie zakładają swobodę decyzji rodziców do 2012 roku.

W lutym weszła w życie nowa ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym. W ciągu całego roku  do Ministerstwa Gospodarki wpłynęło  kilkadziesiąt pomysłów, które będą realizowane przy współpracy z przedsiębiorstwami prywatnymi.
 

MSWiA zgłosiło  m.in. ustawę o funduszu sołeckim i tzw. ustawę kompetencyjną. Na podstawie pierwszej z nich, prawie połowa gmin podjęła uchwałę o przekazaniu środków na własne inwestycje sołectw, a ustawa kompetencyjna przeniosła kolejne zadania od wojewody do marszałka.

Od marca przedsiębiorcy mieli wypełniać jeden formularz zamiast dotychczasowych czterech - autorzy nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zakładali szybkie uruchomienie t.zw. "jednego okienka". Nie wszędzie jednak widać poprawę.  W praktyce okazało się, że bez wizyty w ZUS, urzędzie skarbowym, a nawet GUS trudno wystartować z własnym biznesem. Zdaniem wielu samorządowców jednym z głównych winowajców jest brak integracji rejestrów centralnych.
 

W sierpniu zakończyły się ostatecznie prace legislacyjne nad reformą finansów publicznych. Przedstawiciele samorządów już zwracają uwagę na konieczność nowelizacja niektórych przepisów. Poważne zamieszanie wynikło przy okazji ustalania projektów budżetów na 2010 rok.
 

Koniec roku 2009 dla części pracowników administracji samorządowej będzie kojarzył się z przeprowadzoną niemal w ostatniej chwili nowelizacją Karty Nauczyciela.

W grudniu weszły także w życie trzy nowelizacje przepisów wyborczych. Gminy muszą przygotować się do wdrożenia instytucji pełnomocnika w przyszłorocznych wyborach samorządowych i prezydenckich.
Nie można zapominać o dwóch nowelizacjach Prawa Zamówień Publicznych. Wszystkie przetargi ogłaszane z końcem roku oraz od początku 2010r., będą odbywały się według znowelizowanych procedur.

Wymienione ( na podstawie informacji www.samorząd.pap ) zmiany legislacyjne, to tylko część aktów, które mają bezposredni wpływ na samorząd. Pracująca komisja "Przyjazne Państwo" ma przedstawić kompleksowy raport dotyczący absurdów prawnych oraz wzajemnie wykluczających się przepisów.

Już na początku 2010r., na pierwszej Sesji Rady Powiatu, zgodnie z jednym z wniosków złożonych przez Radnych, Zarząd Powiatu ma w tej sprawie przedstawić sprawozdanie dotyczące tego, co najbardziej przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu samorządu powiatowego, a jest zależne od prawa centralnego.