wersja dla słabowidzących

Rozszerza sie akcja: Stref wolnych od dymu tytoniowego. - 01.01.1970 r.

Miasta bez tytoniu.

Główny Inspektor Sanitarny Andrzej Wojtyła ogłosił we wtorek w Centrum Prasowym PAP uruchomienie programu

„Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)”.

Projekt jest realizowany przez Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne oraz na początek urzędy miast Łodzi, Szczecina i Rzeszowa.

Program przewiduje powstawanie Stef bez dymu papierosowego w miejscach publicznych, m.in. urzędach, szkołach, zakładach pracy, parkach i na placach zabaw. Przewidziane jest też tworzenie lokalnych antynikotynowych koalicji oraz akcje informacyjne.

- Analiza przestrzegania zakazu palenia wykonana w zeszłym roku podczas 300 000 dokonanych kontroli wykazała, że w 90 procentach przypadków zakaz palenia w miejscu pracy jest przestrzegany, a więc jest sens ustanawiania takich zakazów, bo to skuteczna i respektowana metoda profilaktyki – mówił Andrzej Wojtyła, szef GIS. – Nowe strefy wolne od tytoniu powstaną na mocy uchwał rad miast.

Nikotynowe statystyki w naszym kraju w ostatnich latach się trochę poprawiły. Jeszcze 30 lat temu paliło 15 mln. Polaków, obecnie ta liczba oscyluje około 9 mln. Dziś pali co trzeci dorosły Polak i co czwarta dorosła Polka. Szacuje się, że z powodu nikotyny w ciągu XXI wieku umrze miliard ludzi na świecie.

- Dym nikotynowy zawiera 4000 związków chemicznych, wśród których sporą  grupę stanowią te, które odpowiadają  za podwyższoną zachorowalność na nowotwory a także przyspieszają  procesy starzenia – stwierdził zaproszony na konferencję prof. Witold Zatoński, ekspert zdrowia publicznego.

Na realizację programu GIS uzyskał pieniądze ze Światowej Fundacji ds. Walki z Chorobami Płuc i Fundacji Bloomberga, które zajmują się m.in. wspieraniem polityki państw ograniczających używanie tytoniu.

Entuzjastycznie do programu podchodzą także obecni na konferencji samorządowcy.

Goleniów wprowadził uchwałę o strefach w bieżącym roku, dzięki akcji  Goleniowskiej Inicjatywy Obywatelskiej. Jedną z pierwszych w kraju była   uchwała tworząca w Rzeszowie strefę  wolną od tytoniu, podjęta  w styczniu 2006 r. 

Dziś  wiemy, że jest społeczne przyzwolenie by tę  uchwałę rozszerzyć –  dodał Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa. Podobnie twierdzą inicjatorzy akcji w Goleniowie.

Autorzy projektu liczą, że dzięki swoim działaniom podniosą społeczną świadomość na temat szkodliwego wpływu dymu tytoniowego na zdrowie, przyczynią się do powstania wielu nowych miejsc objętych zakazem palenia, a także wzmocnią egzekwowanie tych zakazów.