Jak podała strona Związku Powiatów Polskich - MSWiA powołało specjalny zespół, który pomoże we wzmacnianiu potencjału administracji samorządowej. Zespół będzie działał przy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego i będzie liczył 12 członków. // Serwis Samorządowy PAP, 2008-09-04
Głównym jego zadaniem będzie czuwanie nad prawidłowym wdrażaniem Działania 5.2 PO Kapitał Ludzki „Wzmacnianie potencjału administracji samorządowej”, a także opiniowanie projektów systemowych przygotowywanych w MSWiA oraz propozycji kryteriów wyboru projektów konkursowych.
Podczas inauguracyjnego posiedzenia, które odbędzie się w piątek, 5 września, zespół podejmie uchwałę określającą podstawowe cele i zadania. W planie posiedzenia jest także rozpatrzenie informacji MSWiA na temat stanu wdrażania Działania 5.2. Członkowie zespołu zajmą się także planem działania na rok 2009.
W ramach omawianego Działania przewidywane jest wsparcie w zakresie modernizacji zarządzania w administracji samorządowej, wsparcie systemowe funkcjonowania administracji samorządowej, podnoszenie kompetencji kadr służb nadzorowanych przez ministra spraw wewnętrznych.
Na realizację tych zadań zaplanowano kwotę 252 mln EUR, z czego 85 proc. środków będzie pochodzić z Europejskiego Funduszu Społecznego. Pozostałą kwotę stanowi wkład własny beneficjentów oraz środki budżetu państwa.
Departament Administracji Publicznej MSWiA, który koordynuje wdrażanie Działania 5.2 ogłosił w 2008 roku 3 konkursy:
1. Wdrażanie usprawnień zarządczych w administracji publicznej na poziomie całej organizacji, w tym w zakresie zarządzania jakością (np. norma ISO) lub oceny poziomu funkcjonowania i rozwoju urzędów (np. Powszechny Model Samooceny CAF), i w wybranych aspektach jej funkcjonowania.
2. Wzmacnianie zdolności jednostek samorządu terytorialnego w zakresie stanowienia aktów prawa miejscowego oraz aktów administracyjnych.
3. Szkolenia generalne i specjalistyczne (stacjonarne i na odległość) dla kadr urzędów administracji samorządowej.
Jeszcze w tym roku w ramach wspomnianego Działania planowane jest ogłoszenie konkursu na szkolenia językowe dla służb nadzorowanych przez ministra właściwego ds. wewnętrznych. Również w tym roku rozpocznie się realizacja pierwszych projektów systemowych, dotyczących m.in.:
- diagnozowania samorządu terytorialnego w kluczowych aspektach jego funkcjonowania, w tym m.in. poprzez badania, analizy i ekspertyzy,
- analizy podziału terytorialnego państwa oraz podziału kompetencji i wykonywania zadań publicznych przez samorząd terytorialny,
- określenia zakresu współpracy jednostek samorządu terytorialnego w wykonywaniu zadań publicznych, w szczególności na obszarach metropolitarnych,
- badania poziomu obsługi klientów lokalnej i regionalnej administracji publicznej,
- badania jakości stanowionego prawa miejscowego oraz indywidualnych aktów administracyjnych lokalnej i regionalnej administracji publicznej.