Ponad 120 projektów ustaw i blisko 70 projektów rozporządzeń planuje do końca tego roku rozpatrzyć rząd. Spora część tych regulacji dotyczy bezpośrednio zadań i kompetencji jst.
Jeszcze przed wrześniem Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy o podpisach elektronicznych, wprowadzającym nowe rodzaje usług podpisu elektronicznego (m.in. zaawansowany podpis elektroniczny) oraz usług z nim związanych.
Ponadto poprzez dopuszczenie nowych usług certyfikacyjnych w zakresie podpisu elektronicznego, ustawa pozwoli urzędom i przedsiębiorcom na lepsze dostosowanie rodzaju i ceny stosowanych elektronicznych narzędzi do potrzeb działań związanych z informatyzacją urzędów administracji publicznej.
Między lipcem i wrześniem pod obrady RM ma trafić projekt ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, który określi zasady organizacji rynków transportu publicznego, zarządzania usługami przewozowymi na tych rynkach, a także kwestie związane z finansowaniem transportu publicznego, w tym dofinansowanie usług nierentownych o charakterze użyteczności publicznej.
Do końca wakacji rząd zajmie się także projektem ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która ma usprawnić proces inwestycyjny m.in. poprzez zniesienie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu przy jednoczesnym wzmocnieniu roli studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
W III kwartale rząd planuje też zająć się projektem ustawy o polityce miejskiej i współpracy jst w tym zakresie. Projekt określa cele i sposób prowadzenia polityki miejskiej przez państwo, ustanawia zespół miejski jako nową prawno-ustrojową formę współpracy miast z sąsiadującymi gminami, a także reguluje zasady tworzenia i funkcjonowania obszarów metropolitalnych.
W programie prac legislacyjnych rządu na II półrocze 2009 r. znalazł się również projekt ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej. Dokument określa podstawowe zasady tworzenia i działania infrastruktury informacji przestrzennej w Polsce. Przede wszystkim przewiduje stworzenie systemu informatycznego, w którym będą dostępne bazy danych przestrzennych i metadanych opisujących te zbiory. Określa także zasady udostępniania oraz wykorzystania przez organy administracji publicznej różnych szczebli.
W IV kwartale rząd planuje zająć się m.in. projektem ustawy o ochronie informacji niejawnych. Rząd chce zrezygnować m.in. z dwustopniowego (tajemnica państwowa/ służbowa) systemu definiowania informacji niejawnych, z wykazów zawartych w załączniku do ustawy oraz ograniczyć notoryczne zawyżanie klauzul tajności bez wyraźnego uzasadnienia.
Zgodnie z nowymi przepisami obowiązek organizacji kancelarii tajnej będą miały wyłącznie jednostki dysponujące informacjami oznaczonymi klauzulami „ściśle tajne” lub „tajne”. Obecnie dotyczy to także dokumentów "poufnych".
W planach rządu jest także przyjęcie przepisów wykonawczych do ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Projektowane rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko wprowadza podział na przedsięwzięcia mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko oraz na przedsięwzięcia mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.
W tym półroczu Rada Ministrów przewiduje także przyjęcie ok. 40 założeń do projektów ustaw. Jednym z ważniejszych dla samorządów będą założenia do projektu ustawy o systemie informacji oświatowej, które określą m.in. sposób tworzenia ewidencji uczniów oraz rejestru szkół i placówek systemu oświaty, a także zakres i sposób gromadzonych danych (rozszerzenie zakresu, ale również rezygnacja z gromadzenia niektórych danych).
Nie mniej ważne, z punktu widzenia jst, będą założenia do projektu nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz założenia do projektu ustawy o odpadach.
Ten pierwszy przewiduje wzmocnienie roli i zadań gminy w zakresie organizowania odbioru odpadów komunalnych z terenu nieruchomości oraz ich przewozu do miejsc odzysku i unieszkodliwiania.
Z kolei projekt ustawy o odpadach przewiduje m.in. uproszczenie procedur dotyczących uzyskiwania zezwoleń, rozszerzenie planowania gospodarką odpadami o zapobieganie powstawania odpadów, oraz ujednolicenie zbierania danych/systemu sprawozdawczości w zakresie gospodarki odpadami.
info: samorząd.pap