Zgodnie z projektem, tworzenie warunków, zwłaszcza organizacyjnych, sprzyjających rozwojowi sportu jest zadaniem własnym jednostek samorządu terytorialnego.
Kluby sportowe, niezależnie od ich formy prawnej, będą mogły ubiegać się o dotacje celowe, pod warunkiem, że nie będą działały w celu osiągnięcia zysku. Nowością jest możliwość kapitałowego uczestniczenia gminy w klubie sportowym działającym w formie spółki kapitałowej.
W projekcie zapisano, że dotacja samorządu może być przeznaczona m.in. na budowę, remont obiektów sportowych, realizację programów szkolenia sportowego oraz dokształcania trenerów, sportowe działania edukacyjne dzieci i młodzieży, zakup sprzętu sportowego.
Nowy projekt ustawy za punkt wyjścia przyjmuje definicję sportu ustaloną przez Radę Europy i stosowaną przez Komisję Europejską. Zgodnie z nią sport będzie oznaczał wszystkie formy aktywności fizycznej, które poprzez doraźne lub zorganizowane uczestnictwo mają wpływ na poprawę kondycji fizycznej i psychicznej lub na osiąganie wyników sportowych.
- Taka definicja sportu jest ważna ze względu na zadania władz publicznych, w tym jednostek samorządu terytorialnego, których zadaniem jest wspieranie kultury fizycznej jako całości – podkreślono w komunikacie CIR po posiedzeniu rządu.
Odstąpiono także od podziału na sport profesjonalny i amatorski, zorganizowany, kwalifikowany bądź indywidualny, wychodząc z założenia, że są to terminy nieadekwatne do obecnej rzeczywistości sportowej.
Samorządy z niecierpliwością oczekiwały na zmiany w prawie. Obecnie nie ma wprost zapisane w ustawie, że mogą dotować kluby sportowe. A to wzbudza wątpliwości sądów administracyjnych, które uznają, że przepisy ustawy o sporcie kwalifikowanym nie mogą być samodzielną podstawą przyznania dotacji na rzecz klubów sportowych.
Do tej pory samorządy omijały prawo i nie finansowały wprost sportu kwalifikowanego, ale np. przez wykupienie promocji.
Przypomnijmy, że oprócz rządowej propozycji zmian w sporcie, własny projekt ustawy o sporcie przygotował Klub Poselski Lewica. Zgodnie z nim, jednostki samorządu terytorialnego mają mieć także możliwość dofinansowania działalności klubów i związków sportowych oraz interdyscyplinarnych stowarzyszeń sportowych.
Teraz rządowy projekt ustawy o sporcie trafi do Sejmu.
żródło : samorząd.pap