wersja dla słabowidzących

Schetynówki na bis. - 01.01.1970 r.

Za kilkanaście dni MSWiA ogłosi drugi nabór wniosków na „schetynówki”. Informacje samorząd.pap

Dokumenty będzie można składać dopiero od 1 do 30 września. Tegoroczna procedura będzie się nieco różniła od ubiegłorocznej.

Zgodnie z harmonogramem tegorocznego naboru, wojewodowie rozpoczną przyjmowanie wniosków 1 września. Nabór potrwa 30 dni. Rozpatrywanie i ocena wniosków przez komisje wojewódzkie zakończy się przed 30 października. Do tego czasu zostaną także opublikowane listy rankingowe wniosków.

MSWiA szykuje jednak drobne zmiany w procedurze naboru w tym i przyszłym roku. W projekcie nowelizacji uchwały o ustanowieniu NPPDL na lata 2008-2011 doprecyzowano niektóre zapisy dotyczące m.in. ogłaszania list rankingowych, rozdzielania środków między gminy i powiaty oraz podziału dotacji między województwa.

Zgodnie z projektem wojewodowie będą ogłaszać w BIP na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego listy rankingowe wniosków, do których w terminie 7 dni wnioskodawcy będą mogli wnosić zastrzeżenia. Zastrzeżenia będą rozpatrywane przez komisję w terminie 7 dni. Niezwłocznie po ich rozpatrzeniu, wojewoda ogłosi w BIP ostateczną listę rankingową wniosków.

Zdaniem resortu propozycja publikacji ostatecznych list rankingowych po rozpatrzeniu zastrzeżeń przez komisję wojewódzką zapewni powszechny dostęp do danych stanowiących podstawę do uzupełnienia list zakwalifikowanych wniosków o kolejne wnioski zgodnie z uzyskaną oceną punktową.
 
W omawianej nowelizacji zaproponowano również uelastycznienie systemu rozdziału środków w ramach województwa pomiędzy drogi powiatowe i drogi gminne.

Podobnie jak w pierwszym naborze, tak i teraz, środki dotacji mają być podzielone po równo na drogi gminne i powiatowe, z dopuszczeniem możliwości zmiany proporcji podziału przez wojewodę.

W uzasadnionych przypadkach wojewoda będzie mógł dokonać zmiany proporcji, jednak nie będzie ona mogła przekroczyć 15 proc. kwoty dotacji. Ograniczenie to nie będzie znajdowało zastosowania w przypadku, gdy do dofinansowania zakwalifikowane zostaną wszystkie wnioski dotyczące dróg gminnych lub dróg powiatowych, spełniające wymogi formalne.

Zdaniem MSWiA pomoże to w pełnym wykorzystaniu środków dotacji przyznanych dla województwa.

Resort zaproponował także nowy podział środków alokacji między poszczególne wojeództwa, zgodnie z którym tylko połowa ogólnej sumy dotacji (1 mld zł) na lata 2010 i 2011 będzie podzielona po równo między wszystkie województwa.

Druga część kwoty będzie dzielona proporcjonalnie z uwzględnieniem powierzchni województw, ich liczby ludności oraz łącznej długości znajdujących się na ich obszarze dróg gminnych i powiatowych o twardej nawierzchni.