wersja dla słabowidzących

Spotkanie Starosty z przedstawicielami inwestorów i przedsiębiorców z Goleniowskiego Parku Przemysłowego - 01.01.1970 r.

W dniu 12.06.07 odbyło się drugie robocze spotkanie Starosty powiatowego z przedstawicielami inwestorów i przedsiębiorców z GPP.  Ponownie gościny udzieliła firma Abena. Tym razem spotkanie podzielono na dwa etapy - o godz. 12.30 przediębiorcy mieli możliwość spotkania z pracownikami Powiatowego Urzędu Pracy , a o 13.30 z zaproszonymi przez starostę wójtami i burmistrzami wszystkich sześciu gmin wchodzących w terytorialne granice powiatu.
        Podczas spotkania z pracownikami PUP-u przedsiębiorcy uzyskali pełne informacje na temat instrumentów wspierających podstawowe usługi rynku pracy. W szcegółach omówiono i przedyskutowano prace interwencyjne; refundacje kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego; jednorazową refundację kosztów z tytułu poniesionych składek na ubezpieczenie społeczne w związku z zatrudnieniem bezrobotnego; system stażu , szkoleń i przygotowania zawodowego oraz refundację kosztów dojazdu dla konkretnego zatrudnionego z wcześniejszym statutem bezrobotnego. Oficjalnie przekazane informacje wzbudziły duże zainteresowanie przedsiębiorców, którzy z tytułu prowadzenia działalności na każdym jej etapie są zainteresowani obniżeniem kosztów i dostępem do środków pomocowych. W dyskusji omówiono dodatkowe elementy możliwości współpracy polegające na wytypowaniu przedstawiciela inwestorów z GPP do Powiatowej Rady Zatrudnienia oraz stworzenia klarownej drogi przepływu informacji poprzez PCWP wchodzący w skład Wydziału Rozwoju Inwestycji i Promocji powiatu goleniowskiego. Starosta przypomniał przedsiębiorcom o możliwości wzajemnej promocji na zbliżających sie Dniach Województwa Zachodniopomorskiego, które odbędą się w Poznaniu 22-23 06.2007.
 
       W drugiej części spotkania tematem przewodnim była sytuacja dotycząca organizacji dowozu pracowników do GPP oraz przepływu informacji :przedsiębiorstwo-powiat-gmina w celu zapewnienia pomocy ze strony JST w kwestii przekazania danych o poszukujących pracy z terenów poszczególnych gmin.  Każda z gmin była reprezentowana przez swojego przedstawiciela ( Goleniów: zastępca burmistrza, Stepnica : zastępca wójta, Nowogard: burmistrz, Przybiernów: wójt, Maszewo: burmistrz, Osina: sekretarz oraz ze strony starostwa -starosta, wice starosta i naczelnik WRiP ), ze strony inwestorów i przedsiebiorców pojawili się dyrektorzy, prezesi i kierownicy siedmiu zakladów zbudowanych i będących w trakcie budowy. Właściwie podstawową i jedyną bolączką przedsiębiorców jest kwestia organizacji dojazdu pracowników do GPP. Podnoszono problem konieczności przedłużenia linii miejskiej na teren GPP, a także czytelnego oznakowania nazw ulic i poprawienia oznakowań drogowych poziomych i pionowych. Podniesiono problem informacji na temat przewozów konkretnej ilości pracowników z poszczególnych gmin oraz utrudnienia podania przybliżonej ilości osób, które w wyniku ewentualnego zatrudnienia muszą korzystać z transportu zewnętrznego. Okazuje się z doświadczeń zebranych przez przedsiębiorców ,że samo zatrudnienie jest właściwie zależne od możliwości dojazdu do miejsca pracy i stanowi większy problem niż np wysokość zarobków. Zastępca burmistrza Goleniowa po tej dyskusji obiecał uruchomienie linii miejskiej z dworca PKS od wrzesnia br. Poinformował także o rozmowach z PKP na temat zbudowania peronu pod wiaduktem przy budowanym "węźle drogowym Goleniów".  Starosta goleniowski potwierdził chęć koordynacji dowozów do Goleniowa jak i pod sam GPP z terenów ościennych gmin, a nawet z dalszych odległości.  Burmistrzowie i wójtowie poszczególnych gmin poprosili o konkrety dotyczące zapotrzebowań zarówno w kwestii zatrudnienia  jak i transportu oraz zaprosili przedstawicieli przedsiebiorstw na spotkania robocze do własnych gmin. Ustalono, ze koordynacja działań i przepływu informacji powinna odbywać się za pośrednictwem powiatu.
 
Strony zapowiedziały konieczność organizacji kolejnych spotkań.