wersja dla słabowidzących

Spotkanie władz powiatowych z rodzicami i nauczycielami szkoły specjalnej. - 01.01.1970 r.

Przedstawiamy część z wypowiedzi Starosty goleniowskiego w sprawie przygotowań do budowy Powiatowego Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjnego:

" Od wiosennego spotkania z rodzicami – sprawa budowy Powiatowego Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjnego na potrzeby Zespołu Szkół Specjalnych w Goleniowie była tematem Konwentu Wójtów i Burmistrzów oraz Konwentu Przewodniczących rad gmin powiatu goleniowskiego. 

Ustalono, że w przypadku braku możliwości finansowania zewnętrznego – starosta zwróci się do Radnych wszystkich gmin, o możliwość rozpatrzenia wsparcia finansowego – budowy Centrum. W tym temacie odbyły się cztery spotkania w Maszewie, Stepnicy, Goleniowie i Przybiernowie podczas sesji rad, na których Starosta, dyrektor Szkoły Specjalnej i Naczelnik Inwestycji – przedstawili harmonogram budowy i zasady finansowania budowy. Po Sesjach – do radnych, wójtów i burmistrzów wystosowano pisma określające zasady możliwości współfinansowania budowy szkoły.
Równolegle, przy wielkim wsparciu Przewodniczącego Sejmiku p. Olgierda Geblewicza – Starosta i Naczelnik Inwestycji odpowiedzialny za pozyskiwanie środków, odbyli spotkania w Urzędzie Marszałkowskim w celu doprowadzenia do zmian w zapisie uszczegółowienia Regionalnego Programu Operacyjnego  Województwa Zachodniopomorskiego, a dokładnie dotyczącego  zapisu w Osi 7 dotyczącej beneficjentów Programu – tak by z środków pomocowych Powiat mógł uzyskać wsparcie i dofinansowanie budowy.  Cel został osiągnięty. Pod koniec września zapis taki pojawił się w uszczegółowieniu.
 
Wydział Rozwoju i Inwestycji rozpisał zapytanie ofertowe na przygotowanie Studium Wykonalności i równolegle przystąpił do uzyskania oceny środowiskowej niezbędnej do rozpoczęcia budowy i złożenia dokumentacji aplikacyjnej o środki pomocowe.
Na studium wpłynęły 3 oferty – wybór oferenta właściwie został dokonany – trwają negocjacje zapisu umowy. Ocena środowiskowa powinna być gotowa do 10 listopada.
Instytucja zarządzająca – Urząd Marszałkowski potwierdza, że konkurs na to działanie najpóźniej powinien być ogłoszony do końca tego, lub na początku przyszłego roku.
 
W tym samym czasie – Zarząd Powiatu oraz Komisja do spraw Wieloletnich Programów Inwestycyjnych potwierdziła priorytetową pozycję budowy nowej szkoły określając to zapisem na pierwszym miejscu działań inwestycyjnych na lata 2010 – 2012.
 
Jeżeli wniosek na budowę szkoły uzyska poparcie Komisji Oceny Projektów, przetarg na budowę szkoły zostanie rozpisany w dniu potwierdzenia informacji o otrzymaniu dofinansowania ( zakładając czas niezbędny do przeprowadzenia takiej oceny oraz okres przeprowadzenia procedur zgodnych z prawem zamówień publicznych  ) rozpoczęcie budowy po wyłonieniu wykonawcy powinno mieć miejsce do połowy 2010 roku. 
 
POWIAT NA NAJBLIŻSZE TRZY LATA ZABEZPIECZA W BUDŻECIE 6 mln. złotych. Oczywiście, jeżeli dofinansowanie zostanie uzyskane w ramach RPO - będziemy występowali o zaliczkowanie z środków unijnych. Jeżeli otrzymamy 50% dofinansowania, czyli także 6 mln zł.,  to po podpisaniu umowy możemy wystąpić natychmiast o kwotę 2 100 000 zł. Wszystkie te elementy znajdą potwierdzenie po rozpisaniu konkursu i po pozytywnym przejściu oceny projektowej.  Jest także sporo wątpliwości, bo do czasu poznania szczegółowych zasad konkursu w ramach RPO - nie można przewidzieć np. co może byc kosztem kwalifikowalnym, a co nie ? Nasze wątpliwości  przekazalismy  w formie 5 pytań, które złożyliśmy na piśmie do dyrektorów dwóch głównych wydziałów Urzędu Marszałkowskiego odpowiedzialnych za wprowadzenie RPO.  Z odpowiedzi wynika, że najprawdopodobniej należało będzie przystapic do dwóch konkursów - osobno na szkołę i salę gimnastyczną, ale czekamy na ogłoszenie konkursu - by poznać szczegóły".
 
Tak na dzień dzisiejszy wyglądaja przygotowania do rozpoczęcia tego, największego dla Powiatu zadania inwestycyjnego.