Bezrobotni mogą starać się o rządowe dopłaty do spłaty kredytów mieszkaniowych. Wnioski będą przyjmować urzędy pracy. To starosta zdecyduje o przyznaniu wsparcia i jego wysokości. Po dwóch latach będzie mógł również odroczyć bądź w szczególnej sytuacji umorzyć spłatę zaciągniętych zobowiązań.
W środę, 5 sierpnia weszła w życie ustawa o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych. Dzięki nowym przepisom osoby, które utraciły pracę, mogą ubiegać się o dopłatę do kredytu. Rząd wydał dla nich instrukcję, w której krok po kroku opisano jak otrzymać dopłatę.
Wnioski o przyznanie dopłat można składać do końca 2010 r. w urzędzie pracy, w którym dana osoba jest zarejestrowana. We wniosku należy m.in. wyjaśnić swoją sytuację życiową i przyczyny braku możliwości spłaty kredytu. Urząd przekaże wniosek staroście, który będzie miał 30 dni na wydanie decyzji przyznającej pomoc. Decyzję ma przekazać do Banku Gospodarstwa Krajowego, który będzie odpowiadał za wypłaty.
Zgodnie z procedurami, jeżeli do BGK trafi decyzja starosty o przyznaniu bezrobotnemu pomocy w spłacie kredytu, pieniądze na jego konto w banku, w którym ten kredyt zaciągnął zostaną przekazane w ciągu 3 dni.
Na dopłatę do kredytu mogą liczyć osoby, które utraciły pracę lub zakończyły prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej po 1 lipca 2008 r. Warunkiem otrzymania pomocy będzie zarejestrowanie się w urzędzie pracy i uzyskanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych.
Dopłata do kredytu wyniesie maksymalnie 1 200 złotych miesięcznie i będzie wypłacana przez rok. Pieniądze trzeba będzie oddać po upływie dwóch lat w nieoprocentowanych ratach.
Co najmniej 30 dni przed terminem wpłaty pierwszej zwracanej raty starosta poinformuje o tym, że trzeba zacząć spłacać pomoc, a także o wysokości miesięcznej raty. Wskaże też nr rachunku bankowego Urzędu Pracy, na który należy dokonywać wpłat.
W przypadku trudnej sytuacji materialnej uniemożliwiającej lub utrudniającej zwrot pomocy, starosta będzie mógł odroczyć termin płatności, rozłożyć na raty, umorzyć w całości lub w części spłatę zobowiązania.
W tym roku z Funduszu Pracy na pomoc bezrobotnym w spłacie kredytów hipotecznych na zakup mieszkania ma być przeznaczone ok. 300 mln zł.
Rządowa instrukcja dla osób starających się o dopłatę do kredytu mieszkaniowego dostępna jest tutaj.
Wzór wniosku o przyznanie pomocy państwa w spłacie kredytu mieszkaniowego dostępny jest na stronach BIP MPiPS