Stolica Europejskiej Kultury - być może tak, w niedługim czasie, będziemy mogli mówić o Szczecinie. Choć wiemy z jakimi kłopotami i problemami boryka się miasto i cały region, to jednak dla głosujących internautów, Szczecin wśród 7 polskich miast jest na pierwszym miejscu, wyprzedzając nieznacznie Łódź o 0,6% ( stan na dziś ) . Przewaga nad pozostałymi kandydatami jest olbrzymia, tu Szczecin prowadzi, pozostawiając w "ogonie" pozostałe miasta: Gdańsk , Lublin, Poznań, Toruń i Warszawę, które nie przekroczyły nawet 1-go procenta głosów. Każdy z nas może oddać głos na stolicę naszego województwa. To kolejna wielka szansa, po regatach żeglarskich, na promocję całego regionu.
Adres strony, na której głosujemy na swoje ulubione miasto: http://www.candidatecities.com/ ( możemy korzystać z przygotowanej zakładki w jęz. polskim ).
Zgodnie z rozporządzeniem wydanym w Decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1622/2006/WE z dnia 24 października 2006 roku, w latach 2007- 2019, aż 184 miasta będą mogły zaprezentować swoją kandydaturę, przyjmując średnią ośmiu miast kandydujących w każdym kraju. Już sam fakt przyjęcia Szczecina w poczet kandydatów, był znaczącym wyróżnieniem. To, że Szczecin prowadzi w rankingu internautów, jest dodatkowo medialnym wydarzeniem, które pozwala nam wykorzystywać ten fakt do promocji całego regionu.
Co to jest Europejska Stolica Kultury?
Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury zrodził się z inicjatywy Meliny Mercouri oraz miał na celu zbliżenie się miast europejskich, a już w czerwcu 1985 r., Rada Ministrów Rady Europejskiej przyznała go 32 miastom. Jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na bogactwo, różnorodność i cechy wspólne kultur europejskich oraz szerzenie między Europejczykami wzajemnej wiedzy o sobie.
Źródło:
http://ec.europa.eu/culture/our-programmes-and-actions/doc413_en.htm
Jak ustanawia się miasto Europejską Stolicą Kultury?
Publikacja zaproszenia do składania wniosków przez zainteresowane państwo członkowskie ma miejsce w terminie sześciu lat przed rozpoczęciem obchodów. Termin składania wniosków, przedstawiających zarys programu, który miasto planuje zrealizować, wyznacza się najpóźniej na dziesięć miesięcy po opublikowaniu zaproszenia. Powołana zostaje także komisja selekcyjna, w skład której wchodzi 6 ekspertów wyznaczonych przez państwo członkowskie i 7 przez instytucje europejskie, której celem jest ocenienie kandydatów pod względem celów i kryteriów wymaganych do otrzymania danego tytułu. Komisja selekcyjna ustala tzw. krótka listę miast, które przechodzą do następnego etapu i sporządza sprawozdanie dotyczące wniosków przedłożonych przez miasta kandydujące oraz przedstawia je instytucjom europejskim. Każde państwo członkowskie wybiera jedno miasto i przedstawia jego kandydaturę instytucjom europejskim. Rada Ministrów Unii wybiera dwa miasta, które otrzymają tytuł cztery lata później.
http://ec.europa.eu/culture/our-programmes-and-actions/doc413_en.htm