wersja dla słabowidzących

Strona Urzędu Marszałkowskiego informuje. - 01.01.1970 r.

Filmy z zachodniopomorskim tłem.

Znane są wyniki pierwszego naboru wniosków dotyczących wspierania produkcji filmowej, ogłoszonego przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film.
Do konkursu zgłoszono 20 wniosków, w tym 12 debiutów (7 filmów dokumentalnych i 5 fabularnych) oraz 7 tzw. filmów drugich (2 filmy dokumentalne i 5 fabularnych). W myśl regulaminu o dofinansowanie produkcji mogli się starać twórcy debiutujący w dziedzinie sztuki filmowej, jaki i ci, którzy na swoim koncie mieli już jedną produkcję. Dlatego z przyczyn formalnych odrzucono wniosek pana Jacka Koprowicza, który dotyczył kolejnej produkcji.
 
Dofinansowanie ze środków Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego otrzymały następujące filmy:
„Belcanto” – 350 tys. zł
„Pomorskie iluzje” – 50 tys. zł
„30 dni” – 100 tys. zł
„W starym kinie – Pionier 1909 „ – 50 tys. zł
„Koszalińska Solidarność” – 35 tys. zł
„Władcy Sierakowa” – 40 tys. zł
„Awans w świadomości, czyli fama o FAMIE” – 25 tys. zł
„Taśmy Chomińskiego” – 50 tys. zł.
 
Dziś (23.07.09) w Kinie Zamek na Zamku Książąt Pomorskich podczas konferencji prasowej ogłoszono wyniki. W spotkaniu udział wzięli: wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Witold Jabłoński, wiceprezydent Szczecina, Tomasz Jarmoliński, a także członkowie rady programowej: Monika Szwaja, Marek Osajda i Jacek Paprocki.
 
Witold Jabłoński podziękował członkom rady programowej i pogratulował twórcom. Filmy dofinansowane w ramach Funduszu Pomerania Film będą znakomitą promocją województwa. Tomasz Jarmoliński podkreślił, że wybór najlepszych wniosków odbył się w zgodzie z – jak to określił – parytetem sprawiedliwości regionalnej, choć nie było to zamierzeniem regulaminowym.
 
– Poziom scenariuszy był bardzo zróżnicowany. Największe wrażenie profesjonalizmem, wartością literacką i wdziękiem zrobił na nas film „Belcanto”. Będzie to film absolutnie śmieszny, ale jednocześnie będzie niósł wartościowy przekaz – mówiła Monika Szwaja, dziennikarka telewizyjna i autorka poczytnych książek.
Marek Osajda, dziennikarz prasowy i doświadczony telewizyjny dokumentalista, mówił o klimacie, jaki udało się stworzyć twórcom scenariusza do filmu „Belcanto”. – Akcja dzieje się w Stargardzie Szczecińskim. To miasto, w którym przez jakiś czas mieszkałem i muszę powiedzieć, że czytając scenariusz byłem pod urokiem prawdy stargardzkiej. Ten materiał uruchomił we mnie pokłady świadomości, która od jakiegoś czasu pozostawała w cieniu. To będzie świetny, oddający ducha czasów film. Główną rolę gra Cezary Pazura – powiedział.
Świetne przygotowanie wniosku w sprawie filmu „Pomorskie Iluzje” podkreślał dyrektor Centrum Kultury105 w Koszalinie, Jacek Paprocki. – Dokument pokazuje Darłowo w kontekście Unii Europejskiej. Jestem pewien, że ten film świetnie się sprzeda telewizjom europejskim: niemieckiej, duńskiej, francuskiej.
.
 
Laureaci otrzymają dofinansowanie w łącznej kwocie 700 tys. zł. W najbliższym czasie zostaną z nimi podpisane umowy koproducenckie. Środki trzeba będzie rozliczyć do końca roku, a potem – miejmy nadzieję – odbędzie się pokaz filmów, które powstały przy współudziale zachodniopomorskich pieniędzy, na ekranie kina Zamek.
Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film powstał z inicjatywy Marszałka Województwa oraz Prezydentów Szczecina i Koszalina i rozpoczął działalność 17 kwietnia 2009 r.
Fundusz działa w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
 
 
 
Poniżej krótki opis filmów, które uzyskały dofinansowanie:
 
Studio Filmowe Anima-Pol, Łódź
Tytuł filmu: Belcanto, reżyser Ryszard Maciej Nyczka, film fabularny, debiut
Komediodramat. Opis funkcjonowania duszy polskiej w czasach realnego socjalizmu, a równocześnie opowieść o nieznanym bohaterze, który powstrzymał III wojnę światową. Rok 1966. Polska. Pomorze zachodnie. Misteczko S.- leżące w pobliżu sowieckiego lotniska wojskowego K. Mariusz Marzęda – prowincjonalny tenor operetkowy popada w konflikt sąsiedzki z mieszkającą za ścianą prostytutką. Z uwagi na olbrzymie wpływy kobiety w sferach rządzących – Marzęda zostaje zepchnięty na samo dno życia społecznego. Wtedy w jego obronie staje armia sowiecka, a w szczególności generał  - major Utiosow – po uszy zakochany w muzyce.
 
Graniza Jacob Dammas, Warszawa
Tytuł filmu Pomorskie Iluzje, reżyser Jacob Dammas, dokument, debiut
Film Pomorskie iluzje opowiada o współczesności, która nadchodzi do małego, prowincjonalnego miasteczka na polskim wybrzeżu, gdzie wschód spotyka się z zachodem. To wielowątkowa opowieść, której akcja podzielona jest na rozdziały, wprowadzane komentarzami wszystko-wiedzącego narratora, krążącego nad Pomorzem
 
FILM MEDIA S.A., Warszawa
Tytuł filmu: 30 dni, reżyser Robert Kowalewski, film fabularny, debiut
Wątkiem głównym filmu pt. 30 Dni jest życie Jarosława Millera i Księdza Adama Marty oraz szóstki wspaniałych dzieci mieszkających w domu opieki, prowadzonym przez Księdza Adama Martę. Po wykroczeniu karnym, Jarosław Miller musi udać się na 30-dniowy pobyt oraz pracę w domu opieki. Istotnym wątkiem filmu jest ukazanie wpływu rodziny patologicznej na wychowanie dziecka.
 
Boogie Production Bogiel Bohdan, Szczecin
Tytuł filmu: W starym kinie – Pionier 1909, reżyser Marcin Korneluk, dokument, II film
Pionier 1909 – to film dokumentalny z elementami inscenizacyjnymi. Wprowadzenie klimatu z okresu w którym powstało kino oraz poprzez „Ślizg” epokowy przypominający widzowi najważniejsze chwile z historii miasta, a przez to również kina, chcę wprowadzić nowatorskie elementy, nieobecne dotychczas w tego typu filmach. Widz powinien wciągnąć się w opowiadaną historię, zapominając, że ogląda film dokumentalny. Wprowadzenie do filmu inscenizacji, kostiumów i scenografii nawiązującej do lat 20-tych, 30-tych, 50-tych i kolejnych, pozwala widzowi wczuć się w minione lata, poczuć się częścią tego nieziemskiego klimatu, jaki otacza widza siedzącego w kinie Pionier. Wprowadzenie przewodnika, oprowadzającego nas po kinie i historii Szczecina pozwala widzowi ogarnąć całość, uszeregować napływające informacje i poczuć się jak na wycieczce… takiej historycznej wizyjnej. Tą rolę obejmie szczeciński aktor.
Specjalnie do filmu skomponowana zostanie muzyka jazzująca. Spokojnie ilustrować będzie treść filmu. Wykorzystane zostaną również standardy rightimowe oraz zaaranżowana zostanie nowa wersja fragmentu popularnej piosenki „Małe Kina”.
Cały film będzie produkowany przy pomocy twórców, wykonawców i ekipy szczecińskiej.
 
FilmPro Marek Pysz, Koszalin
Tytuł filmu: Koszalińska Solidarność, reżyser Roman Barcikowski, Marek Pysz, dokument, II film
Dokument fabularyzowany ”Koszalińska Solidarność” to projekt o ludziach Pomorza Środkowego, którzy tworzyli ruch Solidarności na przełomie 1979/1980, doprowadzili do powstania Solidarności w czasach euforii i nadziei, przeżyli represje stanu wojennego, by w 1989 roku uczestniczyć w przejęciu władzy w koszalińskim regionie. Spróbujemy się zastanowić, jak ludzie Solidarności regionu Pomorza Środkowego odnaleźli się w nowej rzeczywistości, kto wygrał, a kto stracił w wymiarze indywidualnym, a jak to wygląda w wymiarze społecznym, obywatelskim?
Co dzisiaj zostało z ideałów tamtej Solidarności?
Film ujęty będzie we współczesną ramę  - protesty stoczniowców Gdańska i Szczecina.
 
MOUSTACHE FILM SP. Z O.O. Warszawa
Tytuł filmu: Władcy Sierakowa, reżyser Michał Rułka, dokument, debiut
Film „Władcy Sierakowa” w reżyserii Michała Rułki to film dokumentalny opowiadający o mieszkańcach wsi Sierakowo Sławieńskie w woj. zachodniopomorskim. Uczestniczą oni w programie tzw. „wiosek tematycznych” wdrażanym w Polsce przez socjologa Wacława Idziaka, który stworzył w Sierakowie krainę rodem z powieści J.J. Tolkiena. Bohaterowie filmu (niegdyś rolnicy w Pegeerze) odgrywając na potrzeby turystów role Trolli, Hobbistów i Orków, podejmują nowe wyzwania, działają dla całej społeczności swojej wsi przede wszystkim odnajdują nowe cele po wielu latach marazmu i beznadziei.
 
Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma Art., Warszawa
Tytuł filmu: Awans w świadomości czyli fama o Famie, reżyser wyłoniony w wyniku warsztatów filmowo scenariuszowych Fama, dokument, debiut
W drugiej połowie sierpnia br, po raz trzydziesty dziewiąty, odbędzie się w Świnoujściu Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej FAMA.
Podstawowym pomysłem realizacyjnym filmu jest osoba narratora, który z OFF-u prowadzi rozmowy, podprowadza pod następujące po sobie elementy filmu, a następnie je komentuje.
Całość zatem przypominać będzie nieco sposób realizacji wykorzystywany w TVN-nowskim cyklu „66 niezapomnianych…” z tą jednak różnicą że film o Famie nie będzie montażem archiwaliów i wypowiedzi studyjnych (w układzie „jeden do jeden”), a będzie realizowany w różnych miejscach, będzie zawierał łapane na gorąco wydarzenia na tegorocznym Festiwalu, będzie je kojarzył z archiwaliami i konkretnymi osobami, a także spróbuje oddać atmosferę festiwalowych dni.
 
Production Hub Andrzej Ślązak, Szczecin
Tytuł filmu: Taśmy Chromińskiego, reżyser Andrzej Ślązak, film dokumentalny, debiut
Taśmy Chromińskiego – film oparty o odkryte niedawno przez reżysera i nigdzie dotąd nie widziane materiały archiwalne nakręcone w latach 1941-1944 przez sierżanta Chromińskiego, sanitariusza Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, a następnie żołnierza II Korpusu Generała Andersa.
 
 
 
O dofinansowanie starały się:
 
1.      Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma Art., Warszawa
Tytuł filmu: Awans w świadomości czyli fama o Famie, reżyser wyłoniony w wyniku warsztatów filmowo scenariuszowych Fama, dokument, debiut
 
2.      Anagram Film, Łódź
Tytuł filmu: Miłość, reżyser Sławomir Fabicki, film fabularny, II film
 
3.      Artur Pitrowski Films, Poznań
Tytuł filmu: Walka z cieniem, reżyser Artur Piotrowski, film fabularny, debiut
 
4.      Boogie Production Bogiel Bohdan, Szczecin
Tytuł filmu: W starym kinie – Pionier 1909, reżyser Marcin Korneluk, dokument, II film
 
5.      Darek Dikti Biuro pomysłów, Gdynia
Tytuł filmu: Zabójcza miłość, reżyser Kuba Nieścierow, film fabularny, debiut
 
6.      FILM MEDIA S.A., Warszawa
Tytuł filmu: 30 dni, reżyser Robert Kowalewski, film fabularny, debiut
 
7.      FilmPro Marek Pysz, Koszalin
Tytuł filmu: Koszalińska Solidarność, reżyser Roman Barcikowski, Marek Pysz, dokument, II film
 
8.      Fundacja Polski Film, Koszalin
Tytuł filmu: Powrót Szulera, reżyser Dominik Matwiejczyk, film fabularny, II film
Kwota wnioskowana 300.000 PLN
 
9.      Graniza Jacob Dammas, Warszawa
Tytuł filmu Pomorskie Iluzje, reżyser Jacob Dammas, dokument, debiut
 
10.   Locomo Arkadiusz Zych, Szczecin
Tytuł filmu: Piekło bycia wybredną, reżyser Arkadiusz Zych, film fabularny, debiut
 
11.   MUFI Kompania Muzyczno Filmowa – Bartosz Piekarczyk, Szczecin
Tytuł filmu: 15X10, reżyser Bartosz Piekarczyk, film fabularny, debiut
 
12.   MOUSTACHE FILM SP. Z O.O. Warszawa
Tytuł filmu: Władcy Sierakowa, reżyser Michał Rułka, dokument, debiut
 
13.   Omnimedia Consulting s.c., Warszawa
Tytuł filmu: Karteczka, reżyser Anna Zdanowicz, dokument, debiut
 
14.   Production Hub Andrzej Ślązak, Szczecin
Tytuł filmu: Taśmy Chromińskiego, reżyser Andrzej Ślązak, film dokumentalny, debiut
 
15.   Sławomir Rogowski – Zespół Filmowy Rozwój
Tytuł filmu: Miranda chce wyjechać do Polski, reżyser Jacek Wasilewski, dokument, debiut
 
16.   Studio Filmowe Anima-Pol, Łódź
Tytuł filmu: Belcanto, reżyser Ryszard Maciej Nyczka, film fabularny, debiut
 
17.   Wytwórnia Filmowa Czołówka, Warszawa
Tytuł filmu: Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa, film fabularny, II film
 
18.   Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Warszawa
Tytuł filmu: Lamus, reżyser Bartek Kędzierski, film fabularny, II film
 
19.   Wytwórnia Filmów Oświatowych i Programów Oświatowych w Łodzi
Tytuł filmu: Placówka, reżyser Jarosław Wszędybył, film dokumentalny, debiut