wersja dla słabowidzących

Sukces zachodniopomorskiego we wdrażaniu PO KL! 02.07.2008 - 01.01.1970 r.

Zachodniopomorskie zajęło 2 miejsce pod względem wykorzystania alokacji 2007-2013 w ramach komponentu regionalnego (priorytety VI – IX), który wynosi 10,24%. 1 miejsce zajmujemy pod względem kontraktacji w ramach Priorytetu VII PO KL (promocja integracji społecznej) o wartości 24 846 180 PLN.

24 czerwca 2008 r. w Szczecinie odbyło się III Posiedzenie Podkomitetu Monitorującego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki województwa zachodniopomorskiego, na którym omówiono stan wdrażania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki realizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie.

Według stanu na 23 czerwca 2008 r. WUP wykorzystał prawie 36 % alokacji 2007-2008 w wyniku rozstrzygniętych konkursów, co stanowi wartość podpisanych umów (104 podpisanych umów) na kwotę 96 890 716, 24 PLN.

Zachodniopomorskie zajęło 2 miejsce pod względem wykorzystania alokacji 2007-2013 w ramach komponentu regionalnego (priorytety VI – IX), który wynosi 10,24%. Nieznacznie wyprzedza nas Świętokrzyskie - 10,52%

Nasz region uzyskał najwyższy poziom kontraktacji, a tym samym 1 miejsce, w ramach Priorytetu VII PO KL (promocja integracji społecznej) o wartości 24 846 180 PLN.

W kontraktacji zadań z priorytetów VI PO KL (rynek otwarty dla wszystkich) i VIII (regionalne kadry gospodarki) plasujemy się w czołówce – zajmujemy odpowiednio – 8. i 5. miejsce.

Program Operacyjny Kapitał Ludzki został przyjęty do realizacji 28 września 2007 r. i obejmuje całość interwencji Europejskiego Funduszu Społecznego w Polsce. Pomaga w realizacji Strategii Lizbońskiej oraz celów polityki spójności krajów Unii Europejskiej – chodzi o rozwój kapitału ludzkiego i społecznego, tak by lepiej wykorzystywać zasoby pracy oraz wspierać wzrost konkurencyjności gospodarki.

Wdrażanie PO KL i wykorzystaniu środków EFS w latach 2007-2013 to wsparcie dla budowania regionu bardziej atrakcyjnego do lokowania inwestycji, tworzenia większej liczby nowych i trwałych miejsc. To kształtowanie obszaru, w którym stawia się na rozwój wiedzy i innowacji.

Głównym celem PO KL jest wzrost zatrudnienia i spójności społecznej. Służyć temu ma m.in. zwiększenie aktywności zawodowej oraz motywowanie do podjęcia pracy osób bezrobotnych oraz biernych zawodowo, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, edukacja społeczeństwa i poprawa jakości usług edukacyjnych oraz mocniejsze powiązanie kształcenia z potrzebami gospodarki.
Program Operacyjny Kapitał Ludzki składa się z 10 Priorytetów i realizowany jest na 2 poziomach – regionalnym (priorytety VI – IX) i centralnym (priorytety I – V). Środki na poziomie regionalnym są w głównej mierze przeznaczone na wsparcie osób i grup społecznych.

Program jest finansowany w 85% ze środków Unii Europejskiej - z EFS, a w 15 proc. ze środków krajowych. Kwota przewidziana na realizację PO KL wynosi prawie 11,5 mld euro. Ponad 9,7 mld euro to środki EFS, pozostałą część stanowią środki krajowe.

Projekty PO KL można realizować w dwóch trybach: konkursowym i systemowym. W trybie systemowym projekty są realizowane przez beneficjentów, którzy zostali imiennie wskazani w Projekcie lub w jego uszczegółowieniu. W trybie konkursowym projekty mogą realizować wszystkie podmioty, w tym m.in.: instytucje rynku pracy, jednostki administracji rządowej i samorządowej, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, instytucje otoczenia biznesu oraz instytucje szkoleniowe, systemu oświaty i szkolnictwa wyższego.
 
Marcin Sieradzan ( Urząd Marszałkowski)