wersja dla słabowidzących

Świadectwo energetyczne dla mieszkań. - 01.01.1970 r.

Nowy przepis- martwy przepis?

Od początku roku każde sprzedawane lub wynajmowane mieszkanie, także komunalne, powinno mieć świadectwo energetyczne. W prawie budowlanym nie ma jednak sankcji za niedopełnienie tego obowiązku. Czy to oznacza kolejny wprowadzony przepis, który powiekszy grupę innych, "martwych" przepisów?

Od 1 stycznia 2009 r. każdy nowo oddawany budynek mieszkalny powinien dysponować dokumentem, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z jego użytkowaniem. Podobnie jest ze sprzedawanymi i wynajmowanymi mieszkaniami. Obowiązek ustalenia charakterystyki energetycznej budynku w formie świadectwa charakterystyki energetycznej, wynika z ustawy Prawo budowlane.

Jak podkreśla Ministerstwo Infrastruktury na swojej stronie internetowej, już inwestor jest zobowiązany dołączyć świadectwo energetyczne nowego budynku do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie.

W przypadku gdy budynek lub lokal mieszkalny podlega zbyciu lub wynajmowi, świadectwo charakterystyki energetycznej powinno być udostępnione nabywcy lub najemcy. Brak świadectwa nie uniemożliwia jednak dokonania transakcji i nie stanowi formalnej przeszkody w jej zawarciu.

Nie ma obowiązku sporządzania świadectw dla lokali niemieszkalnych (użytkowych, garaży, itp.), ani też uwzględniania ich w świadectwach charakterystyki energetycznej budynku, w przypadku gdy pomieszczenia te nie są ogrzewane i wentylowane mechanicznie.

W przypadku lokali mieszkalnych w budynku ze wspólną instalacją ogrzewczą świadectwo charakterystyki energetycznej sporządza się wyłącznie dla budynku. Dla lokali posiadających samodzielną instalację ogrzewczą świadectwo sporządza się niezależnie dla każdego z nich.

Co do zasady, świadectwo jest ważne 10 lat. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zostały w tym czasie przeprowadzone roboty budowlane, w wyniku których zmianie uległaby charakterystyka energetyczna budynku. Resort wyjaśnia, czy nabywca ma prawo żądać i musi otrzymać świadectwo charakterystyki energetycznej w przypadku kupna lokalu mieszkalnego od gminy, w której zamieszkuje. Podkreślono, że zgodnie z art. 63a ustawy - Prawo budowlane nabywca ma prawo żądać przekazania świadectwa charakterystyki energetycznej, a obowiązek pozyskania świadectwa charakterystyki energetycznej jest po stronie zbywcy, w tym przypadku po stronie gminy. Przepisy prawne nie nakładają jednak sankcji na zbywcę jeżeli takiego świadectwa nie przedstawi.

Świadectwo charakterystyki energetycznej może sporządzić każda osoba posiadająca uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej lub instalacyjnej, jeśli:
- posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
- ukończyła co najmniej studia magisterskie, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym;
- nie była karana za przestępstwo przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwo skarbowe.

Ponadto świadectwa charakterystyki energetycznej będą mogły sporządzić osoby, które ukończą szkolenie i złożą z wynikiem pozytywnym egzaminy przed ministrem właściwym do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.

Jak zaznacza ministerstwo, osoba sporządzająca świadectwa charakterystyki energetycznej budynków nie musi być członkiem izby samorządu zawodowego.

 

Na podstawie: www.mi.gov.pl

wzór zaświadczenia : http://termodom.pl/epbd/swiadectwa_energetyczne/swiadectwo_energetyczne___wzor