wersja dla słabowidzących

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości - 01.01.1970 r.

Konkurs i konferencja

Rozpoczął się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości (15 – 21.11.2010). Jak co roku w ramach Tygodnia odbędzie się konkurs z cennymi nagrodami. W tegorocznym do wygrania są:  laptopy (Toshiba, około 2500 zł każdy), aparaty  (Nikon, około 1200 zł każdy) oraz głośniki sytemu 5.1 i dyski twarde 640 GB. Konkurs rozegra się w trzech kategoriach wiekowych (gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne, studenci) a polega na napisaniu pracy z tematu ekonomii społecznej.

 

Jednocześnie podpowiadamy, że wiedza potrzebna do opracowania tematów będzie częściowo zawarta w treści konferencji jakie odbędą się 17, 18 i 19.11.2010.

Organizatorem zarówno konkursu jak i konferencji jest Polska Fundacja Społeczeństwa Przedsiębiorczego w ramach projektu „Wiatr w żagle przedsiębiorczości społecznej” dofinansowanego m.in. ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (PO FIO).

 

Informacje odnośnie konkursu oraz konferencji dostępne są na www.PrzedsiebiorczoscSpoleczna.pfsp.pl (zakładka ‘konkurs dla szkół’, a następnie REGULAMIN KONKURSU).

 

Tematy konkursu:

 

Temat pracy dla grupy A (uczniowie gimnazjum):

Ekonomia społeczna w szkole, czyli co to jest spółdzielnia uczniowska i czym

mogłaby się zająć w Twojej szkole?

Komentarz: praca powinna wyjaśniać co to jest ekonomia społeczna, zawierać krótki rys historyczny odnośnie początków ekonomii społecznej na ziemiach polskich, tłumaczyć pojęcie i specyfikę spółdzielni uczniowskiej oraz proponować konkretne pomysły na działalność na terenie danej szkoły. Jeżeli na terenie szkoły działa już spółdzielnia uczniowska należy opisać jej działalność oraz zaproponować pomysły na kolejne inicjatywy. Objętość pracy: maksymalnie dziesięć stron formatu A4 (10, A4).

 

Temat pracy dla grupy B (uczniowie szkół ponadgimnazjalnych):

Dzieje ekonomii społecznej na ziemiach polskich.

Komentarz: praca powinna zawierać rys historyczny spółdzielczości na ziemiach polskich na przestrzeni lat wraz z szerszym opisem wybranych dwóch przykładów działalności konkretnych przedsiębiorstw społecznych. W wybranych przykładach należy dokonać analizy jakie bariery i ograniczenia udało się dzięki narzędziom ekonomii społecznej przełamać bądź jakie społeczne potrzeby zaspokoić, uwzględniając ówczesny kontekst społeczno – gospodarczy oraz polityczny. Objętość pracy: maksymalnie dwanaście stron

formatu A4 (12, A4).

 

Temat pracy dla grupy C(studenci):

Regionalne wyzwania dla ekonomii społecznej.

Komentarz: w pracy proszę zdiagnozować oraz opisać konkretny regionalny problem (lub grupę problemów) na który narzędzia ekonomii społecznej mogą być skuteczną odpowiedzią. Proszę również wskazać sposób implementacji narzędzi ekonomii społecznej w kontekście wybranego problemu. Podpowiedź: Mile widziane są nie tylko problemy diagnozowane dziś jako główne wyzwania dla ekonomii społecznej (osoby bezrobotne, niepełnosprawne, uzależnione itp.) ale również wszelkie inne, na które ekonomia społeczna może okazać się skutecznym remedium. Objętość pracy: maksymalnie piętnaście stron formatu A4 (15, A4).

 

Informacje odnośnie wszystkich inicjatyw odbywających się w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości edycja zachodniopomorska 2010 dostępne są na www.przedsiebiorczosc.pfsp.pl

 

W załączeniu program konferencji (mają charakter bezpłatny i otwarty).