wersja dla słabowidzących

Szczecin brany pod uwagę. Euro 2012 zaplecze imprezy. - 01.01.1970 r.

Szczecin, czyli lotnisko w Goleniowie! LOGO - nadal brak decyzji.

Trwa rywalizacja miast i gmin, które chcą przyjąć drużyny piłkarskie na Euro 2012. Krajowy Koordynator ds. hoteli i zakwaterowania odwiedzi w tym tygodniu ostatnie ośrodki spośród 44 rekomendowanych centrów pobytowych.

Wizyty zaplanowano w centrach pobytowych zlokalizowanych m.in. w województwie małopolskim i śląskim.

Jak podkreśliła w komunikacie Spółka PL.2012, decyzja Komitetu Wykonawczego UEFA odnośnie wyboru miast - gospodarzy, która zapadła 13 maja, nic nie zmieniła w tym zakresie.

- Centra pobytowe nie są powiązane z miastami gospodarzami. Ważne jest, aby spełniały wymogi UEFA, czyli by były zlokalizowane w odległości maksymalnie do jednej godziny drogi od lotniska oraz posiadały wysokiej klasy hotel ze zlokalizowaną w pobliżu najwyższej jakości infrastrukturą treningową. W związku z tym centra pobytowe z województwa małopolskiego i śląskiego wciąż mają szansę przyjąć piłkarzy – poinformowała Spółka PL.2012.

Celem wizyt jest ocena postępu prac, zidentyfikowanie pojawiających się problemów oraz związanych z nimi zagrożeń dla poszczególnych projektów.

Zgodnie z zaleceniem UEFA Polska i Ukraina powinny przygotować propozycję 16 centrów pobytowych dla drużyn finalistów w każdym kraju. W połowie 2010 roku UEFA zadecyduje, które z polskich i ukraińskich ośrodków znajdą się w katalogu, który zostanie rozesłany do wszystkich europejskich federacji piłkarskich. Drużyny mogą, ale nie muszą kierować się katalogiem UEFA. Doświadczania z poprzednich mistrzostw pokazują jednak, iż większość centrów pobytowych z katalogu UEFA zostaje wykorzystana.

"Paradoksalnie UEFA ma całkiem inne podejście niż jest w naszym kraju. Polakom Euro 2012 kojarzy się przede wszystkim z drogami i autostradami. Dla UEFA ma to mniejsze znaczenie, a duży nacisk kładziony jest przede wszystkim na stadiony i lotniska" - powiedział prezes spółki Pl.2012 Marcin Herra.

Lotniska w Polsce zostały podzielone na trzy grupy. Pierwszą tworzy sześć głównych, umiejscowionych we wszystkich miastach gospodarzach, sześć kolejnych będzie tzw. wspomagających (Szczecin-Goleniów, Rzeszów, Łódź, Bydgoszcz, Zielona Góra, Szczytno), a do ostatniej należą bazy sił powietrznych.

Nadal nie wiadomo, jak będzie wyglądać logotyp Euro 2012. Tymczasem we wtorkowych gazetach pojawiła się informacja, że prezes PZPN Grzegorz Lato zaakceptował jako logo łowickie wycinanki i pisanki.

 
PZPN szybko wydał sprostowanie, które zamieszczono na oficjalnej stronie związku:

W nawiązaniu do dzisiejszej publikacji „Polska The Times" pt. „Lato chce, by jajo było znakiem Euro", Polski Związek Piłki Nożnej kategorycznie zaprzecza jakoby prezes PZPN Grzegorz Lato akceptował jakiekolwiek propozycje logotypu UEFA EURO 2012.

PZPN podkreśla fakt, że kwestia wyboru logotypu UEFA EURO 2012 leży wyłącznie w gestii UEFA, do której należą wszelkie prawa marketingowe i reklamowe turniejów Euro. PZPN przyznaje także, że sprawa znaku towarowego mistrzostw Europy w 2012 roku była przedmiotem wstępnej dyskusji podczas posiedzenia Komitetu Sterującego UEFA, które miało miejsce 8 maja 2009 roku w Nyonie. Wówczas nie zapadły jednak żadne wiążące decyzje w kwestii wyboru logotypu UEFA EURO 2012.
 
Polska prasa pyta - czy jajo ma być logiem Euro? ( logo na zdjęciu )