Spotkaniem z wicepremierem Grzegorzem Schetyną i wojewodami rozpoczął się ubiegłotygodniowy Konwent Marszałków zorganizowany w Łodzi. Z obradach uczestniczyli także m.in. minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska oraz infrastruktury – Cezary Grabarczyk.
Inicjatywa szczytu samorządowo-rządowego wypłynęła z urzędu wojewódzkiego w Łodzi. Jak podkreślił wicepremier Grzegorz Schetyna, taka formuła spotkań umożliwia omówienie problemów na styku administracji rządowej i samorządowej.
Szef MSWiA podkreślił wagę spójnego spojrzenia na politykę regionalną. Stwierdził, że decentralizacja władzy może przyczynić się do skoku cywilizacyjnego. Warunkiem jest jednak dobra współpraca pomiędzy administracją rządową i samorządową.
Jako przykład został wskazany m.in. Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych, w ramach którego trwa obecnie nabór wniosków. Omawiając nową edycję „schetynówek”, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak przypomniał także o funkcjonującej ustawie o funduszu sołeckim.
Minister Elżbieta Bieńkowska zapoznała uczestników Konwentu z kwestią kryteriów podziału pieniędzy z Krajowej Rezerwy Wykonania, natomiast minister Mirosław Drzewiecki przedstawił perspektywy związane z realizacją programu orlik.
Prace resortu infrastruktury przedstawił Minister Cezary Grabarczyk. Zaprezentował postępy w podpisywaniu umów na rozbudowę dróg, a wojewodowie mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda budowa kolejnych odcinków autostrad A1, A2 i A4 na terenie całej Polski.
Minister Michał Boni przedstawił najważniejsze założenia strategii „Polska 2030”.
Marszałek województwa opolskiego, Józef Sebesta, przejmując przewodnictwo Konwentu Marszałków, zaprosił na pierwsze posiedzenie, które odbędzie się 19-20 listopada na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu i w pałacu w Izbicku.
Dwumetrowa drewniana laska marszałkowska, ozdobiona wygrawerowanymi tabliczkami z nazwiskami wszystkich marszałków województw, zostanie umieszczona w gabinecie szefa regionu i każdorazowo będzie przewożona na obrady Konwentu, które odbywać się będą kolejno w Brzegu, Izbicku, Głuchołazach, Opolu i Kamieniu Śląskim.
źródło: samorząd.pap