Zadania jakie szkoła ma do wykonania (w okresie przygotowawczym) to:
- Zapoznanie środowiska szkolnego z założeniami programu „Szkoła Promująca Zdrowie (SzPZ)”;
- Opracowanie i wdrożenie (przynajmniej 2-letniego) programu uwzględniającego standardy SzPZ;
- Nawiązanie współpracy z samorządem lokalnym, instytucjami wspierającymi;
- Odbycie form doskonalenia (uczniów, nauczycieli, rodziców, pracowników administracyjnych związanych z realizacją programu SzPZ).
Program Szkoła Promująca Zdrowie (SzPZ) realizowany jest w Polsce od 1991 r. W ramach upowszechniania programu stworzono strukturę wspierającą rozwój sieci SzPZ − utworzono Zespół ds. Promocji Zdrowia, powołano Krajowego Koordynatora ds. promocji zdrowia w szkole oraz wojewódzkich koordynatorów. Aktualnie we wszystkich województwach istnieją sieci szkół, w niektórych nawet funkcjonują sieci rejonowe, powiatowe lub miejskie, utworzone w celu łatwiejszego koordynowania i skuteczniejszego wspierania pracy szkół.
W dniu 23 listopada 2009 podpisano Porozumienie o współpracy między Ministrem Edukacji Narodowej, Ministrem Zdrowia i Ministrem Sportu i Turystyki w sprawie promocji zdrowia i profilaktyki dzieci i młodzieży.
Realizacja projektu Zachodniopomorska Sieć Szkół Promujących Zdrowie w ramach programu „Szkoły dla Zdrowia Europy” wpływa na podnoszenie jakości pracy szkoły, jest podstawą realizacji zdrowotnych programów edukacyjnych, umożliwia podejmowanie ważnych i wartościowych działań w ramach awansu zawodowego, wpływa na strukturę planowania wizji i misji szkoły, a wreszcie sprzyja kreowaniu właściwych postaw wśród uczniów.
Informację otrzymaliśmy z Zespołu Szkół Zawodowych w Goleniowie.