wersja dla słabowidzących

Transgraniczne planowanie przestrzenne – uwarunkowania i możliwości realizacyjne. - 01.01.1970 r.

Transgraniczne forum w Szczecinie.

Urząd marszałkowski informuje.

Perspektywiczna koncepcja planowania przestrzennego i zarządzania na rzecz rozwoju miast i regionów, realizacja projektów infrastrukturalnych w kontekście rozwoju transgranicznego, możliwości pogłębienia współpracy – tym tematom poświęcona była międzynarodowa konferencja pt. „Transgraniczne planowanie przestrzenne – uwarunkowania i możliwości realizacyjne”.  która odbyła się w Szczecinie.
Z inicjatywy marszałka województwa zachodniopomorskiego Władysława Husejki, 29 czerwca br. w sali sesyjnej Sejmiku Województwa obradowali przedstawiciele władz państwowych i regionu oraz świata nauki i gospodarki z Niemiec, Szwecji i Polski.
 
W konferencji, nad którą patronat objęło Ministerstwo Infrastruktury, uczestniczyli m.in.: Olgierd Dziekoński – podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Elżbiety Szelińska i Wolfgang Preibsch – współprzewodniczy Polsko-Niemieckiego Komitetu ds. Gospodarki Przestrzennej, Thomas Lantz – wiceprezydent Regionu Skåne, Janina Kopietz-Unger - przewodnicząca Forum ds. Współpracy Przygranicznej w Europie. Obecni byli także przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
 
Pierwsza część konferencji poświęcona była uwarunkowaniom formalno-prawnym w zakresie planowania przestrzennego, współpracy przygranicznej, oddziaływania na środowisko oraz rozwoju miast w regionie.
           
Druga część konferencji poświęcona została pracom warsztatowym na następujące tematy:
- „Uwarunkowania i stan wdrożenia dyrektywy INSPIRE” (nr 1) - moderator Jerzy Zieliński - dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii;
- „Doświadczenia projektów z dofinansowania EU w latach 2000-2006 i wizje dalszej współpracy”
(nr 2) – moderator Anna Świątecka-Wrona z Ministerstwa Infrastruktury;
- „Priorytety inwestycyjne w regionach przygranicznych” – modrrator Elżbieta Szelińska
z Ministerstwa Infrastruktury;
- „Transgraniczne koncepcje integracji regionalnej w pracach studialnych prowadzonych na uczelniach” – moderator prof. Janina Kopietz-Unger, przewodnicząca Forum ds. Współpracy Przygranicznej w Europie.
 
Poniżej przedstawiamy w skrócie najważniejsze wnioski, jakie zgłoszono podczas pracy w grupach warsztatowych.
 
WARSZTAT 1:
Problem dostępności danych.
Dnia 15 maja br. minął termin wdrożenia dyrektywy INSPIRE dotyczącej infrastruktury informacji przestrzennej. Dyrektywa ma za zadanie zapewnić planistom nieodpłatny dostęp do danych przestrzennych w momencie zaimplementowania dyrektywy w krajach Unii Europejskiej.
Problem harmonizacji/dokładności danych.
Istnieje Polsko-Niemieckie Porozumienie, które reguluje  wiarygodność, dokładność oraz szczegółowość danych. Istotne jest, aby na mapach polskich oraz niemieckich przebieg granic rzek, dróg itp. był zaznaczony z właściwą dokładnością, aby generalizacja danych po stronie polskiej i niemieckiej, wykorzystywanych do systemów informacji przestrzennych, była taka sama. Należy również dokładnie określić, jakie dane są niezbędne dla urbanistów.
 
WARSZTAT 2:
Problem małego zainteresowania projektami „miękkimi”.
Projekty „miękkie” związane bezpośrednio z planowaniem przestrzennym, spotkały się w poprzednim okresie finansowania ze słabym zainteresowaniem. Prawdopodobnie przyczyną był fakt, iż efekty projektów „twardych” (czyli projektów inwestycyjnych) są zdecydowanie bardziej widoczne po zakończeniu ich realizacji. Dla zwiększenia zainteresowania wnioskodawców projektami związanymi z planowaniem przestrzennym (projektami „miękkimi”) należy szukać argumentów oraz zachęt do ich realizacji.
Problem słabego wykorzystania funduszy unijnych.
Zgodnie z wynikami przedstawionymi podczas warsztatu: po wnioski o dofinansowanie projektów z funduszy unijnych sięgnęły te podmioty, które uzyskały jakąkolwiek zachętę z zewnątrz do realizacji tego typu przedsięwzięć. Ze względu na brak wystarczających informacji o możliwościach dofinansowania spotkano się z niewielkim zainteresowaniem tych podmiotów, które miały własne pomysły. Należy się zastanowić, co w przyszłej perspektywie finansowania można zrobić, aby środki z funduszy unijnych były efektywniej wykorzystywane.
 
WARSZTAT 3:
Zagadnienie: korytarze transportowe a osie rozwoju.
Przedstawiono „Mapę głównych zamierzeń inwestycyjnych na Obszarze Przygranicznym”  przygotowaną przez Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego, która powstała z inicjatywy Ministerstwa Infrastruktury.
Dyskutowano nt. połączeń komunikacyjnych w kontekście problemu korytarzy transportowych oraz osi rozwoju: czy powinny one być jednym wspólnym problemem, czy każdy z nich powinien być rozpatrywany osobno?
 
WARSZTAT 4:,
Problem słabego zaopatrzenia w materiały niezbędne do projektów wykonywanych na uczelniach.
Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt posiadania bardzo dobrych a jednocześnie różnorodnych opracowań przygotowywanych na uczelniach zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej. Niestety, na uczelniach brakuje niezbędnych danych (aktualnych podkładów geodezyjnych, inwentaryzacji urbanistycznych oraz bieżących informacji), które są niezbędne do wykonywania projektów w ramach prac dyplomowych jak i doktoranckich. Zauważalny jest fakt niskiego wykorzystania prac uczelnianych w dyskusjach związanych z tematyką problemów przygranicznych.
Postulaty.
Należałoby dążyć do stworzenia forum, które zajęłoby się artykułowaniem problemów wyższych uczelni podczas wykonywania prac dyplomowych czy doktoranckich.
Istnieje również możliwość utworzenia europejskiego ugrupowania współpracy terytorialnej.
 
Warto również dodać, że podczas spotkań warsztatowych omówione zostały m.in. podjęte prace w ramach projektów:
- CETC
- SoNoorA i SCANDRIA
- Partnerstwo Odry
- Odra Axis Connect
 
Po zakończeniu pracy w grupach tematycznych, na posiedzeniu plenarnym, podkreślano potrzebę kontynuacji oraz rozszerzenie dotychczasowych obszarów współpracy.
Zaproponowano kontynuację spotkań roboczych w ramach grup tematycznych oraz kolejną edycję konferencji w 2010 r. (na przełomie maja/czerwca) podsumowującą wyniki prac poszczególnych grup tematycznych.
Prezentacja pn. „Główne zamierzenia inwestycyjne (priorytety) polskich regionów granicznych” będzie jednym z tematów poruszanych podczas posiedzenia Polsko-Niemieckiego Komitetu ds. Gospodarki Przestrzennej, które ma się odbyć we wrześniu br.

 

foto : warsztaty podczas forum.