W czwartek, 28 lutego 2013r. uczniowie klas matematyczno-fizyczno-informatycznych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Goleniowie, objętych patronatem Wydziału Matematyczno-Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych z fizyki odbywających się na ich uczelni patronackiej.
W laboratorium radiospektroskopii dr inż. Marcin Olszewski (asystent w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego) zaprezentował uczniom goleniowskiego liceum możliwości jedynego w województwie spektrometru optycznego. Natomiast w laboratorium optoelektroniki uczniowie dowiedzieli się, czym jest i jak powstaje hologram oraz jakie warunki są do tego potrzebne. Ponadto młodzież liceum miała okazję zobaczyć w jaki sposób na specjalnej płytce naświetlonej wiązką lasera powstaje hologram. Samodzielne wykonywanie tego typu doświadczeń było niecodziennym wydarzeniem dla uczestniczących w zajęciach laboratoryjnych uczniów. Młodzież liceum miała również okazję zapoznania się z wieloma eksperymentami fizycznymi prezentowanymi na wystawie edukacyjnej „Eureka" w Szczecinie.
Dzięki uczestnictwu w zajęciach laboratoryjnych, a także wykonując liczne eksperymenty fizyczne uczniowie klas matematyczno-fizyczno-informatycznych mają możliwość poszerzania wiedzy oraz doskonalenia umiejętności, które są im niezbędne w dalszym kształceniu.
Informację oraz zdjęcia otrzymaliśmy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Goleniowie.