W ramach realizowanych zajęć z zakresu edukacji policyjnej w dniu 21 marca uczniowie klasy pierwszej o profilu policyjnym wraz z opiekunami p. Jolantą Machut, p. Emilem Grygowskim oraz p. Marcinem Kraszewskim udali się z wizytą do Szkoły Policji w Słupsku.
Podczas pobytu uczestnicy brali udział w obserwacji ćwiczeń słuchaczy kursu podstawowego na sali sportów walki. Przekonali się, że w Policji nie ma rozróżnień na kobiety i mężczyzn, ponieważ wszyscy ćwiczą tak samo i nikt nie ma taryfy ulgowej.
Następnym punktem była obserwacja techniki i taktyki interwencji wykonywanych przez doświadczonych funkcjonariuszy odbywających kurs doskonalenia zawodowego. Uczniowie obserwowali techniki zakładania kajdanek w różnych sytuacjach oraz wykorzystywania tzw. chwytów transportowych służących do obezwładnianie osoby i bezpieczne przemieszczanie jej. Kolejnym punktem zajęć na terenie Szkoły Policji była obserwacja zajęć w ramach tzw. symulowanych interwencji. Uczniowie obserwowali inscenizację interwencji na dworcu PKP oraz awantury domowej. Inscenizacje te były przeprowadzane w specjalnie zaadoptowanych pomieszczeniach, które wyposażone były w konieczne rekwizyty, aby osoby uczestniczące w inscenizacji miały odczucie, jak w realnych warunkach. Sami także wzięli czynny udział w zorganizowanych interwencjach, gdyż w obu inscenizacjach uczestniczyły dwie uczennice naszej szkoły jako pozoranci.
Po obserwacjach działań młodych Policjantów nadszedł czas na pokazy sztuk walki oraz użycia środków przymusu bezpośredniego. Słuchacze kursu podstawowego na sali gimnastycznej zaprezentowali sposoby posługiwania się pałką służbową wielofunkcyjną w zakresie odpierania ataku oraz obezwładnienia agresywnej osoby. Uczniowie poznali także podstawowe chwyty obezwładniające oraz kopnięcia wykorzystywane podczas interwencji wobec agresywnej osoby.
Jednak największym powodzeniem cieszył się punkt, na którym prezentowana była broń palna stanowiąca wyposażenie Policji. Każdy uczeń mógł zobaczyć i dotknąć oraz potrzymać w ręku każdy pistolet, strzelby gładklufowe, a także karabin maszynowy tzw. kałasznikow.
Podczas pobytu uczniowie zwiedzili także Izbę Tradycji, gdzie http://slupsk.szkolapolicji.gov.pl/izba/z2.jpg znaczna część zbiorów dokumentuje historię najstarszej w Polsce Szkoły Policji, są to m.in. historyczne zdjęcia, oryginalne mundury oraz sztandary. Osoby chętne mogły także poznać bliżej techniki daktyloskopii.
Wycieczka do Szkoły Policji w Słupsku realizowana była w ramach zajęć programowych w klasie z innowacją pedagogiczną: „Edukacja Policyjna”. Pobyt w szkole, która kształci młodych policjantów dostarczył uczniom wielu nowych informacji, doświadczeń oraz wrażeń, które trudno jest uzyskać podczas tradycyjnych zajęć. Wycieczka mogła odbyć się dzięki wsparciu naszego organu prowadzącego jakim jest Powiat Goleniowski, od którego uzyskaliśmy konieczne środki na pokrycie wydatków.
Podziękowanie również kierujemy na ręce Komendanta Szkoły Policji w Słupsku Pana insp. Jacka Gila, który umożliwił zwiedzanie obiektów szkoły, jak również zapewnił doświadczonego funkcjonariusza, który był przewodnikiem naszej grupy.
Już z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd do Szkoły Policji w Słupsku i na pewno za rok ponownie udamy się na pouczające zajęcia praktyczne.
Uczestnicy
Informację oraz zdjęcia otrzymaliśmy z I LO w Nowogardzie.