Projekt nowelizacji ustawy przygotowany jest przez Ministerstwo Infrastruktury. Założenia nowelizacji przewidują, że lokalizacja inwestycji, w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, będzie mogła być dopuszczona jedynie w obszarze urbanizacji, w drodze decyzji w sprawie urbanistycznego planu realizacyjnego.
Nie przewiduje się zmian w sprawie decyzji w konkretnych sprawach. Będą one podejmowane przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Obszar urbanizacji zostanie zdefiniowany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, jako teren na którym przewiduje się lokalizację zabudowy albo uzupełnienie zabudowy, wyznaczony w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, którego granice są wyznaczone przy uwzględnieniu granic nieruchomości. Będą one musiały być zgodne z uchwalanymi przez radę dla części lub całości obszaru gminy przepisami urbanistycznymi.
Czemu mają słuzyć zmiany?
W założeniach ministerstwa infrastruktury, urbanistyczne plany realizacyjne, mają być prostszym i tańszym rozwiązaniem, niż plan zagospodarowania przestrzennego. Decyzja w sprawie urbanistycznego planu realizacyjnego będzie wydawana na wniosek inwestora. Po analizie wstępnego podania pod względem zgodności z dokumentami planistycznymi, urząd gminy w ciągu 30 dni wystąpi do inwestora o przedstawienie projektu urbanistycznego planu realizacyjnego (wraz z częścią opisową i graficzną). Dodatkowo Urząd poda do publicznej wiadomości informację o złożonym wniosku. Następnie pozostanie 60 dni, włączenie z etapem konsultacji i uzyskaniem opinii komisji urbanistyczno–architektonicznej, na zatwierdzenie planu realizacyjnego.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym kończy już etap konsultacji i zgodnie z zapowiedziami wiceministra infrastruktury, w tym tygodniu będzie przedmiotem obrad Komitetu Stałego Rady Ministrów. Potem projektem zajmie się rząd.
na podstawie informacji ze stron www.mi.gov.pl i www.samorząd.pap