wersja dla słabowidzących

Uroczyste podsumowanie pierwszej edycji ZACHODNIOPOMORSKICH TALENTÓW. - 01.01.1970 r.

Informacja WUP Szczecin. Przypomnienie o terminie naborów do II edycji.

- Prawdziwe talenty są wśród nas, trzeba je tylko odnaleźć, trzeba stworzyć im możliwości - mówiła Milena Jerchewicz-Rom, koordynator projektu „Zachodniopomorskie talenty - regionalny system stypendialny", na podsumowującej pierwszą edycję projektu uroczystej konferencji 4 lipca 2009r. w hotelu Novotel w Szczecinie.

Konferencja zgromadziła 154 uczniów (lub, jeśli wyjechali już na wakacje, reprezentujących ich rodziców) szkół ponadgimnazjalnych województwa zachodniopomorskiego, którzy w obu, pierwszym bądź drugim semestrze roku szkolnego 2008/2009 uzyskali stypendia z projektu „Zachodniopomorskie talenty - regionalny system stypendialny" realizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w ramach Poddziałania 9.1.3 PO KL 2007-2013 Pomoc stypendialna dla uczniów szczególnie uzdolnionych. Wszyscy stypendyści otrzymali z rąk Członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Wojciecha Drożdża, Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy Andrzeja Przewody i Wicedyrektor WUP Renaty Błasiak-Grudzień pamiątkowe dyplomy oraz plecaki z pendrive`ami. Piętnaściorgu najlepszym stypendystom, wyłonionym w ramach obejmującego stypendystów konkursu „Najlepsi z najlepszych", marszałek Drożdż wręczył laptopy.
- Wierzę, że w niedalekiej przyszłości ta młodzież obejmie ważne funkcje społeczne, gospodarcze i administracyjne w naszym województwie - mówił Wojciech Drożdż o piętnastce „Najlepszych z najlepszych" - To kwiat zachodniopomorskiej młodzieży - podkreślał Marszałek, zaś Andrzej Przewoda, Dyrektor WUP, zwrócił uwagę, że takiego rodzaju wyróżnienie najlepszych uczniów w regionie i zachęcanie ich do dalszego rozwoju, nie byłoby możliwe, gdyby nie Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007 - 2013.

Wyjątkowość programu stypendialnego realizowanego w ramach projektu Zachodniopomorskie talenty" podkreślała również koordynująca projekt Milena Jerchewicz-Rom:
- Wcześniej, w projektach EFS z poprzedniego okresu programowania mieliśmy do czynienia ze stypendiami socjalnymi. Tu są to stypendia naukowe i w dodatku najwyższe z tych, jakie bywały przyznawane do tej pory: 600 zł miesięcznie brutto. - I choć, jak podkreślała Jerchewicz-Rom, stypendyści uczą się przede wszystkim dla siebie, to jednak ten wymiar finansowy jest również ważny.
- Te stypendia są bardzo istotne zwłaszcza dla osób z małych miejscowości, które muszą np. dojeżdżać do szkół, na zajęcia, olimpiady czy konkursy, w których uczestniczą. Albo, żeby opłacić dostęp do Internetu. To ważne, żeby ucząc się mieć głowę wolną od materialnych trosk i nie musieć myśleć, z czego np. opłacić bursę, zakup potrzebnego sprzętu czy dojazd na olimpiadę przedmiotową - mówiła Jerchewicz-Rom. I podkreślała jeszcze jeden ważny aspekt stypendiów:
- Wiem, że niestety, bywa często i tak, że w niektórych szkołach panuje „moda" na to, żeby się nie uczyć, że są środowiska, w których osoby, które mają jakieś ambicje próbuje się „równać w dół", a osiąganie dobrych wyników w nauce postrzegane jest jako coś wstydliwego. Jeżeli jednak takie osoby bardzo dobrze się uczą i jeszcze otrzymują z tego tytułu stypendium, zmienia to ich wizerunek wśród rówieśników. One wciąż uczą się dla siebie, ale przy okazji pokazują, że na nauce można „zarobić", więc warto w naukę inwestować - zaznaczała Koordynator Projektu.

Przypomnijmy, że wartość każdego ze stypendiów wynosiła maksymalnie 6 tys. zł brutto na cały rok szkolny. Stypendium było wypłacane w miesięcznych transzach i musiało zostać wydatkowane na cele związane z rozwojem edukacyjnym stypendystów. Aby otrzymać finansowe wsparcie, uczniowie musieli się wykazać nie tylko wysoką ogólną średnią ocen, ale też wysoką średnią ocen z przedmiotów matematyczno - przyrodniczo - technicznych. Pod uwagę brano również osiągnięcia ucznia w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, ocenę z zachowania, status materialny oraz miejsce zamieszkania. Jeżeli jednak na koniec pierwszego semestru średnia ocen ucznia była niższa, niż 4,75 tracił on prawo do stypendium, a „przechodziło" ono na ucznia z listy rezerwowej, który w klasyfikacji przeprowadzonej na początku roku szkolnego uzyskał mniejszą liczbę punktów, ale miał i utrzymał wysoką średnią ocen. Dlatego też, choć stypendiów było 121, samych stypendystów trochę więcej; utrzymanie wysokiej średniej było najtrudniej zwłaszcza w sytuacji zmiany szkoły z gimnazjum na średnią, tj. gdy stypendium zostało przyznane na podstawie ocen z ostatniej klasy gimnazjum, a później weryfikowane o oceny z pierwszego semestru nauki w szkole ponadgimnazjalnej.

Szczególnie uzdolnieni uczniowie, wywodzący się z obszarów wiejskich oraz najuboższych środowisk miejskich na terenie województwa zachodniopomorskiego, otrzymali dodatkową liczbę punktów, ponieważ duży problem stanowi nierówny dostęp do usług edukacyjnych uwarunkowany statusem materialnym i miejscem zamieszkania, a także zbyt niskie nakłady i niedoinwestowanie systemu edukacji, szczególnie na obszarach wiejskich. Stąd też jednym z celów projektu było stworzenie warunków równych szans edukacyjnych poprzez udzielenie wsparcia uczniom napotykającym na bariery o wspomnianym wyżej charakterze. Dodatkowe punkty otrzymywali również uczniowie niepełnosprawni, z których siedmiu uzyskało stypendia. Odbierającemu dyplom niewidomemu Patrykowi Neumannowi ze Stargardu Szczecińskiego uczestnicy konferencji zgotowali gorącą owację.

1 czerwca 2009 r. ruszyła druga edycja projektu „Zachodniopomorskie talenty - regionalny system stypendialny." Biuro projektu zaprasza do odwiedzania strony internetowej www.stypendia.wup.pl,
na której 17 czerwca 2009 r. zamieszczony został nowy Regulamin przyznawania i przekazywania stypendiów. Po zapoznaniu się z treścią Regulaminu oraz skompletowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, zachęcamy do składania wniosków o przyznanie stypendium na rok szkolny 2009/2010. Ostateczny termin zgłoszeń upływa dnia 15 września, o godz. 15.30.

Kontakt z Biurem Projektu:
Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie
ul. A.Mickiewicza 41, 70-383 Szczecin
tel. 091-42-56-177, 091-42-56-152, fax 091-42-56-177
e-mail: stypendia@wup.pl; www.stypendia.wup.p