Prawie połowa z 1,3 mld euro trafi do województw, które będą najsprawniej wdrażać swoje regionalne programy operacyjne.
W środę Komitet Koordynacyjny NSRO przyjął ostatecznie uchwałę w sprawie przyjęcia Metodologii podziału krajowej rezerwy wykonania. Swoją zgodę musi teraz wyrazić Komisja Europejska.
Strona polska zaproponowała, aby w podziale części regionalnej KRW (512 mln euro) mogły uczestniczyć wszystkie województwa, które do końca 2010 roku wykorzystają co najmniej 20 proc. alokacji przyznanej na lata 2007-2013 (z zastrzeżeniem, że zaliczka 9 proc. z KE nie będzie zaliczona do kwoty certyfikowanych wydatków) – jest to tzw. kryterium dopuszczające.
W drugim etapie oceny zostanie przeprowadzony ranking. Ministerstwo będzie przyznawać punkty uwzględniając dwa kryteria: kontraktacji i wykorzystania alokacji. W pierwszym oceniany będzie poziom zakontraktowanych środków w stosunku do alokacji przeznaczonej na poszczególne obszary wsparcia. W drugim, wartość środków UE we wnioskach o płatność od IZ przekazanych do IPOC do końca 2010 r.
Środki z rezerwy wykonania zostaną rozdysponowane zgodnie z kolejnością zajmowanych miejsc w łącznym rankingu. W sytuacji, gdy więcej niż jedno województwo osiągnie taki sam stopień wykorzystania środków będzie obowiązywała zasada jednakowej punktacji, tj. będą przyznawane np. dwa trzecie miejsca, a potem miejsce piąte.
Do podziału między województwa jest w sumie 512 mln euro. Oznacza to, że im więcej regionów przekroczy minimalny próg tym mniejsze kwoty przypadną uczestnikom. Jeżeli kryterium dopuszczające przekroczy 5 województw, wówczas dla najlepszego trafi blisko 141 mln euro. W takiej sytuacji ostatni w rankingu region dostanie 64 mln euro.
Jeżeli natomiast do wyścigu zakwalifikują się wszystkie województwa, wtedy pierwszemu przypadnie nieco ponad 50 mln euro, ostatniemu zaś 9,8 mln euro.
www.samorząd.pap.pl