info i foto : serwis samorządowy.pap
Zawsze lepiej mieć dużo dobrze i bardzo dobrze przygotowanych projektów - mówi wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski, który przez 117 minut rozmawiał za pośrednictwem internetu z czytelnikami Serwisu Samorządowego PAP. Oto zapis czatu, który odbył się we czwartek 9 lipca:
Stanislaw_Gawlowski: Witam serdecznie, bardzo się cieszę, że mam możliwość spotkać się dziś z Czytelnikami Serwisu Samorządowego PAP. Zapraszam do zadawania pytań.
WesolyRomek: Przeglądając projekty, które dodano do listy indykatywnej POIiŚ odnoszę wrażenie, że rząd przewidział tegoroczne powodzie. W czerwcowej weryfikacji dopisano do listy 10 projektów z zakresu melioracji i bezpieczeństwa powodziowego.
Stanislaw_Gawlowski: Te zadania, które pojawiły się na liście indykatywnej, to są zadania, które już wcześniej były na tej liście. Uległa tylko zmianie struktura, np. jeden projekt dotyczący Żuław został podzielony na sześć oddzielnych projektów. Sprzyja to zarządzaniu projektem.
Jedno dodatkowe zadanie, które umieściliśmy to zadanie zgłoszone przez Wojewódzki Zarząd Melioracji Wodnych w Rzeszowie, dotyczące zabezpieczenia przeciwpowodziowego miasta Rzeszowa i gminy Tyczyn. Projekt ten jest dobrze przygotowany do realizacji.Bad_44: Czy rzad planuje przeznaczyc unijne środki na zabezpieczenia przeciwpowodziowe? Kiedy beda efekty?
Stanislaw_Gawlowski: Tak, planujemy. W trzeciej osi POIŚ na działania przeciwpowodziowe mamy do dyspozycji 540 mln Euro. Pieniądze te przeznaczamy na najwazniejsze inwestycje przeciwpowodziowe w Polsce, takie jak: wspomniana wcześniej ochrona przeciwpowodziowa Żuław, zabezpieczenie stopnia wodnego Włocławek, Wrocławski Węzeł Wodny, polder Racibórz Dolny, budowa obwałowań na rzece Nysa Kłodzka w Lewinie Brzeskim, modernizacja zbiornika retencyjnego Nysa na Nysie Kłodzkiej, poprawa ochrony przeciwpowodziowej miasta Mielec na rzece Wisłoce, dwa zadania związane z małą retencją realizowane przez Lasy Państwowe w górach i na nizinach.
igrek: Co Pan sądzi o likwidacji gminnych i powiatowych funduszy ochrony środowiska?
Stanislaw_Gawlowski: Od wielu lat w POlsce trwa debata dotycząca dalszego funkcjonowania gminnych, powiatowych, wojewódzkich i narodowego funduszy ochrony środowiska. W ubiegłym roku w wyniku konsultacji z korporacjami samorządowymi oraz Ministerstwem Finansów wypracowaliśmy konsensus, w wyniku którego przygotowaliśmy projekt ustawy zmieniającej POŚ.
W tej zmianie gminne i powiatowe fundusze stają się częścią przychodów budżetowych gmin i powiatów. Tak więc tak jak do tej pory zostają w dyspozycji właściwych władz samorządowych. Natomiast wojewódzkie fundusze staną się samorządowymi jednostkami organizacyjnymi posiadającymi osobowość prawną podległymi samorzadom wojewódzkim.
Mobil: Panie Ministrze, dojezdza Pan do pracy samochodem? Co Pan sadzi o wprowadzeniu oplaty za wjazd do centrum Warszawy?
Stanislaw_Gawlowski: Tak, dojeżdżam. Decyzja dotyczaca opłat za wjazd do centrum Warszawy należy do władz samorządowych. Wiele europejskich miast tego typu opłaty wprowadziło, np. Berlin czy Londyn.
Piotr_Szewczynski: Gmina wiejska, w której pracuje leży na pasie położonym na bogatych złożach geotermalnych, czy przykład Uniejowa w woj. łódzkim nie jest wzorcowy na tyle, aby nie uruchomić jakiegoś specjalnego programu dla małych gmin?
Stanislaw_Gawlowski: W ramach Narodoweg oFunduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomiliśmy program wsparcia na rzecz odnawialnych źródeł energii. Z tego programu beneficjenci mogą uzyskać wsparcie w budowie zakładów pozyskujących energię ze źródeł geotermalnych, słońca, wiatru, wody i biomasy. Oprócz tego istnieje możliwość uzyskania dofinansowania ze środków unijnych w ramach POIŚ i regionalnych programów operacyjnych, dotyczy to także województwa łódzkiego.
Czwarty: Czy slyszal pan o wynikach badan uczonych z Lublina - dot. produkcji paliwa z CO2? Czy rzad tym sie zainteresuje/ wesprze rozwiazujac problem CO2 i przy okazji da nam kierowcom mozliwość tankowania tanszego paliwa?
Stanislaw_Gawlowski: Badania naukowców z Lublina póki co mają charakter eksperymentalny, nie sa jeszcze dostosowane do możliwości wykorzystania przemysłowego. Jeżeli tego typu możliwość będzie, nie ulega wątpliwości, że rząd będzie wspierał takie projekty.
Piotr_Szewczynski: Czy dotyczy to także woj. wielkopolskiego?
Stanislaw_Gawlowski: Z POIŚ-u tak, dotyczy to całej Polski, a z RPO w zależności od decyzji marszałka województwa. W województwie wielkopolskim RPO zakłada wsparcie przedsięwzięć na rzecz wykorzystania alternatywnych źródeł energii.
Anna: Moje pytanie dotyczy pośrednio skutków kryzysu. Jak wiadomo wiele projektów utknęło w martwym punkcie z powodu braku środków na współfinansowanie. Niestety banki unikają kredytowania, mimo przyznanej dotacji unijnej. Dobrym rozwiązaniem sytuacji są zaliczki. Czy ten system działa już przy projektach infrastrukturalnych w ramach PO Infrastruktura i Środowisko?
Stanislaw_Gawlowski: Istnieje możliwość udzielania zaliczek, szczególnie w części projektów realizowanych przez samorządy terytorialne. Zaliczki te mogą być przekazywane przedsiębiorcom wykonującym zadania.
roman_lewicki: Dzien dobry, chciałbym zapytac jakie są uwarunkowania i możliwosci postawienia przydomowego wiatraka wytwarzajacego i dostarczajacego energie elektryczną...Pozdrawiam
Stanislaw_Gawlowski: Energetykę wiatrową należy traktować w rozumieniu przemysłowym, wtedy to jest opłacalne. Lokalizacja pojedynczej instalacji bezpośrednio przy własnym domu nie zawsze się może opłacać.
Uzależnione jest to od warunków wiatrowych.
Tego typu turbina pracuje tylko przy odpowiedniej sile wiatru od 3 do 26 metrów na sekundę. Najpierw dla danego terenu przeprowadza się co najmniej roczne badanie siły wiatru, później dobiera się odpowiednią instalację o odpowiedniej mocy i zlokalizowaną na odpowiedniej wysokości. Nie zawsze tego typu instalacja może być zlokalizowana w pobliżu domów mieszkalnych.
H_Drozd: Witam Panie Ministrze. Mam krótkie pytanie, kiedy będzie gotowy podręcznik dot. procedur środowiskowych (OOŚ). Już od kilku miesięcy jest to zapowiadane i nic o tym nie słyszę. To znacznie ułatwiłoby pracę przy projektach, bo temat do łatwych nie należy.
Stanislaw_Gawlowski: Od 15 listopada ubiegłego roku w Polsce obowiązuje nowe prawo dotyczace ocen oddziaływania na środowisko. Prawo to jest zgodne z prawem europejskim. W oparciu o tę ustawę została utworzona Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, która skonsolidowała wszystkie służby zajmujące się tym zagadnieniem w Polsce.
GDOŚ opracowuje zestaw dobrych praktyk związanych z ocenami oddziaływania na środowisko, a oprócz tego od dawna funkcjonują wytyczne sporządania raportów pod kątem projektów unijnych.
Adam: Jakie są możliwości finansowania "solarów" (kolektorów słonecznych)? Czy są dostępne dopłaty, kredyty preferencyjne na ten cel? chodzi o "przydomowe" (małe) rozwiązania o wartości od 5k - 30k PLN
Stanislaw_Gawlowski: W ramach wspomnianego już programu NFOŚ dotyczacego odnawialnych źródeł energii, przewidzieliśmy tam komponent nakierowany na współpracę z wojewódzkimi funduszami, ktore będą udzielać wsparcia gminnym i indywidualnym programom związanym ze źródłami odnawiawialnymi, w tym solarami. Również Bank Ochrony Środowiska ma linie kredytowe przewidziane na ten cel.
Anna: Podczas pobytu w Gorzowie powiedział pan, że musi jeździć po kraju i namawiać samorządy do pisania wniosków o dofinansowanie unijne. Czy to znaczy, że macie ich za mało, bo z tego co wiem to po ostatniej weryfikacji z listy indykatywnej PO IiŚ wyleciało kilka ciekawych projektów samorządowych.
Stanislaw_Gawlowski: Namawiałem, ponieważ zawsze lepiej mieć dużo dobrze i bardzo dobrze przygotowanych projektów. Natomiast te umieszczone na "umownie" nazywanej liście indykatywnej znalazł się koncert życzeń poprzedniego rządu. Większość z tych projektów nigdy nie była przygotowana do realizacji, o czym świadczą choćby konkursy ogłaszane już przez nas, do których te projekty nigy nie wystartowały.
WIG: Czy dla inwestycji polegającej na budowie sieci wodociągowej z przyłączami wymagane jest uzyskanie decyzji środowiskowej przed realizacją budowy?
Stanislaw_Gawlowski: Wszystko zależy od zakresu inwestycji. Jeżeli sieć jest budowana na bardzo długim odcinku, to tak. Ostateczną decyzję w tej sprawie musi podjąć właściwy organ administracji publicznej.
GminaX: Czy jeszcze w tej perspektywie funduszy unijnych 2007-2013 poznamy ostateczną lokalizację obszarów NATURA 2000, czy cały zostaniemy na etapie obszarów potencjalnych? Może Pan Minister poda jakaś przybliżoną datę?
Stanislaw_Gawlowski: Tak. Do września przedstaiwmy Radzie Ministrów ostateczną listę obszarów Natura 2000 do akceptacji.
esemes: Dlaczego tak małe środki w regionalnych programach operacyjnych zagwarantowano na poprawę gospodarki wodno-ściekowej, likwidację składowisk odpadów, czy budowę zakładów segregacji, recyklingu?
Stanislaw_Gawlowski: To jeszcze minister Gęsicka dokonała rozdziału środków na poszczególne programy operacyjne. W mojej ocenie rzeczywiście jest za mało pieniędzy na gospodarkę wodno-ściekową i gospodarkę odpadami.
esemes: Jak wygląda sprawa jakości dokumentacji przy ubieganiu się o fundusze unijne przez samorządy? Czy nasza administracja była przygotowana na sytuację po 15 listopada i ustawę o udostępnianiu informacji o środowisku?
Stanislaw_Gawlowski: Nasza administracja samorządowa nie była przygotowana, choć jest to dużo bardziej złożony problem. Polska jako członek Unii Europejskiej zobowiazała się w Traktacie Europejskim do stosowania dyrektywy ocenowej od 1 maja 2004 r. czyli od pierwswzego dnia członkostwa w UE.
Niestety dopiero ten rząd dostosował obowiązujące w tym obszarze prawo polskie do prawa europejskiego. W myśl przepisów w przypadku niezgodności prawa polskiego z europejskim należało stosowac przepisy prawa europejskiego.
Niestety zdecydowana większość inwestorów w tym inwestorów publicznych nie stosowała się do tego prawa.
Czwarty: Czy osobiscie wierzy Pan w "globalne ocieplenie", czy raczej podziela Pan poglad prezydenta Czech V.Klausa, ze to podobny wymysl jak z "dziura ozonowa" o ktorej juz sie nie mowi?
Stanislaw_Gawlowski: Zmiana klimatu jest faktem. Świadczą o tym choćby wszystkie te zjawiska atmosferyczne, z którymi mamy teraz do czynienia.
Witek: Panie Ministrze, tak się zastanawiam nad kluczem za pomocą którego są robione kolejne weryfikacje projektów kluczowych. Największe zmiany następują tam gdzie są największe pieniądze, czyli w PO IiŚ-w czerwcowej weryfikacji do listy podstawowej dodano aż 37... Jak długo jeszcze będą te przetasowania i dlaczego jest takie beznadziejne tempo podpisywania umów?
Stanislaw_Gawlowski: Na liście projektów w części dotyczącej środowiska zaproponowaliśmy dodanie czterech nowych projektów i zdjęcie siedmiu, z tego sześciu ponieważ zostały podpisane umowy i jeden nie rokuje na realizację w tej perspektywie finansowej.
Pawel: Pytam z ciekawości, a nie złoścliwości, czy Pan Minister wie ile czasu średnio trwa ocena projektu z zakresu gospodarki wodno-ściekowej?
Stanislaw_Gawlowski: Tak. Niestety w mojej ocenie za długo, choć procedury narzucone przez Komisję Europejską zmuszają nas do poświęcenia odpowiedniej ilości czasu. Ocena części projektów trwa dłużej, bo bardzo często poziom ich przygotowania nie jest najwyższy. Powoduje to wezwania do uzupełnień bądź wydawanie decyzji warunkowych.
JK: Czy rząd zamierza popierać gospodarstwa domowe, które energię cieplną i elektryczną czerpią ze środowiska - z ziemi, wody, powietrza, słońca, aby być samowystarczalne? A może to rządowi nie na rękę, bo ważniejsze są elektrownie atomowe?
Stanislaw_Gawlowski: Mogę po raz trzeci powiedzieć, że został przygotowany odpowiedni program wsparcia dla odnawialnych źródeł energii w NFOŚ oraz istnieje możliwość uzyskania dofinansowania z POIŚ a także RPO.
Pawel: Gdzie Pan jedzie na wakacje? Glosowal Pan juz na Mazury w plebiscycie na nowe siedem cudow natury?
Stanislaw_Gawlowski: Głosowałem na Mazury i na Białowieżę. Mam nadzieję, że odniosą one sukces. Wakacje spędzę prawdopodobnie nad morzem.
W_Tryb: Czy po ostatnich powodziach na południu Polski rząd wreszcie zajmie się projektami przeciwpowodziowymi? Czy nie można byłoby np. zwiększyć dofinansowanie w ramach POIiŚ dla projektów dot. modernizacji systemów odprowadzania wód opadowych, budowy zbiorników retencyjnych i ogólnie bezpieczeństwa powodziowego?
Stanislaw_Gawlowski: Tak, zajmujemy się tymi projektami. Mamy spięte finansowanie dla najważniejszych projektów przeciwpowodziowych w Polsce. Bedą one finansowane ze środków unijnych, pożyczki zaciągniętej przez rząd w Banku Światowymi i EBOR oraz budzetu Państwa.
Piotr_Szewczynski: Panie Ministrze, jakie są plany rządu w sprawie energetyki geotermalnej?
Stanislaw_Gawlowski: Wspieramy energetykę geotermalną w Polsce. Świadczy o tym choćby geotermia na Podhalu czy też w Pyrzycach.
Niestety wszystkie te przedsięwzięcia są deficytowe, z wyjątkiem jednego, w Mszczonowie. W Polsce mieliśmy do czynienia z jednym przypadkiem sławnej inwestycji, która okazała się kompletnym niewypałem.
Inforamcje dotyczące braku źródeł geotermalnych były dostępne w Państwowym Instytucie Geologicznym od końca lat 70-tych. Ostatni odwiert potwierdził te badania. W związku z tym szkoda było 27 mln zł publicznych pieniędzy na ten cel.
Czwarty: Po co wiec wspierac przedsiewziecia deficytowe?
Stanislaw_Gawlowski: Dla nas oprócz efektu ekonomicznego ważny jest również efekt ekologiczny np. wiążący się ze zmniejszeniem emisji pyłów i gazów cieplarnianych. Jednak chcemy wspierać te inwestycje, które również w tym obszarze rokują na powodzenie, a nie wydawać pieniędzy tam, gdzie również i efektów ekologicznych nie da się osiągnąć.
MiDaList: Polska stoi przed bardzo poważnym wyzwaniem dotyczącym źródeł pozyskiwania energii elektrycznej. Chciałbym się dowiedzieć jakie jest Pana zdanie na temat elektrowni atomowych ?
Stanislaw_Gawlowski: Rola Ministra Środowiska sprowadza się do roli policjanta za pośrednictwem Państwowej Agencji Atomistyki. Decyzję co do budowy elektrowni atomowych w Polsce podjął Rząd Polski na wniosek Ministra Gospodarki. W świetle pakietu energetyczno-kliamtycznego wydaje się, że to działanie jest konieczne.
JK: Jaki jest bilans kosztów energetyki atomowej (w tym przesył) w zestawieniu z dekoncentracją produkcji prądu, polegającą na budowaniu małych gminnych/miejskich elektrowni, co zawsze zapobiega masowym awariom i nie szkodzi aż tak bardzo środowisku?
Stanislaw_Gawlowski: W świetle zwiększającego się zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce jedno działanie drugiego nie wyklucza. Trzeba budować małe elektrownie z wykorzystaniem biomasy i biogazu, ale system musimy uzupełnić o duze elektrownie.
mieszkaniec: Jak to właściwie jest z postępami w realizacji dużych projektów z FS. Min. Bieńkowska mówi, że jest w porządku, że już 60 proc. środków zakontraktowaliśmy, a tymczasem słychać, że projekty stoją
Stanislaw_Gawlowski: Musimy rozdzielić starą i nową perspektywę. Np. w starej perspektywie w części dotyczącej środowiska do końca 2007 r. wydaliśmy 27 proc. realizując projekty od 2007 r. Za to odpowiadają wszystkie poprzednie rządy. Tylko w roku 2008 w starej perspektywie wydaliśmy 20 proc.
Nowa perspektywa dopiero wystartowała. W roku 2008 i 2009 zorganizowaliśmy 32 konkursy , do których zgłoszono 633 projekty na łączną kwoę 25,8 mld zł. Do chwili obecnej wydano łącznie 141 decyzji o dofinansowaniu, na łaczną kwotę 2,3 mld zł. Oznacza to, że na tym etapie programowania należy uznać, że jest to świetny wynik.
MiDaList: Rozumiem iż rola Ministra Środowiska sprowadza się do nadzorowania oraz pilnowania wpływy na środowisko. Jednak moje pytanie było w innym kontekście. Chodziło mi o to jakie ma Pan zdanie na temat stawiania instalacji jądrowych w Polsce
Stanislaw_Gawlowski: Moje prywatne zdanie w tej sprawie nie ma większego znaczenia. Powtarzam, że w kontekście pakietu klimatyczno-energetycznego, handlu uprawnieniami do emisji CO2, konkurencyjności gopsodarki, tego , że polska energetyka oparta jest na węglu, nie mamy wyjścia.
aleksander_roszkiewicz: Panie Ministrze czy są jakieś możliwości ubiegania się przez samorządy, organizacje ngo, wspólnoty mieszkaniowe o wsparcie inicjatyw usuwania azbestu i jego utylizację z programów na szczeblu krajowym?
Stanislaw_Gawlowski: Za realizację programu usuwania azbestu w Polsce odpowiada Minister Gospodarki. Niektóre wojewódzkie fundusze ochrony środowiska przygotowały programy wsparcia na rzecz usuwania azbestu, np. fundusz w Szczecinie.
AntekRozpylacz: Czy w przypadku zbudowania oczyszczalni ścieków przez kilka gmin kazda z nich powinna mieć odrębną własność i oddzielnie ustalać ceny za odbiór ścieków?
Stanislaw_Gawlowski: Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków nakłada obowiązek ustalania taryf za odprowadznie ścieków na właściwe rady gmin. Jeżeli kilka gminu tworzy wspólne przedsiębiorstwo, spółkę, to te gminy powinny same rozstrzygnąć czy taryfa będzie ustalana jednakowa dla wszystkich, czy też będzie uzależniona od długości sieci kanalizacyjnej lub wodociągowej.
Czwarty: Jaka jest prawda o nowym "podatku ekologicznym" od aut - bedzie/nie bedzie? Dlaczego nie bierze sie pod uwage ilosci przejezdzanych kilometrow i ilosci spalanej benzyny tylko rok produkcji... to niesprawiedliwe.
Stanislaw_Gawlowski: Kilka lat temu podatek drogowy został wliczony w cenę benzyny. W związku z tym pomysł związany z podatkiem ekologicznym nie dotyczy ilości spalanej benzyny czy przejechanych kilometrów, tylko ma zastąpić podatek związny z recyclingiem pojazdów wycofanych z eksploatacji płaconym przy pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce. Jest to pomysł Ministerstwa Gospodarki, nad którym obecnie trwają prace.
JK: Jak rodzina mieszkająca na wsi ma starać się o dofinansowanie zainstalowanej pompy ciepła? Dlaczego wartość oferty instalacji pompy ciepła jest taka droga - 65 tys zł? Proszę o informację jak rodzina wiejska może sobie finansowo ulżyć instalując taka pompę ...
Stanislaw_Gawlowski: Program pomocowy NFOŚ dotyczy również pomp ciepła. Ten program bedzie rozszerzony o wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i BOŚ. Trudno mi jest dyskutować o cenie, ponieważ są różne technologie stosowane w instalacji oraz zwiazane jest to z kubaturą budynku, który ma być ogrzewany pompą ciepła.
DarkJing: Zdobycie wszelkich zezwoleń na budowę dróg w Polsce wymaga dużo czasu. Częścią tego procesu jest wpływ budowy drogi na środowisko oraz otocznie. Czy jest jakiś pomysł przyśpieszenia wydania tych zezwoleń?
Stanislaw_Gawlowski: Ten pomysł jest zawarty w nowej ustawie obowiązującej od 15 listopada 2008 r. Sprowadza się do skonsolidowania służb publicznych zajmujących się wydawaniem decyzji administracyjnych związanych z ocenami oddziaływania na środowisko.
Dodatkowo istnieje potrzeba sporządzania raportów przez inwestorów zgodnie z wymogami prawa unijnego. Niestety jakość tych raportów często pozostawia wiele do życzenia, co przedłuża czas ostatecznego załatwienia sprawy.
sed4: Na czym, oprócz dymisji ministra M. Trzeciaka, zakończyła się jego sprawa? Jest postępowanie prokuratury dotyczące "orzechów włoskich?
Stanislaw_Gawlowski: Pan Trzeciak nigdy nie złamał obowiązującego w Polsce prawa. W związku z tym nie ma potrzeby, żeby tą sprawą zajmował się prokurator. Z punktu widzenia Skarbu Państwa i sprzedaży nieruchomości rolniczych, pan Trzeciak uczestniczył w publicznym przetargu, kupił nieruchomość po licytacji, zapłacił i stał się właścicielem, do czego ma prawo każdy obywatel RP.
MiDaList: Jaką widzi Pan drogę do wprowadzania alternatywnych źródeł pozyskiwania energii elektrycznej biorąc pod uwagę iż wcześniej czy później będziemy musieli ograniczyć ilość energii pozyskiwanej z węgla?
Stanislaw_Gawlowski: Pakiet Klimatyczno-Energetyczny zakłada działanie w trzech obszarach: zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 20 proc., zmniejszenie zuzycia energii o 20 proc. oraz zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych o 20 proc. a w przypadku Polski o 15 proc. do roku 2020 . Np. w tej chwili przygotowywana jest ustawa dotycząca budowy sieci biogaazowni.
kita: Witam, co sądzi Pan o rurociągu północ? Czy polska strefa Morza Bałtyckiego będzie odpowiednio chroniona przed zanieczyszczeniem?
Stanislaw_Gawlowski: Gazociąg Północny ma być położony poza polską strefą ekonomiczną znajdującą się na Morzu Bałtyckim, w związku z tym nasze oddziaływanie jest tu ograniczone. Niemniej jednak podnosimy problemy związane z ochroną środowiska, takie jak zagrożenie bronią chemiczną zatopioną na dnie morza w I wojnie światowej .
marek_:Kiedy będzie ogłoszny kolejny konkurs dla projektów wodno-ściekowych dla samorządów?
Stanislaw_Gawlowski: Kolejny konkurs będzie ogłoszny na przełomie września i października tego roku.
Czwarty: Czy faktycznie na świecie zabraknie wkrotce wody pitnej (jak to zaczyna sie mowic w mediach)?
Stanislaw_Gawlowski: W wielu krajach świata już dzisiaj brakuje wody pitnej, np. na Cypr woda pitna dowożona jest statkami z Grecji. Również w Polse mamy do czynienia ze stepowieniem wielu obszarów kraju. Woda staje się bardzo ważnym dobrem, wymaga szczególnej dbałości i oszczędzania.
Bardzo serdecznie dziękuję za pytania, mam świadomość, że sprawy dotyczące ochrony środowiska zawsze budziły emocje i towarzyszy im wielkie zainteresowanie. W sprawach dotyczących finansowania projektów ze środków unijnych zachęcam do kierowania pytań do Depratamentu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w Ministerstwie Środowiska.
Zapraszamy też do odwiedzenia strony www.mos.gov.pl