Celem dwudniowej wizyty było zapoznanie przedstawicieli duńskich mediów gospodarczych z ofertą inwestycyjną regionu.
Zaproszenie dziennikarzy do zapoznania się z ofertą gospodarczą Zachodniopomorskiego „na miejscu” jest wypadkową dwóch wydarzeń. Pierwszym była prezentacja atrakcyjności inwestycyjnej naszego regionu podczas seminarium w Odense w listopadzie ubiegłego roku. Drugim wydarzeniem, które posłużyło za pretekst do zaproszenia duńskich mediów i kontynuacji prezentacji w Danii, było otwarcie fabryki LM Glasfiber w Goleniowie.
W skład delegacji weszli Jens Mørch (redaktor naczelny Polennu.dk), Per Vium (Polennu.dk), Erik Kristensen (dziennikarz, ek.kommunikation), Knud Michaelsen (dziennikarz, producent radiowy Aarhus Senior Radio), Zofia Wikiel (fotograf, Aarhus Senior Radio) i Sara Sjölin (dziennikarka, Ritzau). Gościom towarzyszyli Andrzej Żywień, Radca, Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kopenhadze, oraz Paweł Bartoszewski i Małgorzata Saar z Centrum Obsługi Inwestora w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.
Pierwszym punktem bardzo intensywnego programu wizyty była kompleksowa prezentacja multimedialna oferty inwestycyjnej. Na Zamku Książąt Pomorskich przedstawiciel COI zaprezentował potencjał inwestycyjny regionu, uzupełniony przez Tomasz Banacha, Dyrektora Wydziału Rozwoju Miasta Szczecin, który przedstawił zebranym koncepcję Floating Garden. Przedstawiciele Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Andrzej Kail i Krzysztof Babij zaprezentowali zalety lokowania działalności na terenach objętych przywilejami strefowymi. Spotkanie na Zamku zakończyła prezentacja polickiego Infraparku, poprowadzona przez Radosława Maćkowiaka.
Po zdobyciu teoretycznej wiedzy na temat możliwości gospodarczych w regionie, delegacja udała się do Goleniowskiego Parku Przemysłowego na ceremonię otwarcia fabryki LM Glasfiber. Dziennikarze wzięli udział w konferencji prasowej, po której mieli okazję porozmawiać z duńskim zarządem firmy „w cztery oczy”. Obecność naszych gości w GPP wykorzystali włodarze Goleniowa, który wcielili się w role przewodników podczas krótkiego przejazdu po terenie Parku.
Wieczorna wizyta w zakładzie duńskiego koncernu Oticon, produkującego aparaty słuchowe, wywołała spore zaskoczenie wśród przedstawicieli mediów. Wysoka wydajność pracowników zatrudnionych w polskim oddziale firmy, w podszczecińskim Mierzynie, dochodząca w niektórych obszarach do 300 procent produktywności pracowników duńskich, okazała się przyczynkiem do ożywionej dyskusji. Jednocześnie należy podkreślić, że rekordowa wydajność została osiągnięta przy zachowaniu bardzo wysokich standardów jakości wytwarzanych produktów, ale również przy poszanowaniu przez kierownictwo Oticon wszelkich praw pracowniczych. Filozofia firmy zawarta w sloganie „People first” jest z całą pewnością realizowana w mierzyńskim oddziale, o czym świadczą nie tylko zapewnienia Dyrektora Krzysztofa Kowalskiego, ale także bezpośrednie relacje pracowników.
Zwieńczeniem pierwszego dnia wizyty była uroczysta kolacja na zaproszenie Marszałka Województwa, z udziałem Członka Zarządu Wojciecha Drożdża oraz Konsula Honorowego Królestwa Danii w Szczecinie, Andrzej Preissa. Podczas spotkania dominowały tematy gospodarcze, a Marszałek Drożdż udzielił gościom wyczerpujących informacji, wzbogaconych wątkami historycznymi. Jens Mørch wręczył gospodarzowi spotkania książkę swojego autorstwa na temat Solidarności. Jako że prezent okazał się duńskojęzyczny, Wojciech Drożdż obiecał poszerzyć swoje zdolności lingwistyczne o język Hamleta.
Drugi dzień pobytu Duńczyków na Pomorzu Zachodnim poświęcony był wschodniej części województwa. Delegacja udała się do koszalińskiego zakładu należącego do duńskiego koncernu Royal Greenland Seafood, który należy do największych i najnowocześniejszych przetwórni owoców morza w Europie. RGS to piąty na świecie koncern zajmujący się połowem i przetwórstwem ryb, działający na rynku od ponad 200 lat. Swoje przetwórnie ma na Grenlandii, w Danii, Niemczech i Norwegii. Posiada również własne kutry i statki. Surowiec poławiają sami, a także skupują między innymi z Chin, Ameryki Południowej, Nowej Zelandii i Europy, a gotowe wyroby trafiają na stoły w Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Francji, Niemczech i Europie Centralnej. W Koszalinie produkowane są głównie ryby mrożone, od flądry po halibuta.
Kierownictwo firmy udzieliło obszernych informacji na temat przebiegu procesu inwestycyjnego. Szczególnie cenna była relacja Krystiana Nielsena, Dyrektora Zakładu, podczas której uczestnicy spotkania przekonali się o zaletach inwestowania w Koszalinie. Nielsen był wiarygodnym, autentycznie zauroczonym Polską prelegentem. Delegacji umożliwiono również zwiedzenie przetwórni i zapoznanie się z procesem produkcyjnym.
Inwestor trafił do Koszalina w kwietniu 2005 r. dzięki staraniom Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz zachodniopomorskiego Centrum Obsługi Inwestora. Zakład daje zatrudnienie 250 osobom, a plany firmy zakładają dalszy rozwój. W styczniu Royal Greenland Seafood obchodził pierwszą rocznicę rozpoczęcia działalności w Koszalinie.
Drugim punktem środowego programu była krótka wizyta w fabryce firmy Nord Glass, która jest europejskim liderem wśród producentów szyb samochodowych. Jest to firma z polskim kapitałem, która dzięki doskonałej jakości i nowoczesnym technologiom jest rozpoznawalna w branży motoryzacyjnej na całym świecie. W ofercie producenta są między innymi szyby kuloodporne, a do odbiorców należą tak uznane koncerny motoryzacyjne jak Lamborghini.
W koszalińskim Urzędzie Miejskim z dziennikarzami spotkał się Zastępca Prezydenta ds. Polityki Gospodarczej, Andrzej Jakubowski. Wizyta dotyczyła spraw gospodarczych i możliwości inwestycyjnych w mieście. Dziennikarze byli zainteresowani obecnością inwestorów zagranicznych na terenie Koszalina oraz planów inwestycyjnych miasta na przyszłość. Po spotkaniu delegację podjął lunchem Przemysław Krzyżanowski, Zastępca Prezydenta Miasta Koszalin ds. Polityki Społecznej.
Kolejnym punktem na trasie wizyty studyjnej był Kołobrzeg. W towarzystwie Wiceprezydenta Miasta ds. Gospodarczych Tomasza Tamborskiego, Prezesa Miejskiej Energetyki Cieplnej Mariusza Dziury oraz Dyrektor Centrum Promocji i Informacji Turystycznej Edyty Banaszek delegacja zapoznała się z aktualnie realizowanymi w mieście inwestycjami. Autokarowa wycieczka po Kołobrzegu była doskonałą okazją do poznania najciekawszych miejsc, w tym nowej i starej części uzdrowiskowej miasta, portu rybackiego, Pierwszego Centrum Sprzedaży Ryb oraz latarni morskiej. Zwieńczeniem kołobrzeskiej części wizyty była kolacja w Sanatorium Uzdrowiskowym Jantar, którą dominował temat energetyki odnawialnej. Per Vium, reprezentujący poświęcony Polsce portal www.polennu.dk, potwierdził duże zainteresowanie Polską wśród Duńczyków. Efektem rozmowy było nawiązanie współpracy portalu z władzami Kołobrzegu w zakresie budowy witryny www.kolobrzegnu.dk.
Wyposażeni w liczne materiały informacyjne i promocyjne, dziennikarze udali się w drogę powrotną do Świnoujścia. Sara Sjölin, najaktywniejszy podczas wizyty przedstawiciel mediów, wyraziła chęć uczestnictwa w kolejnej wizycie studyjnej, być może w kontekście oferty turystycznej województwa. Ograniczony do dwóch dni pobyt Duńczyków w Zachodniopomorskiem, pomimo bardzo napiętego programu, pozostawił pewien pozytywny niedosyt.
Spodziewanym efektem wizyty będą relacje w duńskich mediach, zawierające rzetelne informacje na temat potencjału inwestycyjnego naszego regionu. W najbliższych tygodniach Centrum Obsługi Inwestora dokona ewaluacji rezultatów pobytu dziennikarzy w Zachodniopomorskiem, w oparciu o materiały przekazane przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kopenhadze. Artykuły na temat Zachodniopomorskiego, które ukażą się w duńskiej prasie, zostaną wkrótce udostępnione na powstającej, nowej witrynie Centrum Obsługi Inwestora pod adresem www.coi.wzp.pl.
Pod względem wielkości nakładów inwestycyjnych Dania jest drugim po Niemczech inwestorem w naszym regionie. LM Glasfiber, Carlsberg, JVP Steel, Netto, Royal Greenland Seafood to tylko kilku największych z nich. Aktualnie Centrum Obsługi Inwestora obsługuje 9 duńskich projektów inwestycyjnych dotyczących takich branż jak energetyka wiatrowa, turystyka, produkcja okien, przeładunki.
Centrum Obsługi Inwestora pragnie podziękować Radcy Andrzejowi Żywieniowi, Kierownikowi WPHiI Ambasady RP w Kopenhadze, za nieocenioną pomoc w organizacji wizyty.
Tekst: Paweł Bartoszewski, Małgorzata Saar
Zdjęcia: Małgorzata Saar