7 października w Muzeum Narodowym w Szczecinie odbył się otwarty panel dyskusyjny dotyczący roli wojewódzkich instytucji kultury w staraniach Miasta Szczecin o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Witold Jabłoński zaprezentował plany zwiększenia nakładów finansowych na kulturę w 2009 r oraz najważniejsze inwestycje kulturalne w naszym regionie. Potwierdzona została również lokalizacja budowy Muzeum Morskiego. Inwestycja, na która Zarząd Województwa przeznaczył 14 mln euro z funduszy unijnych, powstaniewie w sąsiedztwie gmachu Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego.
Ponadto Arkadiusz Marchewka, koordynator projektu z ramienia Marszałka Województwa zaprezentował działania podjęte przez Urząd Marszałkowski oraz plany kolejnych przedsięwzięć związanych ze staraniami Szczecina o ten prestiżowy tytuł. Wśród nich znalazł się m.in. plan stworzenia wspólnego kalendarium imprez wojewódzkich i miejskich na 2009 rok.
Podczas spotkania przedstawiono również koncepcję powstania Regionalnego Instytutu Filmowego oraz Szczecińskiego Centrum Dialogu „Przełomy”.
Spotkanie poprzedziła konferencja prasowa z udziałem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Władysława Husejki oraz Wicemarszałka Witolda Jabłońskiego, podczas której przedstawiono decyzję Zarządu Województwa dotyczącą przekazania środków finansowych w wysokości 160 tys. zł Muzeum Narodowemu w Szczecinie na zakup unikatowego eksponatu – krzyżyka Księżnej Erdmuty Brandenburskiej.
Ten cenny klejnot, wydobyty w XIX w. z sarkofagu księżnej został zaoferowany Muzeum do zakupu przez paryski antykwariat J. Kugel. Dzieła sztuki tej klasy z reguły nie są nabywane przez instytucje muzealne z własnych środków, dlatego Muzeum zwróciło się do Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o sfinansowanie zakupu. Decyzja o przyznaniu środków pozwala na pozyskanie bezcennego obiektu, doskonale uzupełniającego należącą do Muzeum kolekcję klejnotów książąt pomorskich – niewątpliwie najlepszy zbiór renesansowej biżuterii, jaki znajduje się w polskich muzeach.