wersja dla słabowidzących

Zaduszki, dzień zwany Świętem Zmarłych. - 01.01.1970 r.

Zaduszki - rzeczywiste Święto Zmarłych, często mylone z dniem Wszystkich Świętych  wywodzące się z pogańskiego obrzędu Dziadów. W tym dniu oddajemy hołd modląć się za zmarłych. Obchody Święta Zmarłych zapoczątkował Święty Odilon w roku 998 ale dopiero w XIIw (w Polsce w XIIw) tradycja ta rozpowszechniła się na cały Kośćiół Katolicki. W 1915 roku Papież Benedykt XV zezwolił na odprawianie mszy świętej w intencji poleconej przez wiernych.
Odpowiednikiem w krajach anglosaskich jest Haloween.  
Zwyczaje
W Dzień Zaduszny tradycją jest chodzenie na groby bliskich, palenie zniczy, modlitwy i odprawianie mszy w intencji zmarłych.
Z obrzędów ludowych przetrwał jeszcze gdzieniegdnie zwyczaj karmienia dusz zmarłych, przybyłych w tym dniu z zaświatów na ziemie. W tym celu zostawiano na stole chleb z masłem lub cały obiad. Specjalnie wypiekanym chlebem dzielono się także z żebrakami modlącymi się za dusze zmarłych (stąd nazwa `Dziady`). Chleb w zależności od regionu posiadał swoją nazwę np. `Powałka`, `Petryczka`, `Zaduszka` lub `Chleb Umarłych`. Do obrzędów zadusznych należy także specjalna msza odprawiana w tym dniu zwana `pominkami`.

informacja pochodzi ze stron: http://halloween.friko.net/zaduszki.html

Grafika: http://sowa.website.pl/powazki/Historia/Zaduszki01.jpg