wersja dla słabowidzących

Zaproszenie na II Polsko-Niemieckich Dni Mediów. - 01.01.1970 r.

Szczecin 17-19 czerwca 2009r. udział zapowiedzieli m.in.: Hans-Dietrich Genscher, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Tadeusz Mazowiecki, Aleksander Hall oraz dziennikarze Tomasz Lis, Grzegorz Miecugow, Steffen Seibert, Christoph von Marschall.

Strona urzędu marszałkowskiego informuje:

„20 lat później….”,  to hasło  II Polsko-Niemieckich Dni Mediów, które odbędą się w Szczecinie w dniach 17-19 czerwca 2009 roku. Ich tematem przewodnim będą rocznicowe wydarzenia 1989 roku, które pozostawiły swój trwały ślad w historii całej Europy. Dziennikarze z Polski i z Niemiec obecni podczas Dni Mediów będą mogli spotkać się ze świadkami tamtych wydarzeń i podyskutować o doświadczeniach jednoczącej się Europy i wspólnej przyszłości.
 
W uznaniu znaczenia Dni Mediów w polsko-niemieckim dialogu swojego patronatu udzielili im Marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski oraz Przewodniczący Niemieckiego Bundestagu Norbert Lammert.
 
Dni Mediów rozpoczną się 17 czerwca. Podczas inauguracji uczestnicy będą mogli wysłuchać wykładu niemieckiego polityka Horsta Teltschika podsumowującego minione dwudziestolecie, a następnie będą świadkami prapremierowego wykonania – w sali Opery w Zamku Książąt Pomorskich – „Symfonii Szczecińskiej”, utworu symfonicznego skomponowanego dla regionu i jego stolicy przez niemieckiego kompozytora Friedricha Schenkera. Wieczór poprowadzi Joanna Osińska z Telewizji Szczecin.
 
Drugi dzień (18 czerwca) będzie spotkaniem ze świadkami wydarzeń z 1989 roku.
W debatach podczas tzw. Forum Mediów wezmą udział m.in.: Hans-Dietrich Genscher, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Tadeusz Mazowiecki, Aleksander Hall.
Dyskusje panelowe poprowadzą wspólnie polscy i niemieccy dziennikarze, m.in. Tomasz Lis, Grzegorz Miecugow, Steffen Seibert, Christoph von Marschall.
 
Program czerwcowych spotkań został dziś po raz pierwszy oficjalnie ogłoszony w czasie specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Uczestniczyli w niej Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Władysław Husejko, Prezydent Szczecina, Piotr Krzystek oraz Dyrektor, Członek Zarządu Fundacji Polsko – Niemieckiej, pan Albrecht Lempp, który jest głównym organizatorem Dni Mediów w Szczecinie, działającym także z ramienia Fundacji Roberta Bosha.
 
- Jestem przekonany, że w regionie nie ma imprezy podobnej rangi, a wręcz ta szczecińska impreza może mierzyć się spokojnie z inni w Polsce – mówił Albrecht Lempp, a Władysław Husejko stwierdził, że czerwcowe wydarzenia wzbogacą uczestników o niepowtarzalne doświadczenia i odbiją się echem po obu stronach Odry.
 
W zamierzeniu organizatorów, Dni Mediów mają być nie tylko okazją do polsko-niemieckiego spojrzenia na wydarzenia sprzed 20 lat, ale także próbą odpowiedzi na pytanie o to, co dalej? Jak będzie się zmieniać układ sił w świecie i jaką rolę może w tym procesie odegrać Unia Europejska i NATO, co w formułowaniu celów polityki zagranicznej różni Polskę i Niemcy – członków UE i NATO – w ich stosunku do USA i co jest przyczyną tych różnic? I w jaki sposób te rozbieżności odbijają się na relacjach polsko-niemieckich? Kulminacyjnym punktem tego spojrzenia w przyszłość będzie osobna debata poświęcona wpływowi kryzysu ekonomicznego na media w Europie.
 
Uroczystym akcentem Dni Mediów będzie wręczenie Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. W tym roku wyróżnienia zostaną przyznane po raz dwunasty. Gala wręczenia nagrody będzie miała miejsce 18 czerwca 2009 r. o godz. 19.00 w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.Wieczór poprowadzą ją Aleksandra Rosiak (Telewizja Polska) i Max Ruppert (telewizja rbb) znani widzom jako moderatorzy programu „Kowalski spotyka Schmidta”.
Do konkursu nadesłano w sumie 145 prac (75 z Polski i 70 z Niemiec). 72% z nich podejmuje wątki współczesne – pokazuje kraj sąsiada przez kulturę, politykę, gospodarkę, naukę. Pozostałe 28% to materiały poświęcone tematom historycznym. Na stronie http://www.dnimediow.org/pnnd_pl.html można zapoznać się z 18 pracami nominowanymi do finału konkursu.
 
Organizatorzy (2009):
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej (FWPN), ul. Zielna 37, 00-108 Warszawa
Fundacja Roberta Boscha (FRB), Heidehofstr. 31, D – 70184 Stuttgart, Niemcy
Gospodarz: Województwo Zachodniopomorskie, przy współudziale Urzędu Miasta Szczecin
Pozostali fundatorzy Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej: Województwo Lubuskie, Województwo Dolnośląskie oraz landy niemieckie: Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Wolne Państwo Saksonia.
 
Patroni medialni: Tygodnik POLITYKA, Polskie Radio Szczecin, Polskie Radio Koszalin, TVP Szczecin
 
Więcej informacji na stronie: