Zmiany przewidziane w nowej ustawie o finansach publicznych w zakresie gospodarki finansowej jednostek samorządu terytorialnego będą wchodzić w życie stopniowo aż do 2014 r. – przypomina RIO w Warszawie.
Pierwsze zmiany w zakresie gospodarki pozabudżetowej, obejmą likwidację zakładów budżetowych, działających poza zakresem określonym w art. 14 nowej ustawy (głównie dotyczy to przedszkoli), wszystkich gospodarstw pomocniczych oraz wydzielonych rachunków dochodów własnych jednostek nie działających na podstawie ustawy o systemie oświaty.
Prezes RIO w Warszawie przypomina, że samorządy powinny ją przeprowadzić do dnia 31 grudnia 2010 r.
Nowa ustawa likwiduje także gminne i powiatowe fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, których środki przejdą odpowiednio do budżetów powiatów i gmin.
Projekt przewiduje także nowelizację ustawy o dochodach jst, umożliwiającą planowanie w budżetach tych jednostek dotacji z narodowego i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Jednak zgodnie z art. 121 ustawy przepisy wprowadzające ufp na rok 2010 stosuje się przepisy dotychczasowe.
Podjęcie pierwszej uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej powinno nastąpić nie później niż z datą uchwały budżetowej na 2011 r.
Z kolei od 2011 r zaczną obowiązywać ograniczenia dotyczące możliwości uchwalenia budżetu związane z relacją wydatków bieżących do dochodów bieżących ( te pierwsze nie mogą być wyższe niż dochody bieżące powiększone o nadwyżkę i wolne środki ).
Najpóźniej, bo dopiero od 2014 r zaczną obowiązywać nowe, określone w art. 243 ustawy zasady dopuszczalnych granic planowania w budżecie spłat kredytów i pożyczek w oparciu o tzw. średnie relacje nadwyżek operacyjnych do dochodów budżetu.
Szef warszawskiej RIO przypomina także, że nie zmienia się termin przedłożenia projektów uchwał budżetowych - do 15 listopada. Skróceniu uległ natomiast termin na podjęcie uchwały budżetowej - do 31 stycznia danego roku budżetowego.
Na podst. www.warszawa.rio.gov.pl
Czytaj także: Budżet po nowemu