wersja dla słabowidzących

Zwiedzanie Muzeum Narodowego w Szczecinie - Centrum Dialogu Przełomy - 05.12.2016 r.

 -

Czwartek dla klasy I LC był dniem obfitującym w atrakcje, gdyż oprócz uczestnictwa w „Młodzieży Czytaniu” młodzież miała okazję zwiedzić również Muzeum Narodowe w Szczecinie — Centrum Dialogu Przełomy. Ten nietypowy szary gmach, którego większa część została ukryta pod ziemią, to nowe miejsce na mapie Szczecina, znajdujące się nieopodal Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza i podobnie, jak to pierwsze miejsce, Muzeum może się poszczycić nagrodą, którą uzyskało w tym roku za najciekawsze zagospodarowanie przestrzeni w Europie.

Miejsce, w którym stoi Centrum Dialogu Przełomy, było jeszcze do niedawna niezabudowanym placem, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta, w eksponowanym miejscu, obok ważnych zabytków – gotyckiego kościoła Świętych Piotra i Pawła – jednej z najstarszych świątyń Szczecina, Bramy Królewskiej – barokowej pozostałości pruskich fortyfikacji, wzniesionej jako jeden z czterech wjazdów do miasta przez Gerharda Corneliusa van Walrave w latach 1734–1738 – i ceglanej siedziby policji – okazałego gmachu urzędu powstałego w początku XX wieku, według planów berlińskiego architekta Oskara Launera.

Jako miejsce symbolizujące solidarnościowy opór wobec władz komunistycznych, plac, na którym stoi Muzeum stał się terenem manifestacji opozycyjnych. W grudniu 2005 roku odsłonięto ustawiony od strony kościoła pomnik ofiar Grudnia ’70 – z żeliwną rzeźbą Anioła Wolności Czesława Dźwigaja.

Centrum Dialogu Przełomy we Szczecinie zostało oficjalnie otwarte 25 stycznia 2016 roku. Budowa, która rozpoczęła się w 2012 roku oraz kształtowanie i montaż ekspozycji stałej przedłużały się, ale dziś już każdy chętny może odwiedzić to niezwykłe, podziemne muzeum, opowiadające najnowszą historię Szczecina – ważne przełomy historyczne, które dokonały się tu po 1945 roku.

Centrum Dialogu Przełomy to dzieło Roberta Koniecznego, twórcy pracowni KWK Promes i jednego z bardziej na świecie znanych polskich architektów.

Młodzież miała okazję zwiedzić stałą wystawę ukazującą losy Szczecina od momentu wybuchu II wojny światowej aż po rok 1989.

Informację oraz zdjęcia otrzymaliśmy z Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie.