wersja dla słabowidzących

10-cio lecie reformy samorządowej. - 01.01.1970 r.

1 stycznia 1999 - zmiany na mapach administracyjnych dokonane.

1 stycznia 2009 r. minie dokładnie 10 lat od wprowadzenia reformy administracyjnej, która przywróciła powiaty i utworzyła samorządowe województwa.

Przygotowana przez rząd Jerzego Buzka reforma administracyjna weszła w życie 1 stycznia 1999 i wprowadziła trzystopniową strukturę podziału terytorialnego. Oprócz województw, które miały mieć charakter rządowo-samorządowy i istniejących od 1990 roku gmin wprowadzono szczebel powiatowy.

Początkowo w Polsce było 308 powiatów tzw. "ziemskich" oraz 65 miast na prawach powiatu nazywanych "powiatami grodzkimi". W grupie miast na prawach powiatu znalazły się m.in. większość byłych stolic województw oraz 19 miast obecnego województwa śląskiego. Obecnie powiatów ziemskich jest 314.

Status tego szczebla reguluje ustawa z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym.

Władzę uchwałodawczą i kontrolną w powiecie sprawuje rada powiatu, a władzą wykonawczą jest zarząd powiatu, na czele którego stoi przewodniczący zarządu - starosta. W mieście na prawach powiatu funkcje te sprawuje odpowiednio rada miasta i prezydent miasta.

Reforma administracyjna, która weszła w życie 1 stycznia 1999, zastąpiła także 49 dotychczasowych województw 16 nowymi jednostkami.  
W dwóch województwach (kujawsko-pomorskie i lubuskie) zdecydowano się na rozdzielenie siedzib wojewodów i sejmików województw. Ustrój tego szczebla reguluje ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa.

Jednym z ważniejszych zadań tego szczebla samorządu obecnie jest udział w procedurze podziału środków unijnych, głównie w ramach regionalnych programów operacyjnych i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Organami samorządu województwa są sejmik oraz zarząd województwa z marszałkiem na czele.

Pierwsze w Polsce wybory do trzech szczebli samorządu zostały przeprowadzone 11 października 1998 roku. Wymagało to jednorazowego wydłużenia okresu funkcjonowania zarządów gmin wybranych po 1994 roku, których kadencja powinna zakończyć się w czerwcu 1998.