wersja dla słabowidzących

Apel KOMITETU REGIONÓW. - 01.01.1970 r.

Prośba o zwiększenie wysiłku na rzecz podniesienia frekwencji w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Komitet Regionów zwrócił się do wszystkich wyłonionych w demokratycznych wyborach władz lokalnych i regionalnych Europy, z apelem o zwiększenie wysiłku na rzecz podniesienia frekwencji w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego.

W komunikacie przywołano dane na temat stale spadającej frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Od pierwszych wyborów w 1979 r., liczba głosujących zmniejszyła się z 62 proc. do zaledwie 47 proc. w 2004 r. 


Ostatnie badania opinii publicznej, przeprowadzone na zlecenie Komisji Europejskiej, pokazały, że jedynie 26 proc. obywateli UE wie, iż w 2009 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. We Francji, na Łotwie, na Litwie, w Hiszpanii i w Wielkiej Brytanii odsetek ten nie osiągnął nawet 20 proc., a w Finlandii wyniósł tylko 9 proc.

Przewodniczący KR-u, Luc Van den Brande podkreślił zaangażowanie władz lokalnych i regionalnych w działania promujące udział w wyborach europejskich. Ostatnie badanie Eurobarometru wykazało, że spośród wszystkich organów władzy publicznej Europejczycy największym zaufaniem darzą właśnie władze regionalne i lokalne.

Wezwał on więc polityków szczebla regionalnego i lokalnego, aby budowali na pokładanym w nich zaufaniu: „Musimy przekonać naszych współobywateli, że Europa zawsze stała na straży pokoju, wolności oraz stabilności gospodarczej i politycznej. W obecnych czasach kryzysu gospodarczego bardziej niż zwykle potrzeba nam Europy opartej na solidnych demokratycznych podstawach. Dlatego te wybory są tak ważne. Wysoka frekwencja nie tylko wzmocni demokratyczny fundament Europy, ale i nada impetu jej gospodarce."

Luc Van den Brande zapowiedział, że zaprosi przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Hansa Gerta Pötteringa, aby we wspólnym liście otwartym zwrócić się do wszystkich wyłonionych w demokratycznych wyborach polityków władz lokalnych i regionalnych Europy z apelem o informowanie o nadchodzących wyborach i wzmożenie wysiłków na rzecz podniesienia frekwencji. (  Źródło: www.zgwrp.org.pl  )

 

Już dziś przyłączamy sie do apelu. Pamietajmy, blisko 90% prawa obowiązującego w naszym kraju jest lub będzie stanowione w Parlamencie Europejskim. Kto znajdzie sie na listach wyborczych, to sprawa komitetów partyjnych, kto wejdzie do Europarlamentu, jest tylko i wyłącznie w rekach wyborców.

APEL BĘDZIEMY POWTARZALI MAJĄC NADZIEJĘ, ŻE DOTRZE ON DO WSI, MIASTECZEK, GMIN i WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW NASZEGO POWIATU.