wersja dla słabowidzących

Informacje z brukselskiego biura województwa zachodniopomorskiego. - 01.01.1970 r.

Niemiecki rynek pracy zamknięty do 2011 r.

Rząd Niemiec oficjalnie poinformował Komisję Europejską, że przedłuży okres obowiązywania ograniczeń na rynku pracy dla obywateli nowych krajów Unii Europejskiej o kolejne dwa lata, do 2011 r. - poinformowała rzeczniczka ministerstwa pracy w Berlinie Heike Helfer.

Tym samym Berlin potwierdził decyzję, która zapadła już latem zeszłego roku. Uzasadniono ją występowaniem poważnych zakłóceń na niemieckim rynku pracy, które dotykają przede wszystkim grupy osób pozostających bez pracy przez dłuższy czas i osób o niskich kwalifikacjach zawodowych oraz regiony wschodnich Niemiec.

Obecny kryzys gospodarczy grozi nasileniem się tych zakłóceń. "Przedłużenie środków przejściowych jest konieczne z punktu widzenia polityki dotyczącej rynku pracy" - napisano w informacji dla Komisji Europejskiej.

W dokumencie przeznaczonym dla KE rząd w Berlinie podkreśla, że utrzymanie okresu przejściowego na rynku pracy nie oznacza całkowitego zamknięcia tego rynku dla obywateli ośmiu nowych krajów członkowskich UE.

Od 1 stycznia 2009 r. wprowadzono ułatwienia dla absolwentów szkół wyższych z tych państw. Zniesiono m.in. wymóg przeprowadzenia kontroli w celu sprawdzenia, czy pracodawca nie był w stanie znaleźć pracownika niemieckiego bądź z innego "starego" państwa UE.

Oprócz Niemiec zamiar utrzymania restrykcji na rynku pracy sygnalizuje także Austria. W tym roku okresy przejściowe zniosła Belgia, a przygotowuje zniesienie restrykcji Dania.