wersja dla słabowidzących

Jak zmobilizować samorządy lokalne i regionalne, by zachęcali mieszkańców do Eurowyborów. - 01.01.1970 r.

Mój głos Europejczyka - serwis samorząd.pap

Jak zmobilizować przedstawicieli samorządów lokalnych i regionalnych, by zachęcali mieszkańców swoich miejscowości do wzięcia udziału w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego? Odpowiedź na to pytanie postarają się znaleźć uczestnicy czwartego forum nt. komunikacji organizowanego przez Komitet Regionów.

W dniach 20–22 kwietnia Komitet Regionów, w partnerstwie z Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją Europejską, organizuje czwarte forum nt. komunikacji. W tym roku głównym tematem forum będą czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego.

Forum rozpocznie się 21 kwietnia br. o godz. 9.00 debatą okrągłego stołu z udziałem czterech przewodniczących grup politycznych Komitetu i czterech członków KR-u, którzy kandydują w wyborach do PE.

Główne podmioty lokalne i regionalne z sektora komunikacji będą uczestniczyć w 27 krajowych grupach dyskusyjnych okrągłego stołu odbywających się w ramach forum by opracować konkretne europejskie projekty komunikacyjne, które zostaną wdrożone w najbliższych miesiącach na szczeblu najbliższym obywatelom.

Kampania KR-u mobilizująca do wyborów europejskich jest ściśle skoordynowana z Parlamentem Europejskim i Komisją. Ma ona zmobilizować przedstawicieli samorządów lokalnych i regionalnych, by zachęcali obywateli UE do wzięcia udziału w wyborach do PE.

Kilka tygodni temu Luc Van den Brande, przewodniczący Komitetu Regionów (KR), oraz Hans-Gert Pöttering, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, wspólnie zaapelowali do przedstawicieli samorządów lokalnych i regionalnych z całej UE, by zachęcali oni obywateli do oddania głosu w czerwcowych wyborach.

Przewodniczący KR-u i PE zaproponowali m.in. aby wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast zorganizowali w swoich gminach kampanię informacyjną o wyborach europejskich i szerzej, o działalności Unii Europejskiej.

Europejscy przywódcy zaapelowali także, aby na portalach internetowych poszczególnych gmin stworzono zakładki lub podstrony na temat wyborów europejskich i zamieścili na nich linki do stron Parlamentu Europejskiego (www.europarl.eu) i Komitetu Regionów (www.cor.eu).

Samorządowcy mieliby także wysłać pismo do obywateli wzywające ich do udziału w wyborach europejskich.