wersja dla słabowidzących

Kierunki rozwoju turystyki do 2015 roku. 17.11.2008r. - 01.01.1970 r.

Rada Ministrów, na wniosek Ministra Sportu i Turystyki, przyjęła w dniu 26 września 2008 r. dokument rządowy „Kierunki rozwoju turystyki do 2015 roku”.
Jako podstawowe założenie dokumentu przyjęto traktowanie turystyki jako dziedziny ściśle powiązanej z wieloma procesami rozwoju i takie jej kształtowanie, które będzie zgodne z innymi celami społeczno-gospodarczego rozwoju kraju. Dokument zwraca uwagę nie tylko na wewnętrzną spójność podejmowanych działań, ale także na efekt synergii pomiędzy turystyką a środowiskiem przyrodniczym, kulturą, rozwojem społecznym, infrastrukturą etc. W myśl założeń, poprzez uczynienie z Polski kraju atrakcyjnego dla turystów krajowych i zagranicznych, turystyka stanie się ważnym narzędziem społeczno-gospodarczego rozwoju regionów.

„Kierunki rozwoju turystyki do 2015 roku” sprzyjać będą budowaniu silnych podstaw gospodarki turystycznej. Formułują nie tylko zobowiązania Rządu RP, mające na celu harmonijny i zrównoważony rozwój sektora turystycznego w Polsce, ale wskazują także działania, w których realizację powinny być zaangażowane wszystkie podmioty działające na rzecz rozwoju turystyki, np. jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, organizacje branżowe, środowisko naukowe.

W skali makroekonomicznej realizacja „Kierunków …” wyraźnie wpisuje się w realizację celów strategicznych Unii Europejskiej, określonych w odnowionej Strategii Lizbońskiej, a także priorytetów Strategii Rozwoju Kraju 2007-2015, celu strategicznego Narodowej Strategii Spójności 2007-2013 oraz priorytetów Krajowego Programu Reform 2005-2008.

Celem nadrzędnym „Kierunków…” jest tworzenie warunków prawnych, instytucjonalnych, finansowych i kadrowych rozwoju turystyki, sprzyjających rozwojowi społeczno- gospodarczemu Polski oraz podniesienie konkurencyjności regionów i kraju, przy jednoczesnym zachowaniu walorów kulturowych i przyrodniczych.