wersja dla słabowidzących

Konferencja burmistrzów i prezydentów miast-podstref Kostrzyńsko-Słubickiej Spec. Strefy Ekonom - 01.01.1970 r.

GPP - prezentował burmistrz A. Wojciechowski.

Prezentacje dobrych przykładów w zakresie przyciągania inwestorów zagranicznych do gmin zdominowały konferencję zorganizowaną przez KSSSE w dniach 16-17 kwietnia.

Spotkanie w Pałacu w Mierzęcinie rozpoczęła uroczysta kolacja. Uczestników przywitali Krzysztof Dołganow, Prezes KSSSE oraz Członek Zarządu Województwa Lubuskiego Tomasz Hałas. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele samorządów zachodniopomorskich współpracujących ze Strefą: Barlinka, Goleniowa, Gryfina i Karlina.

Następnego dnia rozpoczęła się właściwa część konferencji. Pierwszym prelegentem był Andrzej Kail, odpowiedzialny za marketing w KSSSE, który zapoznał zebranych z zagadnieniami dotyczącymi czynników determinujących wybór lokalizacji przez inwestora. Bogate doświadczenia jednej z największych Stref w Polsce, która od 1997 roku wydała 170 zezwoleń na działalność, przyciągnęła prawie 3 mld zł inwestycji i przyczyniła się do stworzenia 16 tysięcy nowych miejsc pracy, spotkały się z dużym zainteresowaniem. Jednocześnie przedstawiono kierunki rozwoju specjalnych stref ekonomicznych w Polsce w kontekście nowelizacji aktów prawnych regulujących działalność stref. Do najistotniejszych zmian należy zwiększenie puli obszarów strefowych z dotychczasowych 12 tysięcy do 20 tysięcy hektarów, przy równoczesnym wydłużeniu okresu funkcjonowania SSE do dnia 31 grudnia 2020 roku.

O współpracy na linii Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych – regiony opowiedział Mirosław Odziemczyk, Pełnomocnik PAIiIZ ds. Współpracy z SSE. W swojej prezentacji przedstawiciel Agencji podkreślił rolę regionalnych Centrów Obsługi Inwestora w procesie inwestycyjnym. COIe działające w strukturach urzędów marszałkowskich lub agencji rozwoju regionalnego są nieodzowną częścią systemu, w skład którego wchodzi Agencja, specjalne strefy ekonomiczne, gminy i inne podmioty. Działalność PAIiIZ bez współpracy z regionalnymi COIami nie miałaby racji bytu, ponieważ to Centra dysponują najlepszą wiedzą o aktualnych możliwościach inwestycyjnych w regionach.

Trzecim mówcą był Andrzej Wojciechowski, Burmistrz Goleniowa, nazywany przez swoich kolegów-burmistrzów „czarodziejem”. Włodarze innych gmin, w tym również Prezydent Nowej Soli, nie kryli swojej zazdrości dotyczącej sukcesu Goleniowskiego Parku Przemysłowego. Dzięki proinwestycyjnemu podejściu władz gminy, popartemu aktywną i konsekwentną polityką, w ciągu sześciu lat udało się przyciągnąć do Goleniowa 36 inwestorów, z których 20 już działa na terenie GPP, a kolejni budują lub projektują swoje fabryki. Trzy projekty inwestycyjne prowadziło Centrum Obsługi Inwestora (duńskie Abena i HG Poland oraz belgijski Faymonville). Bezpośrednim efektem rozwoju Parku jest obniżenie poziomu bezrobocia w Gminie Goleniów do 5,8%. Aktualnie władze miasta czynią wysiłki w kierunku powiększenia 400-hektarowego obszaru Parku o kolejne tereny, co wiąże się z koniecznością wykupu przez gminę działek prywatnych oraz odlesienia niektórych gruntów.

Wadim Tyszkiewicz, Prezydent Miasta Nowa Sól, przedstawił prezentację pt. „Sprawność procedury administracyjnej w obsłudze inwestora na przykładzie miasta i gminy Nowa Sól”. Według Prezydenta, nie każda lokalizacja jest tak perfekcyjna jak goleniowska, ale każda powinna być postrzegana jako najlepsza przez swojego włodarza. Tylko takie podejście połączone z wiarą we własny sukces może doprowadzić do osiągnięcia efektu porównywalnego z przypadkiem Nowej Soli, gdzie w ciągu trzech lat udało się przyciągnąć kilkunastu inwestorów, w tym takie marki jak japoński Funai czy niemiecki Nord. Ponadto, dzięki współpracy z KSSSE, tereny inwestycyjne w Nowej Soli należą do najlepiej uzbrojonych w Polsce, co jest magnesem przyciągającym kolejnych przedsiębiorców. Szczególnie cenna była sugestia Prezydenta Tyszkiewicza, żeby nie zniechęcać się porażkami, tylko wyciągać z nich naukę i wnioski na przyszłość: „Dla jednych przypadek rezygnacji Bridgestone czy Lenovo z inwestycji w Nowej Soli będzie porażką, a dla innych dowodem na to, że gramy w pierwszej lidze z najlepszymi ofertami w Europie. Tylko konstruktywne podejście pozwoli przekuć pozorną porażkę w sukces, ponieważ dzięki ogromnej i rzetelnej pracy wykonanej dla Bridgestone, udało się pozyskać… Funai”.

Prezentacja Wiceprezydenta Poznania Jerzego Stępnia skłania do dwóch pozornie skrajnych wniosków. Z jednej strony pokazała, jak wielką pracę ma do wykonania Szczecin, aby choćby zbliżyć się do poziomu stolicy Wielkopolski w zakresie inwestycji BPO. Z drugiej strony jednak obnażyła nasycenie Poznania tego rodzaju inwestycjami, co oznacza szansę dla innych miast, takich jak Szczecin, czy w przyszłości Koszalin. Tezę taką potwierdza PAIiIZ, która zwraca uwagę na proceder wzajemnego „podkupywania” pracowników w miastach takich jak Warszawa, Wrocław czy Kraków, co z kolei powoduje zwiększenie zainteresowania inwestorów mniejszymi miastami akademickimi, gdzie łatwiej o wykwalifikowanego pracownika.

Ostatnim punktem konferencji było wystąpienie duetu Agata Kozieł-Chołmińska i Adam Żołnowski z PricewaterhouseCoopers. Przedstawiciele partnera KSSSE przedstawili ofertę dla samorządów pod kątem obsługi inwestora i wparcia procesu inwestycyjnego. Uzupełnieniem prezentacji były przykłady działania w zakresie osiedlania inwestorów na terenach strefowych, na podstawie doświadczeń PwC we współpracy z samorządami.
Na część nieoficjalną spotkania złożyły się liczne rozmowy kuluarowe, sprzyjające wymianie doświadczeń między doświadczonymi samorządami, a gminami dopiero rozpoczynającymi współpracę z Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Uczestnicy konferencji byli zgodni co do potrzeby kontynuacji podobnych spotkań w przyszłości, a Prezes KSSSE potwierdził gotowość do pełnienia roli organizatora.

Na terenie Województwa Zachodniopomorskiego Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna ulokowała swoje podstrefy w Barlinku (34 ha), Goleniowie (65 ha), Gryfinie (58 ha), Karlinie (72 ha) i Policach (10 ha). Aktualnie do zagospodarowania pozostaje 141 ha (31 ha w Goleniowie, 58 ha w Gryfinie oraz 52 ha w Karlinie). Oprócz KSSSE w naszym regionie działają podstrefy Słupskiej SSE (w Koszalinie, Szczecinku i Wałczu) oraz Pomorskiej SSE (w Stargardzie Szczecińskim).

Poza wspomnianymi Abeną i HG Poland, zachodniopomorskie Centrum Obsługi Inwestora współpracowało z KSSSE przy realizacji projektów inwestycyjnych szwedzkiego Scanrad w Karlinie oraz portugalskiego Prio Biopaliwa i tajwańskiego Loyal Chemical Industrial Corporation w polickim Infraparku. Współpraca Centrum ze Strefą nie ogranicza się do projektów inwestycyjnych, ale ma miejsce również w obszarze promocji potencjału inwestycyjnego (wspólna prezentacja w duńskim Odense w listopadzie 2008 r., wizyta duńskich dziennikarzy w marcu br.) oraz poprawy oferty inwestycyjnej regionu (udział KSSSE w szkoleniu dla gmin zachodniopomorskich w marcu br.).

Tekst: Paweł Bartoszewski
Zdjęcia: Krzysztof Babij (KSSSE)