wersja dla słabowidzących

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do wójtów i burmistrzów- POMÓŻCIE WYBRAĆ NIEPEŁNOSPRAWNYM. - 01.01.1970 r.

Pomóżcie niepełnosprawnym dotrzeć do lokali wyborczych – apeluje do wójtów, burmistrzów i prezydentów Rzecznik Praw Obywatelskich. Jak zapewnia, wszystkie inicjatywy godne naśladowania zostaną wyróżnione i upowszechnione.

„W dniu 7 czerwca bieżącego roku Polacy będą po raz drugi wybierać swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Pomimo wysokiego poparcia dla członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz stosunkowo dużego zaufania do działalności instytucji unijnych, w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego udział wzięła zaledwie jedna piąta uprawnionych do głosowania w naszym kraju” – pisze Janusz Kochanowski w liście, który właśnie trafił do gmin. 

Według deklaracji osób nieuczestniczących w wyborach, jednym z powodów ich absencji były różnego rodzaju obiektywne trudności w dotarciu do lokali wyborczych. Problem ten dotyczy w szczególności osób niepełnosprawnych oraz osób w podeszłym wieku – podkreśla rzecznik.

Tymczasem, zgodnie z ordynacją do Parlamentu Europejskiego, wójt (burmistrz, prezydent miasta) ma obowiązek zapewnić w każdej gminie lokale wyborcze łatwo dostępne dla osób niepełnosprawnych. 

Stąd wspólna ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji akcja „Dostosowujemy lokale wyborcze". Stad też apel do wszystkich wójtów, burmistrzów i prezydentów miast o taki wybór lokali wyborczych, aby umożliwić oddanie głosu wszystkim obywatelom.

Informacja o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych w gminach oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych powinna zostać podana do wiadomości publicznej do dnia 8 maja 2009 r. Do tego czasu samorządy mogą zdecydować o zmianie dotychczasowej siedziby obwodowej komisji wyborczej (jeśli budynku w najbliższym czasie nie będzie można dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych) i wyborze nowej lokalizacji, w miejscu wyposażonym w odpowiednie podjazdy lub windy – przypomina Rzecznik Praw Obywatelskich.

Janusz Kochanowski zwrócił się również o umożliwienie osobom niepełnosprawnym skorzystania w dniu wyborów z bezpłatnego transportu na terenie gminy, który pozwoli im dotrzeć do lokalu wyborczego. 

„Doceniając wysiłek tych gmin, które od lat mogą pochwalić się dobrą praktyką w zakresie ułatwiania osobom niepełnosprawnym udziału w głosowaniu, zwracam się z prośbą o poinformowanie mnie o prowadzonych w gminie działaniach. Wszystkie inicjatywy godne naśladowania zostaną wyróżnione i upowszechnione” – podkreślił.